in

Yarım Asırlık Cinayeti Çözmek İsteyen Polis, Yanlış Cesedi Mezardan Çıkardı

ABD’de yaklaşık 50 yıllık bir faili meçhul bir vakanın soruşturması kapsamında harekete geçen polis, yanlış kişiyi mezardan çıkardı.

cinayeti çözmek yanlış mezar

ABD’de 1975 yılında işlenen bir cinayetle ilgili harekete geçen polis, yanlış bir bedeni mezardan çıkardı.

Yaklaşık yarım asır önce öldürülen ve kimliği bugüne dek belirlenemeyen kurbanın isimsiz bir mezara gömüldüğü düşünülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusunda yer alan Connecticut eyaletinde, yerel polis faili meçhul bir vakanın aydınlatılması için harekete geçti. Soruşturma kapsamında bir cesedi mezardan çıkaran polisler, yanlış kişiye odaklandıklarını anladılar.

Connecticut’ın East Haven şehrinden yetkililer, kadının şimdi kapalı duran bir mezarlıkta isimsiz bir mezarda olduğunu ama o kişi yerine bir erkek cesedini topraktan çıkardığını kaydediyor.

Emniyet güçleri, kimliği bulunamayan bir kadın cesedinin bağlanmış, ağzı kapatılmış ve muşambaya sarılı halde bir drenaj kanalında bulunduğu cinayet davasını 47 yıl sonra yeniden araştırmaya başladı.

Kadının Bedeni İsimsiz Bir Şekilde Gömülmüştü

Bahsi geçen kadının bedeni bir sene boyunca Adli Baştabiplik’te kaldıktan sonra, şimdilerde terk edilmiş olan State Street Mezarlığı’na isimsiz bir şekilde gömüldü.

Polisiye romanları aratmayan soruşturmada polis, defin kayıtları olmadığı için eleştiri toplayan, aşırı genişlemiş mezarlığın kimliği belirsiz, evsiz ve konar göçerlerin cesetlerinin gömüldüğü bir alan olarak bilindiğini aktardı.

cinayeti çözmek yanlış mezar abd

Bölgede çalışan yetkililer, 2020 yılında DNA örnekleri ve soybilim aracılığıyla cesedi teşhis etmeye çalışmış ama başarısız olmuştu. Daha taze örneklere ihtiyaç duyan yetkililer, defin yerini tespit etmeye karar verdi.

Halka açık defin kayıtlarının kullanıldığı soruşturmada, mezarlıkla ilişkisi bulunan ve hâlâ hayatta olan son kişiyle görüşmeler gerçekleştirildi.

Emniyet güçleri bu konuşmadan yola çıkarak mezarlığa gidip belirli bir mezarı kazdı ve bir tabuta ulaştı. Ancak yapılan incelemede, cinayet kurbanının o mezarda yatmadığı anlaşıldı.

Yüzbaşı Joseph Murgo basına yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ailesine bir parça olsun netice götürme umuduyla onu teşhis etmeye kararlıyız ancak önce terk edilmiş bir mezarlıkta onu bulmanın zorluklarını aşmalıyız.”

Sonar Ekipmanlarla Araştırma Devam Edecek

Murgo, 47 yıllık faili meçhul vakada müfettişlerin karşılaştığı zorluklardan da bahsetti:

“Çok sayıda isimsiz mezar var. Eğer oraya bir bakarsanız aşırı genişlemiş, terk edilmiş bir mülk gibi görünen bazı alanlar görürsünüz. Yerin altında gömülü cesetler ve tabutlar var.

“Kayıtların çok ama çok kötü tutulması da dahil birçok zorlukla karşı karşıya olduğumuzu biliyorduk ve herhangi bir organizasyon ya da hiçbir mantık olmaksızın öylece toprağa gömülmüş daha fazla, çok daha fazla ceset olacağını biliyorduk.”

Müfettişler bir kez daha mezarlığa dönüp sonar ekipmanlarıyla kadının metal tabutunu bulmaya çalışacak.

Murgo, doğru bir bölgede çalışma yaptıklarını ve doğru mezara yalnızca 2 ila 4 metrelik bir mesafede olduklarını kaydetti.

Yaşanan bu olaya dair sizin görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Independent

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Waxillium Waxillium dedi ki:

    Jake Peralta yine hırs yapmış.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

diablo 4 cikis tarihi oynanis

Activision Blizzard’ın Beklenen Oyunu Diablo 4 için Çıkış Tarihi ve Yeni Oynanış Videosu Paylaşıldı

Castlevania: Nocturne Animasyonu Geliyor

Castlevania Yeni Animasyon Serisi “Nocturne” ile Devam Edecek