Yapımcılar ve Mars Group Arasındaki Gerginlik Büyüyor: “Başka Cem Yılmazlar Çıkar”

Sinema dünyamız yeni bir krizin eşiğinde. Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Şahan Gökbakar gibi isimler Cinemaximum'un promosyonlu bilet kampanyasından sonra, filmlerinin vizyon tarihini erteledi. Mars Group'un cevabıysa net oldu: "Başka Cem Yılmazlar Çıkar"

Yılın son günlerinde sinema dünyamız bir başka krizin eşiğinde. Aralarında Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Şahan Gökbakar gibi isimlerin de bulunduğu yapımcılar cephesi, haksız uygulamaları nedeniyle Cinemaximum’a savaş açmış durumda. Büyük gişe beklentisi olan kimi yerli filmlerin vizyon tarihi erteleniyor, Cinemaximum’un ise geri adım atmaya niyeti yok gibi.

Bildiğiniz üzere CGV Mars Group (Cinemaximum) şu an Türkiye’deki sinema salonlarının büyük bir kısmını elinde bulunduruyor. Haliyle hangi filmlerin görünür hangilerininse arka planda kaldığını belirleyecek en yetkili merci. Kısacası gerçek bir tekelden bahsediyoruz.

Tüm bu krizin doğuşuysa Cinemaximum’un patlamış mısır ve kola promosyonlu kampanyasıyla oldu. Şirket, promosyonu da bilet fiyatına dahil edip yapımcının aldığı ücreti en aza düşürünce büyük film yapım şirketleri ayağa kalktı. Cem Yılmaz (Fikir Sanat), Yılmaz Erdoğan (BKM), Şahan Gökbakar (Çamaşırhane Film) gibi isimler beklenmekte olan filmlerinin vizyon tarihini yeniden gözden geçirdi. Cem Yılmaz’ın yeni projesi Karakomik Filmler’in vizyon tarihi ertelendi.

Mars’ın Kurumsal İlişkiler Direktörü Aslı Irmak Acar’ın Hürriyet‘e verdiği söyleşi bardağı taşıran son damla oldu. Söyleşiden bazı satır başlıkları şöyle:

“Cem Yılmaz olmazsa başka Cem Yılmaz’lar çıkar.”, “Onlar film çekmezse çekeni bulacağız.”, “Yeni yasa çıksa da mısır promosyonu yapmaya devam edeceğiz.”

Tüm bunlara Cem Yılmaz’ın cevabı Twitter üzerinden geldi:

Şimdilik durum böyle. Bir de şöyle bir cephe var ki aslında birçok sinemaseverin asıl aklını kurcaladığı mesele de o:

Bakalım tüm bunlar nereye gidecek. Büyük yapımcılar ve Mars Group uzlaşabilecek mi? Tüm bu tatsızlıklar tekelleşmenin önünü kesmeyi başarabilecek bir adıma vesile olacak mı? Yoksa bağımsız filmler için umut çoktan tükendi mi? Soruların cevaplarını yakın gelecekte istesek de istemesek de alacak gibiyiz.

Kaynaklar: HurriyetFilmloverss

GÖZ ATIN  Amazon, AMC Sinemaları'nı Satın Alabilir
Yapımcılar ve Mars Group Arasındaki Gerginlik Büyüyor: “Başka Cem Yılmazlar Çıkar” için 15 yorum

 1. Cinemaximum adına konuşan ablanın dili çok kibirli. Gerçekten öyle mi yoksa Cengiz Semercioğlu yüzünden mi bize öyle geliyor merak ediyorum. Zira Cengiz Bey kendi sorduğu soruya olumlu cevap verdi diye kadın sanki o cümleleri sarf etmiş gibi bir imaj çizmiş. Reyting işte.

  Ama buna rağmen yaptıkları ve söylediklerinin hoş karşılanacak bir yanı da yok.

  Bu arada bu sorun bir şekilde çözülür. Umudum, sorun çözüldüğünde kaybeden yine izleyici olmasın.


