Çorum’da İlk Dedektiflik Bürosu Kuruldu: En Çok Başvuru Erkeklerden Geliyor

Çorum'da ilk özel dedektiflik bürosu kuruldu. Gelen taleplerin çoğunluğunu ise beklentilerin aksine erkekler oluşturuyor.

Dedektiflik bürosu kavramı Türkiye’de, çoğunlukla filmlerden alıştığımız şekilde işlemiyor. Daha çok aldatıldığını düşünen eşlerin başvurduğu bu kurumlardan bir yenisi de Çorum’da kuruldu. Kentte kurulan ilk dedektiflik bürosu, aldatılma şüpheleri üzerine eş takibi, personel ve iş ortağı araştırması, ebeveynlerin çocuklarını izletmesi gibi işlere odaklanıyor.

Çorum’un ilk dedektiflik bürosunu kuran Necati Kalkancı, özel ekibiyle birlikte gelen başvuruları karşılamak üzere görevinin başında. Kalkancı’nın dediğine göre, bürolarına gelen taleplerin büyük kısmını erkek birey oluşturuyor.

Kalkancı’ya göre Çorum’da bu alanda bir boşluk bulunuyordu. Mesleğini sevdiğini ifade eden Kalkancı sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bu hizmet sektöründe kamuya ve aile bütünlüğüne önem vererek hizmet vermek istedim. Kolay bir iş değil, dedektiflik bilgiye dayalı bir iş. Bizim müşterimize verdiğimiz delillerin, belgelerin hizmetin mahkemede delil olarak kullanılmasını sağlamak olduğunu müşterilerimize zaten söylüyoruz. Kamuda Emniyet Teşkilatına 26 yılımı verdim. Biz sadece kanaat oluşturabilecek delil dosyaları hazırlamaya özen gösteriyoruz. Bizim de meslek etiğimizde kırmızı çizgilerimiz var, her şey para kazanmak için değil.”

Çorum’un İlk Dedektiflik Bürosuna Başvurular Çoğunlukla Erkeklerden

Her geçen gün yeni başvurular alan büroda, dedektiflik hizmetinden çoğunlukla erkeklerin faydalanmak istediği ifade ediliyor. Oysa Kalkancı, beklentilerinin kadınların daha fazla başvuruda bulunması yönünde olduğunu söylüyor:

“Büroyu açtığımızda daha çok kadınlardan talep geleceğini düşünüyorduk. Fakat bu konuda yanıldık. Bize eşinin kendisini aldattığını düşünen erkekler başvuruyor. Bize genelde eş takibi, personel ve ortak araştırması davaları geliyor. Bazen özel yakın koruma isteklerinde bulunanlar da oluyor. Mesela bir boşanma süreci var, mahkemeye giderken şiddete maruz kalacağını düşünen kişi bize başvuruyor. Bizim özel aracımız özel şoförle birlikte vatandaşı evinden alıyor. Yakın korumalarla birlikte mahkeme salonuna gidiliyor. Mahkemeden sonra tekrar evine kadar bırakıyoruz.”

Dedektif

Ebeveynler, Çocukları Konusunda Endişeli

Kalkancı, çalışma alanlarının oldukça çeşitli olduğunun altını çiziyor. Hırsızlık, sahtekârlık, dolandırıcılık, personel güvenilirliği, kaybolan kişiler, evlilik öncesi araştırmalar…

GÖZ ATIN  Çizgi Romanlarda Bahsi Geçen Seri Katiller

Kalkancı iş tanımlarını şu şekilde yapıyor:

“Hırsızlık olaylarının araştırılması, sahtekârlık ve dolandırıcılık olaylarının incelenmesi, işyerinde çalışan ve işe alınacak personelin güvenilirliğinin tespiti, çek-senet karşılığı iş yaptırıp ortadan kaybolan kişilerin araştırılması, evlilik öncesi araştırmalar, velayet, vesayet ve miras gibi konularına ilişkin iş takibi, çocukların kötü alışkanlıklardan korunması için takibi, aile bireylerinin takibi, kaybolan ve adresi bilinmeyen kişilerin bulunması, güvenlik ve vip güvenlik gibi birçok alanda çalışıyoruz. Bilmenin yolu da araştırmadan geçiyor. Araştırarak öğreniyoruz. Çocuğunuz okula gidiyor, işadamısınız ve zamanınız yok. Burada aileye zaman ayıramıyorsunuz. Çocukla ilgili bütün bilgilerini aileye rapor ediyoruz. Çocuğunun sigara içip içmediği yönünde dahi bilgi isteniyor. Çocukla ilgili bütün bilgileri aldıktan sonra müşterilerimiz daha huzurlu oluyorlar. Evlilik öncesi eş araştırmalarımızda evlenilecek kişinin ailesi ve geçmişiyle ilgili kanunlar çerçevesinde bilgi toplayıp bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Bu bilgiler sözleşmemizde bulunmaktadır. İkinci, üçüncü kişilerle paylaşılması mümkün değildir. Aksi takdirde hukuki yollar her iki taraf için de açıktır yasal işlemlerimizi başlatırız.”

Dedektiflik büroları, polisiye edebiyatın önemli araçlarından birisi. Elbette “Özel hayatın gizliliğini ihlal” ve “Konut Dokunulmazlığının İhlali” gibi durumlar, Türk Ceza Kanunu’na göre suç teşkil ediyor. Ancak doğrudan dedektif tutmak bir suç değil. Burada dedektifin, kanuna aykırı eylemlerde bulunmaması gerekiyor.

Peki siz dedektiflik büroları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu şirketlerin ülkemizdeki işleyişi nasıl? Polisiye edebiyatı besleyecek araştırmalara imza atılıyor mudur? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Doğduğunuz Yıl En Popüler Kitap Hangisiydi?

Kaynak: İHA
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Çorum’da İlk Dedektiflik Bürosu Kuruldu: En Çok Başvuru Erkeklerden Geliyor için 8 yorum

 1. Mazotci dedi ki:

  Zaten Çorum’daki ilk dedektiflik bürosu diyorlar. Yazıyı okumadın sanırım :grinning:


 2. alper dedi ki:

  Türkiye’nin nevi şahsına münhasır tek dedektifi Remzi Ünal Hani “Şu, Hava Kuvvetleri’nden müstafi, THY’den kovulma, kendisine saygısı olan hiçbir ‘frequent flyer’ın adını bile duymadığı sekizinci sınıf charter şirketlerinde bile tutunmayan, sayenizde MS Flight Simulator’ın Cessna’sını bile adam gibi indirmekten aciz eski pilot, ex-kaptan, nevzuhur özel dedektif Remzi Ünal…”

  12795543_776998585764353_475779020710203709_n


 3. Mazotci dedi ki:

  Dedektif Fırtına’yı unutuyorsun.


 4. Pardus dedi ki:

  Ne zaman Türkiye’ de bir dedektiflik haberi duysam aklıma hemen

  baykamber

  gelir. :smiley:


Çorum’da İlk Dedektiflik Bürosu Kuruldu: En Çok Başvuru Erkeklerden Geliyor

Çorum’da ilk özel dedektiflik bürosu kuruldu. Gelen taleplerin çoğunluğunu ise beklentilerin aksine erkekler oluşturuyor.

Başa dönün