Gece Yarısı Güneşi Twilight

Ülkü Tamer Aramızdan Ayrıldı

Edebiyatımızın yaşayan en kıymetli değerlerinden Ülkü Tamer, bugün, 81 yaşında hayatını kaybetti.

Şair, öykücü, çevirmen, yazar ve yayıncı… Edebiyat dünyamızın kıymetli ismi Ülkü Tamer, bugün aramızdan ayrıldı. Acı haberi Barış Pirhasan, Twitter’dan şu şekilde duyurdu:

İkinci Yeni‘ye kattığı renk, tiyatrocu kişiliği, Milliyet Sanat‘ta yaptığı benzersiz işler, Mitologya çevirisi, Alleben ÖyküleriÜlkü Tamer‘i anlatmak gerçekten çok zor. Aramızdan ayrılışıyla dünyamız bir kez daha eksildi.

Çünkü böyle isimler göçtüğünde, üşür ölüm bile.

GÖZ ATIN  Ursula K. Le Guin Aramızdan Ayrıldı

antares
Ülkü Tamer Aramızdan Ayrıldı için 7 yorum

 1. Bir şeyler yazmaya çalıştım ama olmadı. Bu, hiç aklıma gelmemişti.


 2. “Ülkü Tamer çevirisiyle” diye heyecandan titreyerek neyi anlatacağım ben şimdi? “İyi de bu baskıda çevirmen Ülkü Tamer. Daha neyi tartışıyoruz hangi baskı diye?” diyebilecek miyim bir süre?

  Ülkü Tamer, bu dünyadan göçerken hiçbir şey kaybetmedi. Ama onsuz kaldığımız şu zamanda biz çok şey kaybettik. Ne mutlu ki eserleriyle, emekleriyle silinmesi zor bir iz bıraktı.


 3. Gaziantep doğumludur. Alleben öyküleri adlı öykülerinde ki Alleben’de Gaziantep’in ortasından geçen derenin ismidir.

  Yaşamak Hatırlamaktır adlı anı kitabı vardır ki oldukça hoştur. Hemşehri olmamızdan ötürü ayrı bir sevgim vardır Ülkü Tamer’e.

  Huzur içinde uyusun.


 4. DamlaGol dedi ki:

  Geceden beri içim buruk. Ülkü Tamer’le daha çocukken tanıştım ben çoğumuz gibi, Felsefe Taşı çevirisiyle. Şairliği, çevirmenliği, zarifliğiyle göçtü gitti; ama hiç de gitmedi aslında. Bir şeyler üretenler, böyle güzel izler bırakanlar hiç unutulmuyor. Yıllar sonra da bir kitabın künyesinde yepyeni bir nesille buluşacak. :cry:


Ülkü Tamer Aramızdan Ayrıldı

Edebiyatımızın yaşayan en kıymetli değerlerinden Ülkü Tamer, bugün, 81 yaşında hayatını kaybetti.

Başa dönün