in

Amazon’un Altın Nehirleri: Yasa Dışı Madenciliğin Geldiği Noktayı NASA Fotoğrafladı

Amazon Ormanları yasa dışı altın madenciliği ile büyük zarara uğruyor. NASA’nın çektiği fotoğraflar, tahribatın boyutunu ortaya çıkartıyor.

Amazon Ormanları Altın Madenciliği NASA
- Reklam -
- Reklam -

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yayınlanan fotoğraflar Amazon Ormanları hakkında ürpertici bir gerçeği ortaya çıkarttı. Peru’daki ormanlar, yasa dışı altın madenciliğini nedeniyle zor durumda.

NASA’nın yayınladığı fotoğraflarda ortaya çıkan görüntü “altın nehirleri” olarak tanımlandı. Bölgede kaçak madenciler tarafından ruhsatsız bir şekilde açılan çukurlar, uzaydan görüntülenebilir durumda.

Normal şartlarda objektiflere yansımayan bu çukurlar, güneş ışınlarının yansımaları sayesinde gün yüzüne çıkmış. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, fotoğrafları Aralık 2020 tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotları aracılığıyla çekmiş.

- Reklam -

Amazon Ormanları Habitatını Kaybediyor

ISS astronotları tarafından çekilen görüntülerde, Peru’nun güneydoğusunda yer alan Madre de Dios bölgesinde gerçekleştirilen yasa dışı altın madenciliğinin çevreye verdiği zararlar net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Amazon Ormanları Altın Madenciliği NASA

Bilindiği üzere Peru, dünyanın en büyük altın ihracatçıları arasında bulunuyor. Madre de Dios bölgesinde binlerce insan hayatını yasa dışı madencilik sayesinde kazanıyor.

Uzmanların açıklamalarına göre bu faaliyetler bölgedeki biyolojik çeşitliliğe büyük zarar veriyor. Ormansızlaşma nedeniyle de Amazon Ormanları’nda yer alan pek çok canlı türünün doğal yaşam alanları da yok oluyor.

Altını Çıkartmak için Kullanılan Cıva Nehirleri ve Atmosferi Zehirliyor

Yasa dışı altın madenciliği sırasında sıkça kullanılan tonlarca cıvanın hem nehirleri hem de atmosferi ağır şekilde kirlettiği de biliniyor.

NASA’nın açıkladığı verilere göre su havzaları gibi görünen çukurların etrafındaki çamurla çevrili alanlar, bu bölgelerdeki bitki örtüsünün yok edildiğinin bir işareti.

Madenciler ise eski nehirlerin güzergâhlarını izleyerek topraktaki tortularda altın arayışını sürdürüyor.

- Reklam -

Madre de Dios bölgesinin bazı kesimlerinde maymun, jaguar ve kelebek türleri önemli popülasyonlara sahip. “Ormansızlaşma” bütün bu hayvanların yaşam alanını giderek daraltıyor.

And Amazon Projesi İzleme Grubu’nun ortaya koyduğu bir çalışmaya göre, Peru’da 2018 yılında altın madenciliğinden kaynaklanan ormansızlaşma sonucu Amazon’da 22 bin 930 dönümlük bir alan tahrip oldu.

Altın Madenciliği Amazon

Altın fiyatlarındaki yükseliş bölgedeki yoksul toplulukları madenciliğe yönlendiriyor. 2012 verilerine göre bölgede küçük ölçekli madencilik yapan 30 bin kişi vardı.

Peru’nun Lampa bölgesinde yaklaşık on yıldır süren madencilik faaliyetleri 2019’da durdurulmuştu. 5 bin kadar madenci bölgeden çıkarılmıştı.

“Dünyanın Akciğerleri” olarak tanımlanan Amazon Ormanları, altın madenciliği nedeniyle zehirlenmeye devam ediyor. Bu endişe verici gidişata ne zaman dur denileceği ise merak konusu.

Konu hakkındaki düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: BBC

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Kemik Kitabesi - Tuna Yukay

Kemik Kitabesi – Tuna Yukay | Yazarının Kaleminden

DOTA Dragon's Blood animesi netflix

DOTA Animesi Dragon’s Blood, Netflix ile Valve Ortaklığında Geliyor