in

Nesli Tükendiği Düşünülen Anadolu Parsı İlk Defa Böylesine Net Görüntülendi

Anadolu Parsı ilk defa bu denli net bir şekilde kameralara yansıdı. Şimdiye dek neslinin tükendiğine inanılan hayvan, kendini çok iyi saklamasıyla da biliniyor.

anadolu parsı görüntülendi
- Reklam -
- Reklam -

Anadolu parsı ilk defa çok net bir şekilde termal kameralar aracılığıyla görüntülendi. Bugüne dek neslinin tükendiğine dair önemli veriler sunan bu özel hayvan, iyi bir şekilde kamufle olmasıyla da tanınıyor.

Orta Doğu ve Batı Asya’da yaygın olan İran parsının (Panthera pardus saxicolor) Anadolu’daki kuzenleri olan Anadolu parsının artık günümüzde mevcut olmadığını düşünülüyordu. Bilinen son pars 197 yılında Ankara’nın Beypazarı ilçesinde vurulmuştu. Ancak Mayıs 2021’de yayımlanan bir makalede, Şırnak’taki Cudi dağında 2018 ve 2019’dan aynı canlıya ait 3 farklı fotoğrafa yer verilmişti. Görüntüler fotokapan ile elde edilmiş, pars hakkındaki araştırmalar da giderek yoğunlaşmıştı.

Şimdi ise Anadolu parsı nihayet ortaya çıktı. Dün akşam Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, sosyal medyada yaptığı açıklamada konuya dair ilk ipuçlarını vermişti:

- Reklam -

“Yaşadığına dair kanıtlar elimizde. Büyük bir titizlikle onu koruyor ve tüm coğrafyamıza yaymak için hazırlıklarımızı yapıyoruz.

“Tüm detaylar yarın saat 10.00’da…”

anadolu parsı görüntü

Bugün ise önce Yeni Bir Metodoloji Kapsamında Türkiye’nin Nesli Tehlike Altında Türleri için Tür Eylem Planları Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi toplantısı yapıldı. Ardından da basında Anadolu parsına ait fotoğraflar paylaşıldı.

Anadolu Parsı Termal Kameralara Yansıdı

Termal kameralar ile görüntülenen Anadolu parsı hakkında fazla detay verilmedi. Görüntülerin nerede ve ne zaman çekildiği ise özellikle saklı tutuldu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Şağdan Başkaya, Parsın hep dağlarda olduğunu ve hiçbir zaman neslinin tükenmediğini aktardı.

Başkaya ayrıca, Trakya Bölgesi haricinde Türkiye’deki diğer 6 bölgede de parsın yaşadığına dair kanıtları olduğunu kaydetti. Ayrıca pars nüfusunun yavaş yavaş arttığını da belirten Başkaya; tehlike altındaki bu canlı türüne dair pek çok iz, belirti, fotoğraf ve filmler elde ettiklerini de ifade etti.

- Reklam -

anadolu parsı iz

Anadolu Parsı Çok İyi Saklanan ve Yalnız Avlanan Bir Hayvan

Başkaya Anadolu parsı hakkında şunları kaydetti:

“Pars kendini çok iyi saklayabilen, aslan kükremesi gibi uzaktan duyulan bir ses çıkarmadan tek başına avlanarak yaşayan bir yırtıcıdır. Birçok yerde insan yerleşim alanlarına yakın yaşamalarına rağmen çok fazla görüntü vermezler. Issız yerlerde gündüz de hareket etseler, genellikle geceleyin faaldirler. Erkekleri, çiftleşme döneminde dişi ile buluşurken diğer dönemlerde yalnız yaşar. Dişileri ise, yavruları tek başına büyüttüğü için, eğer varsa, yavrularıyla birlikte yaşamaktadır. Yani, Pars’lar, kurtlar gibi grup veya sürü oluşturmazlar. Parsın besinini oluşturan türlerden; Kızıl keçi, Kara keçi, Karaca, Geyik, Yaban domuzu ve Yaban tavşanı gibi türlerin popülasyonlarında yaşanan iyileşme, Pars popülasyonlarının da iyileşmesini sağlamaktadır. Geçmişte batı bölgelerimizde birçok yerde yok olan veya iyice azalan popülasyonlarının da, bugün tekrar artış eğiliminde olduğu gözlenmektedir.”

Bunula birlikte Başkaya ayrıca parsın korunması için geniş kapsamlı çalışmalar yapılması gerektiğinin altını çizdi.

anadolu parsı yeni

Tür Koruma Eylem Planı Açıklandı

Bakan Bekir Pakdemirli ise bugünkü toplantıda, nesli tükenmekte olan türlerin korunmasına dair alınan kararları açıkladı. Yeni belirlenen Tür Koruma Eylem Planı’na göre izlenecek rota şu şekilde:

 • Nesli tehlike altında olan türlerin korunması konusunda mevcut çalışmaların etkinliğinin artırılması ile Türkiye’nin Tür Koruma Stratejisi ve Eylem Planını hazırlamak.
 • Türkiye’nin yabani türlerinin korunmasından sorumlu olan Bakanlıkların kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi için proje kapsamında eğitimler düzenlemek.
 • Doğal kaynakların, ekosistem hizmetlerinin ve bunlarla bağlantılı olan tehditlerin, tür korumaya dair risklerin daha iyi anlaşılması amacıyla paydaşlarda kapasite artışı sağlanması ve tehlike altında olan türlerin korunması konularında halkın bilgi seviyesinin ve farkındalığının artırılmasına yönelik çalışmalar yapmak.

Siz Anadolu parsı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce tehlike altındaki bu türün hayata tutunması sağlanabilecek mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: İHA, Bekir Pakdemirli Twitter

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Umalım da başına bir şey gelmesin.

 2. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  Çoktan avlamak için peşine düşmüşlerdir.

 3. Avatar for Panthera Panthera dedi ki:

  Vay be tarım ve orman bakanı parsi eski yaşam alanlarına yerleştireceğiz dediyse harika…ben Buca izmirliyim nif dağını bucadan görebiliyoruz.1800 lu yıllarda parsin ilk bilimsel tanımlandığı yer nif dağıdır.oraya da geri getirsinler paramızı efsane dağ ve efsane leopar yeniden birbirine kavuşsun.tabi önce karaca alageyik kızıl geyik tavşan populasyonu artirildiktan sonra…

 4. Avatar for Panthera Panthera dedi ki:

  Paramızı değil Parsimizi olacaktı…:slight_smile:

 5. Avatar for Panthera Panthera dedi ki:

  Tabi o görüntü umarım Türkiye’de çekilmiştir.görüntüleri çektiğini iddia eden kişi daha öncede gece fotosu cekilmis sokak kedisine pars demişti…Ahmet karaca gibi bu kişide Türkiye’de bu hayvanı goruntuledigini kanıtlasın…görüntülerin çekildiği yere gidip kendini çeksin bölge adı vermeden…

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Çıplak Güneş / Robot Serisi 2. Kitap - Isaac Asimov

Çıplak Güneş: Asimov İmzalı Robot Serisi 2. Kitabı ile Maceraya Devam Ediyor

Patrick Rothfuss The Doors of Stone giriş bölümü okuma

İddiayı Kaybetti: Patrick Rothfuss Canlı Yayında “The Doors of Stone”un Giriş Bölümünü Okuyacak