in ,

Afetzedelerin Yardım Çığlıklarını “Drone”lar Duyacak: Yeni Teknoloji Hayat Kurtarabilir

Yeni bir teknoloji ile “drone”lar, afetzedelerin yardım çığlıklarını diğer sesleri filtreleyerek duyacak ve hızlıca yer tespiti yapabilecek.

Afetzede Tespiti Drone
- Reklam -

Afetzede tespiti için özel “drone”lar geliştiriliyor. Yardım çığlıklarını duyarak hızlıca yer tespiti yapacak olan kurtarma droneları, insanlara daha hızlı şekilde ulaşacak.

Pek çok Superman macerasında, Çelik Adam’ın gökyüzünde süzülerek, olağanüstü işitme gücü sayesinde yardım çığlıklarını binlerce kilometre öteden duyduğunu ve ikonik süper kahramanımızın da hızlıca o yöne doğru uçtuğunu görürüz. Kripton doğumlu olsa da dünyalı bir anne ve baba tarafından yetiştirilmiş ve Clark Kent adını almış olan Superman, o zayıf sesleri duymak için diğer sesleri sıfırlayarak kaynağını bulmaya çalışır.

İşte şimdi çizgi romanların en eski süper kahramanın pelerinini “drone”lar devralacak. Almanya’nın Fraunhofer FKIE araştırma laboratuvarında geliştirilen teknoloji ile, afetzedelerin yardım çığlıkları çok daha hızlı şekilde tespit edilebilecek. Araştırma laboratuvarının devam eden çalışmaları, bir drone’u modifiye ederek karşımıza çıkıyor. Mikrofonlar, yapay zekâ algoritmaları ve yerleşik bilgisayar ile donanan drone’lar, çığlıkların sesini tanıyabilecek ve kesin konumlarını tespit edebilecek.

- Reklam -

Afetzede Tespiti Cihazı, 1 Kilogram Ağırlık Taşıyabilen Her “Drone”a Entegre Edilebilecek

Afetzede Tespiti Drone

Araştırma ekibi şu an için DJI Matrice M600 isimli drone’u kullanıyor. Ancak söz konusu sistem tamamlandığında, bu konsepti 1 kilogram ağırlık taşıyabilen hemen hemen her tür drone üzerinde kullanılır hale getirecekler.

Proje üzerinde çalışan Fraunhofer FKIE araştırma görevlisi Macarena Varela, Digital Trends’e verdiği demeçte konuyla ilili şunu söyledi:

“Doğa afetler ve felaketler sırasında kesinlikle hayat kurtarabilecek bir teknoloji üzerinde çalışıyoruz.”

Macarena Varela, özellikle deprem gibi bir felaket sonrası kurtarma çalışmalarının her dakikasının çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Drone’lar, çeviklikleri ve ulaşılması zor alanlara erişme yetenekleri ile birlikte havadan sahneleri inceleme yetenekleri nedeniyle afet senaryolarında biçilmiş kaftan görevi görüyorlar. Ancak şimdiye kadar insansız hava araçları, böyle bir durumda afetzedeleri tespit etmek için büyük ölçüde görsel tanımlama yolunu kullandı. Yeni çalışma ile, akustik teknolojinin “Karga-yuvası Anten” teoremini kullanarak, yakında bir felaket bölgesine uçabilecek ve ardından insanları seslerinden de tanıyabilecek duruma gelecekler.

- Reklam -

Varela şu an için bu sesleri uygun şekilde filtrelemek ve dürtüsel ses olaylarını daha iyi okumak için verileri işlediklerini belirtti.

“Yıllar içinde, farklı türde dürtüsel ses olaylarını tespit etmek için gürültüyü filtreleme konusunda kapsamlı deneyim kazandık. Örneğin, dürtüsel ses olaylarını algılamak için aşırı gürültülü helikopter sesini başarıyla bastırdık. Aynı amaçla kara taşıtlarının gürültüsünü de filtreledik. Uygun filtreleme yöntemlerini uygulayarak, ilgilenilen sinyallerin sağlam bir şekilde tespit edilmesini sağladık.”

Şu an için filtreleme yöntemi konusunda başarı sağlayan cihazın en önemli sıkıntısı, boyutu ve kilosu. Henüz bir drone’un rahatça taşıması için yeterli boyuta indirgenemeyen cihazlar üzerinde devam eden çalışmalar ile bu sorunun da kısa sürede aşılacağı belirtildi. Proje çalışmaları henüz son bulmamış olsa da, hayat kurtaracak çalışmaların heyecan verici olduğu bir gerçek.

Peki ya siz bu afetzede tespiti için bu tür yeni yöntemler hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Digital Trends

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Hece Dergisi Sanat Özel Sayısı

Hece Dergisi’nden 1.750 Sayfalık Sanat Özel Sayısı: Anıtsal Bir Çalışma

Barbaroslar fragmanı

Barbaroslar’dan İlk Tanıtım: Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis’li Dizi Ufukta Gözüktü