in

Norveç, Sosyal Medyada Efekt Kullandığını Açıklamayan Ünlülere Ceza Verecek

Norveç, sosyal medya fotoğraflarında efekt kullandığını açıklamadan reklam yapan ünlülere ceza verecek yasayı onayladı.

Norveç, Sosyal Medya fotoğrafları efekt yasa
- Reklam -
- Reklam -

Norveç dikkat çekici bir kanun düzenlemesi ile gündeme geldi. Buna göre ülkede sosyal medya üzerinden herhangi bir yolla manipüle edilmiş fotoğraf paylaşan dijital içerik üreticileri ve ünlüler, görsel üzerinde değişiklik yaptığını belirtmekle yükümlü olacak. Kurala uyulmaması durumunda ise para ve hapis cezaları verilecek.

Sosyal medya her geçen gün insan hayatının daha geniş bir parçasını kaplamaya devam ediyor. “Gerçek” hayat yerini dijitale bırakırken mecranın imkânlarını kullanmak da kimi zaman yanıltıcı bir hâl alabiliyor. Bunun en büyük örneği de sosyal medya üzerinden paylaşılan fotoğraflarda Photoshop, filtreler ya da çeşitli uygulamalarla görselin manipüle edilmesi.

Hem tüketim kültürü hem de medya üzerinden dayatılan “güzellik standartları”, artık insanların gerçeklik algısına zarar verecek boyuta ulaşmış durumda. Rötuşlarla donatılmış “selfie”ler, yeni bir dilin parçası hâline gelmekte gecikmedi.

- Reklam -

Oluşturulan bu kültürün genç bireyler üzerindeki etkileri üzerine çeşitli araştırmalar yapılıyor. Bazı büyük markalar da artık hâlihazırda yerleşmiş algıları kıran reklamlara yönelmeyi tercih ediyor. Bu konu hakkındaki ilk ciddi adım ise Norveç’ten geldi.

Norveç, Sosyal Medya Üzerinden Kusursuz Vücut Algısı Yaratan Manipülasyonlara “Dur” Dedi

Uzmanlar bu paylaşımların insan psikolojisini olumsuz olarak etkilediğini, bireylerin dijital dünyada ısrarla “kusursuz” yüzler görmelerinin, kendilerini yetersiz hissettireceğini ifade ediyor. Norveç Çocuk ve Aile Bakanlığı da bu görüşü paylaşarak kusursuz vücut baskısına dur demeye hazırlanıyor.

Norveç, Sosyal Medya fotoğrafları efekt yasa

Norveç Çocuk ve Aile İşleri Bakanlığı imzası ile hazırlanan ve meclisten geçen bu yasaya göre artık sosyal medya ünlüleri reklam amaçlı gönderilerinde görsellerin manipülasyon içerdiğini belirtmekle yükümlü olacaklar. Bundan sonra Norveç’te Instagram, TikTok, Facebook, Snapchat, Twitter ve benzeri mecralardaki ünlü isimler ve influencer’lar, herhangi bir şekilde gelir elde ettikleri görsel içeriklerdeki dijital izleri takipçilerine açıklamak zorunda kalacaklar. Yeni yasa, yüz hatlarından tutun da vücut orantılarına dek her türlü fiziksel manipülasyonu kapsayacak.

- Reklam -

Kanunun amacı ise görseller üzerindeki değişiklikleri fark edemeyen çocuk ve gençlerin uğrayabileceği algısal zararı en aza indirmek olarak gösteriliyor.

Sosyal medyadan gelir elde etmeyen kullanıcılar ise yasadan muaf tutulacak. İlgili düzenleme gelecek aylarda yürürlüğe girecek. Nihai tarihi ilerleyen günlerde Norveç Kralı duyuracak.

Siz bu kanun hakkında ne düşünüyorsunuz? Sosyal medyanın algılar üzerindeki etkilerine dair görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Bigumigu

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for ocal ocal dedi ki:

  Bana bu pek anlamlı bir yasak gibi gelmedi.

 2. Avatar for Jaehaerys Jaehaerys dedi ki:

  Başlığı ilk okuduğumda “Ülkenin derdine bak be.” dedim. Keşke bizim ülkede de dertler filtre olsa.

 3. Avatar for pcd pcd dedi ki:

  Günümüzün anormal güzellik standartlarına iyi bir darbe olmuş. Bir nesil ne yaparsa yapsın ünlüler ya da “influencerlar” kadar zayıf bir bele, pürüzsüz bir yüze sahip olamayacağına inanarak yetişti/yetişiyor. Çoğu fotoğrafın, hatta videonun oynanmış olduğu kolay fark edilmiyor. Umarım bu yönde atılan adımlar insanların daha bilinçli olmasına yardımcı olur ve imkansız genişlikteki kalçalar, aşırı ince bellerle genç kızlara doğal olmayan -ve aslında kendilerinin de sahip olmadıkları- vücut tiplerini dayatan kişiler de azalır gider.

 4. Avatar for Orhan_Kolibandi Orhan_Kolibandi dedi ki:

  Önce ekonomiyi düzeltsinler.

 5. Avatar for AeroKnight-sama AeroKnight-sama dedi ki:

  Çok medeni ve mantıklı bir karar olmuş.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Jujutsu Kaisen: Hayranların En Çok Sevdiği 10 Karakter

Jujutsu Kaisen: Anime Hayranlarınca En Sevilen 10 Karakter

Sistem: Dünyayı Ele Geçiren İnternet Aslında Kimin Elinde - James Ball

Sistem: Pulitzer Ödüllü James Ball’dan İnternetin İç İşleyişine Küresel Bir Yolculuk