in

Flash Player Veda Etti: İnternet Dünyasında Bir Dönemin Sonu

Flash Player eklentisi kullanımdan kalkıyor. Adobe, bir döneme damga vuran video aracının fişini çekti.

Flash Player Veda
- Reklam -
- Reklam -

Adobe Flash Player 1 Ocak 2021 itibarıyla resmi olarak hizmete son vereceğini duyurdu. Adobe, popüler video görüntüleme eklentisinin fişini çekti. Bir devre damgasını vuran Flash oyunlar, reklamlar, videolar artık aramızda olmayacak.

İlk olarak 1996 senesinde internet tarayıcılarında video oynatılması ve çevrim içi oyunların oynanabilmesi için hizmete sunulan Flash, 2021’in ilk gününde kullanıcılarına veda etti. Özellikle son dönemlerde eklenti birçok güvenlik açığı ile boğuşmakta, akıllı telefon teknolojisine ise bir türlü ayak uyduramamaktaydı.

Eklentinin mimarı dev bilgisayar şirketi Adobe, Flash Player için daha fazla güncelleme yapmayacaklarını belirtirken kullanıcılardan da eklentiyi silmelerini istedi.

- Reklam -

“Adobe Flash Player’i kullandığınız için teşekkür ederiz. 31 Aralık itibarıyla Flash Player’e destek vermeyi kestik. Sisteminizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için, Flash Player içeriğini acilen kaldırmanızı tavsiye ediyoruz.”

Flash Player 12 Ocak 2021 Tarihinden İtibaren Video Oynatmayı Bırakacak

En sevdiğiniz Flash oyun sitesine girip biraz vakit öldürmek için ise hâlâ zamanınız var. Eklenti 12 Ocak 2021 tarihinden itibaren çevrim dışı olacak.

İnternetin, özellikle günümüzdeki kadar hızlı olmadığı dönemlerde Flash birçok videonun erişilebilir olması açısından oldukça önemli bir yerde duruyordu.

Flash Player Veda

Adobe verilerine göre Flash Player, 2009 yılına dek internet kullanan masaüstü bilgisayarların neredeyse tamamında kullanılıyordu. Ancak mobil çağın başlaması ile Adobe’un bu konuda ağır reaksiyonu, Flash’ın da sonunu getirdi.

İşler Flash Player İçin Nerede Kötüye Gitmeye Başladı?

Flash Player, mobilde kullanımını yavaş yavaş Flash Lite’a bıraktı. Apple’ın kurucusu Steve Jobs ise Flash’ın dokunmatik ekranlarda zahmetli ve güvenilmez olduğunu savundu. Ayrıca eklentinin, telefonun pil ömrünü de azalttığını belirtti.

- Reklam -

Facebook, Netflix ve YouTube gibi video oynatmak konusunda artık birer dev haline gelmiş markalar da Flash’a ihtiyaç duymadan mobil cihazlarda video oynatmakta giderek ustalaştı. 2011 yılının kasım ayında Adobe, Flash’ın mobil cihazlardaki geliştirilme sürecini kapattı.

Ancak masaüstü için Flash çalışmaları sürdü. Yine de güvenlik açığı sıkıntısı giderek büyüdü.

Güvenlik konusunda takdir toplayan firmalardan birisi olan Apple, kendi tarayıcısı olan Safari’de Flash’ı varsayılan olarak devre dışı bırakmaya başladı. Google’a ait olan Chrome da Flash içerikleri engelleyerek olası açık durumlarını kapatmaya çalıştı.

Nihayetinde Adobe, 2017 senesinde 2020’nin sonunda Flash eklentisinin kaldırılacağını ilan ederek savaşı kaybettiklerini kabul etti.

Adobe, ayrıca Windows ve Mac bilgisayarları için Flash’ın nasıl kaldırılabileceğine dair bir rehber de yayınladı.

Böylece internet çağında bir devir de sona erişmiş oldu. Sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: BBC

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Zamanı gelmişti. Geç bile kalındı. :smiley:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

50M2 Fragmanı Netflix Türkiye Dizisi

50M2 Fragmanı: Netflix Türkiye’nin Yeni Dizisi Yolda

Enstitü - Stephen King

Enstitü: Stephen King İmzalı Yeni Korku Romanı Sonunda Türkçede