 2. Kim daha fazla pay alacak kavgası bu. Cem ve diğerleri iş kendilerine gelince ses çıkartmaya başladılar. Zor iki salon verilen bağımsız filmlerin yapımcıları ve yönetmenleri mağdur olurken hiç sesleri çıkmıyordu. Filmleri binlerce salonda gösterimdeyken sorun yoktu. Halbuki işin bu hale geleceği çoktan belliydi. Mars’ın açıklamasına gelecek olursak tekel olmanın verdiği hadsizlik. Pazar payının %40’ından fazlasını ele geçiren bi şirket. Devletin bi düzenleme ile bu işi çözmesi lazım. Bölünür mü ne olur bilemiyorum. Bu iş böyle gitmez.


 3. Pardus dedi ki:

  Çı-kar kavgası işte. Onlar tepişince biz ezilmeyelim de. :roll_eyes:

  Mısır deyince aklıma gelmişti: Sinema salonuna yiyecek ve içecek sokulması yasaklansın istiyorum. Yiyeceksen filmden önce ye, iç ne yapıyorsan yap sonra gir içeri. Film başlıyor birisi foşs kutu kolasını açıyor, öteki çasırs diye cipsini açıyor, beriki başlıyor kart kurt mısır yemeye. Hay bin kunduz! Atıştırırken film keyfi yapmak istiyorsan al DVD ni otur evindeki koltuğa yığ önüne ne yiyeceksen orada ye Allah Allah!

  Neyse güleyim de sinirlendiğim belli olmasın. :slight_smile:


 4. Konunun esası nasıl bağlanır bilemem de, iki hususu belirtmek isterim.
  Birincisi şu “katar da bilet fiyatı şu kadar Amerikada bu kadar, ülkemizde gerçekten ucuz yahu…” edebiyatını bırakın. Her ülkenin kişi başına düşen milli geliri göz önüne alınarak fiyat belirlenir. Katar dünyanın en zengin ülkesi kişi başına düşen milli gelir, Türkiyenin en az 7-8 katı! ABD de öyle.
  Siz ABD deki bir kitap 20 USD diye Türkiyede 110 TL ye satabilirmisiniz.? Hayatınızı katarda kazanıyorsanız 40 riyale sinemaya gidersiniz. Böyle çapraz mukayeseler yapmayın.
  İkincisi; sinemada kola ve mısır almam, Cem yılmaz dan başkasının Türk filimlerini de seyretmem… Bu işi aklı selim ile bağlamak lazımdır.


 5. Agape dedi ki:

  Yaklaşık 2 senedir filan sinemaya gitmiyordum. Bu sene sırf kardeşimle olan Harry Potter ritüelimiz için gittim. Sinemada bir şey yiyip içilmesinden haz etmem. Bunun dayatılmasından ise hiç haz etmem. Hatta 10 dk film arasını da sevmiyorum. Otursam canım sıkılıyor. Çıksam mutlaka filmin 2-3 dksını kaçırıyorum. Zaten kalabalıkları da sevmem. :smiley: Fakat biri bana şunu izah etsin lütfen; o telefonlar neden açık kardeşim? Film mi izlemeye geliyoruz yoksa sizin dütünüzü, bipinizi, kıkırtınızı, hüpürtünüzü dinlemeye mi?

  Bunun yerine televizyondaki sinema kanallarını açtırdım çoktan. Üstelik film kirala özelliği de bulunmaz nimet. Çağırıyorum ailemi ya da ben gidiyorum. Birkaç ay geç olsa da veriyorum 3-5 tl 7-8 kişi mis gibi izliyoruz filmleri. Zaten uzun zamandır o eski sinema tadını da bulamıyorum.

  Ayrıca madem başkaları çıkıyor nerede? Vardı da bizden mi sakladınız? O insanlar oralara tepeden mi indi? Bunca sene çıkamayan insanlar şimdi gökten mi inecekmiş? Ne kadar kör, sağır ve dilsiz bir cevap…


Yapımcılar ve Mars Group Arasındaki Gerginlik Büyüyor: “Başka Cem Yılmazlar Çıkar”

Sinema dünyamız yeni bir krizin eşiğinde. Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Şahan Gökbakar gibi isimler Cinemaximum’un promosyonlu bilet kampanyasından sonra, filmlerinin vizyon tarihini erteledi. Mars Group’un cevabıysa net oldu: “Başka Cem Yılmazlar Çıkar”

Başa dönün