in ,

Bizimkiler ve Hababam Sınıfı Gibi Yapımların Senaristi Umur Bugay Aramızdan Ayrıldı

Edebiyat, sinema, televizyon ve tiyatro dünyalarında sayısız harikaya imza atan Umur Bugay, 78 yaşında aramızdan ayrıldı.

“Kapıcılar Kralı”, “Çöpçüler Kralı”, “Pisi Pisi”, “Yoksul”,“Davacı” ve “Düttürü Dünya” gibi filmlerin senaristi, usta yazar Umur Bugay, bugün 78 yaşında aramızdan ayrıldı.

Hem Türk edebıyatında hem sinema perdesi ve televizyonda hem de tiyatroda sayısız kaliteli işin altında imzası bulunan yazar, Kınalıada’daki evinde geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti.

Bugay’ın işleri arasında en çok bilinen 1975 yılında çekilen Hababam Sınıfı filminin senaryosuydu. Ayrıca 13 yıl boyunca kesintisiz yayınlanan ve Türk televizyon tarihinin efsane dizilerinden olan Bizimkiler dizisiyle de bir döneme damgasını vurmuştu.

Yazarın Antalya Film Şenliği’nde Çöpçüler Kralı ve İşte Hayat filmleriyle 2 En İyi Senaryo ödülü de bulunmaktadır. Ayrıca Pir Sultan Abdal oyunuyla 1970 yılında DİSK “En İyi Yönetmen” ödülünü kazanmıştır.

Umur Bugay Kimdir?

1941 yılında Ankara’da doğan Bugay, İstanbul Haydarpaşa Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Sanat hayatına Arena Tiyatrosu’nda başladı. Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu, Halk Oyuncuları, Dostlar Tiyatrosu’nda, oyuncu, yönetmen, dramaturg olarak çalıştı.

Tiyatro oyunları yazdı. Yazdığı oyunların çoğu Devekuşu Kabare Tiyatrosu‘nda sahneye kondu. “Haneler”, “Reklâmlar”, “Taşıtlar” bunlara örnektir. 1975 yılından sonra, mizah ağırlıklı öyküleri çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı.

1974 yılında Atıf Yılmaz ile yazdığı bir çingenenin yaşamını konu alan “Cemil” adlı senaryosunu Yılmaz Güney film yaptı. 1988 yılında yazmaya başladığı “Bizimkiler” adlı televizyon dizisinin TRT’de gösterilmesiyle üne kavuştu. 1974 yılından sonra, yine Atıf Yılmaz‘ın yönettiği, “Hasip ile Nasip”, “Deli Yusuf”, “İşte Hayat”, adlı filmlerin senaryolarını yazdı. Ertem Eğilmez‘in, Rıfat Ilgaz‘ın, “Hababam Sınıfı” adlı kitabından sinemaya uyarladığı filmlerin senaryosunun ilki de onundur.

1977 yılından günümüze, Zeki Ökten ile yönetmen, senarist işbirliği içinde olan Umur Bugay, “Kapıcılar Kralı”, “Çöpçüler Kralı”, “Pisi Pisi”, “Yoksul”, “Davacı” ve “Düttürü Dünya” adlı senaryoları yazdı. Aynı yıllarda, Memduh Ün’ün yönettiği, “Postacı”, Zeki Alasya’nın yönettiği, “Aslan Bacanak” adlı filmlerin senaryolarını kaleme aldı.

1983 yılında Kent Oyuncuları Tiyatrosu’nda, “Bir Kadın Bir Erkek” adlı oyunu sahnelendi. 1990 yılında Bugay Film Yapım Reklamcılık Ltd.Şti’ni kurdu. 1989 yılında uzun yıllar süren “Bizimkiler” dizisinin senaryosunu yazdı. 1993 “Yazlıkçılar” adlı 6 yıl süren, 40 bölümlük TV dizisinin senaryosunu yazmaya başladı. Devamında “Saygılar Bizden”, “Oğlum Adam Olacak”, “Komşu Komşu”, “Koltuk Sevdası” TV dizilerinin de senaryolarını yazdı.

1999 yılı yapımı, yönetmenliğini Yalçın Yelence’nin yaptığı “Duruşma” adlı sinema filminin senaristliği ve yapımcılığını üstlendi.

2000 yılında sahnelenen “Oğlum Adam Olacak” adlı müzikli tiyatro oyunun dramaturgluğunu yaptı. 2002 yılı yapımı, yönetmenliğini Zeki Alasya’nın yaptığı, “Rus Gelin” adlı komedi filminin senaristliğini ve yapımcılığını üstlendi. “Türk Küçükleri” adlı bir gülmece mizah kitap yazdı. Yazarın eserleri Bilgi Yayınevi, İnkılap Yayınevi gibi çeşitli yayınevlerinden çıktı.
Kaynak: T24

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Allah rahmet eylesin. :frowning:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

İnternet

RTÜK’ün İnternet Denetimi Yönetmeliğinin İptali İçin Dava Açıldı

Stranger Things ile Dünya Turu

Stranger Things ile Dünya Turuna Hazır Olun!