in ,

Dijital Ahırda Saklanan Sanal At 125 bin Dolara Alıcı Buldu: Blockchain Dünyası Şaşırtmayı Sürdürüyor

NFT teknolojisi ile sanal at yetiştirmeye, satmaya ve yarıştırmaya olanak tanıyan ZED, nadir dijital atları 125 bin dolara satmayı başardı.

Dijital Sanal At NFT

NFT aslında son 5 yıldır var olan bir teknoloji ancak özellikle bu yılın başından itibaren sanat, müzik ve son olarak spora nüfuz ederek daha da popüler hale geldi. Bunun son örneği ise dijital ahırda tutulan “Sanal At”ların 100 bin avroya varan fiyatlara alıcı bulması oldu. Kripto para artık binlerce insanın dijital at yarıştırmasına olanak tanıyor.

Avustralya merkezli Virtually Human Studios, 2019’un başlarında Zed’i kurdu ve o yıl ortalama 30 dolarlık bir fiyatla 4 bin 450 dijital at sattı. Sahiplik kanıtı oluşturmak ve popüler dijital sanat ve koleksiyon ürünleri pazarı OpenSea gibi sitelerde ikincil işlemlere izin vermek için NFT teknolojisini kullandı. NFT teknolojisi ülkemiz de dahil olmak üzere günden güne popülerleşen bir teknoloji.

Zed üzerinden şu ana kadar yaklaşık 11 bin adet sanal at satıldı, 8 bin adedi yetiştirildi ve 3 bin 600 tanesi de dijital ahırda saklanmakta. Popülerliği günden güne artan atların bazıları nadirlik derecesine göre değerlendirilmeye ve çok daha fazla fiyatlara alıcı bulmaya başladı. Nadir atlar artık düzenli olarak 15 bin dolardan fazla satılıyor. Hatta bir atın satış fiyatı 125 bin doları buldu.

Dijital Dünyada Sanal At Yetiştiriciliği Nasıl Çalışıyor?

dijital sanal at nft

Zed, yarışçıların ve yetiştiricilerin satın aldıkları parayı kripto para birimi aracılığıyla ödemelerine olanak tanıyan blockchain teknolojisini kullanıyor. Bu özel kurulum, Ethereum tarafından destekleniyor. Piyasada liderlik söz konusu olduğunda Bitcoin’den sonra ikinci sırada geliyor. Ancak söz konusu çevre için marjinal anlamda Ethereum’un kullanılması daha iyi olarak ifade ediliyor.

Peki sistem nasıl işliyor? Yeni atlar ilk orijinal 4 bin ata kadar uzanan soylar aracılığıyla “yetiştirilir” ve tüm bilimkurgu esintili bir dünyada bulunan dijital ahırlarda tutulur. Yarışlar, hayvanların maksimum gerçekçilik için oluşturulduğu gökkuşağının farklı renklerini neon manzaralarda yapılır. Tüm bu süreç boyunca alım ve satım işlemleri de devam eder.

Geliştiriciler, ilk ve ardından en pahalı neslin “damlalar” halinde salınan 38 bin attan oluşacağını iddia ediyorlar. Ücretsiz ve ücretli yarışlar için ödüller birkaç dolar ile birkaç bin dolar arasında değişiyor.

Daha önce de yine sanal yollardan üretilen bir dijital tablo, 69 milyon dolara alıcı bulmuştu.

Siz dijital satışların ve NFT’nin geleceğini nasıl görüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Euro News

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for melih melih dedi ki:

    Hayretler içinde okudum haberi. İnsanoğlu bakalım daha neler icat edecek :smiley:

  2. Avatar for BILGEKRAL BILGEKRAL dedi ki:

    Kısaca san-at deyiverin işte.:joy:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Gabriel Garcia Marquez: Hayatı Hakkında bilgi

Gabriel Garcia Marquez Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Batman Beyond vs Spider Man 2099

Batman Beyond vs Spider-Man 2099: Geleceğin Savaşı