in ,

Yerin Bin Metre Altındaki Tuz Mağarasında Sinema Deneyimine Ne Dersiniz?

Yerin metrelerce derinlerinde bir tuz mağarasında sinema filmi izlemek mi? Neden olmasın! Iğdır’da düzenlenen festivalde vatandaşlar beyaz perde heyecanı yaşadı.

Açık hava sinemaları, arabalı sinemalar artık pek kalmadı. Öyle ki artık sinema deyince yeni neslin aklına AVM’ler geliyor. Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde yapılan festival ise ezber bozacak türdendi!

“Gurbetten Sılaya Kültür Festivali” kapsamında düzenlenen etkinlikte vatandaşlar, yerin metrelerce altındaki tuz mağarasında “beyaz perde” heyecanını yaşadı.

Tuzluca Belediyesi tarafından bu sene 3’üncüsü gerçekleştirilen festivalde, ilçe halkı yer altındaki tuz mağarasında sinema keyfini yaşadı.

İlçe halkı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü yetkililerince tuz dağındaki mağaranın duvarına yerleştirilen beyaz perdede Altan Dönmez’in 2013 yapımı dram filmi “Taş Mektep”i izledi. Gösterime, çocuk, genç, yaşlı her kesimden vatandaş ilgi gösterdi.

Tuzluca Belediye Başkanı Ahmet Sait Sadrettin Türkan ilçelerinde yer altındaki tuz mağarasında dünyada bir ilki hayata geçirdiklerini söyledi.

Türkan şöyle konuştu:

“35 yıllık ardan sonra Tuzluca halkı ilk kez sinemayla buluştu ve bu da tarihte bir ilk olarak tuz mağaralarında gerçekleşti. Kültür ve Turizm Bakanlığına teşekkür ediyorum, 7’den 77’ye herkes burada, biz de bunun mutluluğunu yaşıyoruz.”

“İlk kez yerin bin metre altında sinema filmi izleyeceğim”

İstanbul Iğdırlılar Derneği Başkanı İlimdar Atabey ise sinema gösteriminin yapıldığı tuz mağaralarının yöre için çok önemli olduğunu anlattı.

Tuz mağaralarının turistik tesis olarak kullanılabileceğini dile getiren Atabey’in ifadeleri şöyle:

“50 yaşındayım, ömrümde ilk kez yerin bin metre altındaki mağarada filim izleyeceğim. Bunun heyecanı içindeyim. Herkesin gelip burayı görmesini istiyorum.”

Vatandaşlardan Celal Kareli de ilçedeki tuz mağarasının dünyada ender olduğunu söyledi.

Tuz mağaralarının sağlık ve turizm sektöründe yeterince değerlendirilmediğini kaydeden Kareli şöyle konuştu:

“Tuz mağaraları, Belediye Başkanımızın girişimiyle, Iğdır Üniversitesinin de katkılarıyla artık değerlendirilecek. Ayrıca sinema filimin sergilenmesi buranın tanıtımı açısından çok güzel oldu.”

Sinema

Ne dersiniz? Gerçekten de özel bir deneyim değil mi? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: AA


* Sinemada Bilimkurgu Alt Türleri #5: Uzay Operası – Kâinat Boyu Serüven

* Türkiye’de Sinema İzleyicisi Azalırken Tiyatro Seyircisi Arttı

* Christopher Nolan’ın Sinemaya Bakışını Değiştiren 30 Film

* Sinemada İndirimli Bilet Devri Sona mı Eriyor?

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Katilbot Günlükleri İkinci Cildiyle Devam Ediyor: Yapay Koşullanma

Destruction

Destruction: Charles Baudelaire’nin Efsane Şiirinden İlhamla Çizilen Gizemli Tablo