in ,

Papa Francis’ten Yapay Zekânın İnsanlığa Karşı Ayaklanmaması İçin Dua Çağrısı

Papa Francis’ten yapay zekâya karşı dua çağrısı. Papa, kasım ayı dua niyetinde Katolikleri yapay zekânın insanlığa karşı ayaklanması ihtimaline karşı dua etmeye çağırdı.

papa francis yapay zeka

Papa Francis, yapay zekânın insanlığa karşı ayaklanması ihtimaline karşı Katolikleri dua etmeye davet etti.

2013 yılında Papa seçilen ve 266. papa olarak göreve gelen Jorge Mario Bergoglio; bu ayki dua programında dikkat çeken bir konu başlığına da yer verdi. Her geçen gün gelişen teknoloji ile birlikte yapay zekâ (Artificial Intelligence) da artık her yerde karşımıza çıkmaya başladı. Algoritmaların bahsinin geçtiği yeni haber ise Papa Francis cephesinden geldi.

Her ay olduğu gibi kasım ayı için de dua amaçlı çağrıda bulunan Papa Francis, robot tekonolojisinin gelişmesi sebebiyle yaşanabilecek eşitsizlik konusunda uyardı ve yapay zekânın herkes için çalışması çağrısında bulundu. Papa, robotiğin kamu yararına kullanılırsa daha iyi bir dünyanın mümkün olabileceğini belirtti.

Teknolojik gelişimin, eşitsizliklere yol açtığı takdirde bunun bir ilerleme olmadığını savunan Papa Francis; gelecekteki gelişmelerin kişinin ve yaratılışın haysiyetine saygı duymaya yönelik olmasını belirtti. “Robotik ve yapay zekanın ilerlemesinin her zaman insanlığa hizmet etmesi için dua edelim… ’insan olsun’ diyebiliriz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

yapay zekâ

Papa Francis’in Yapay Zekâya Karşın Dua Çağrısı Elon Musk’ın Öngörüsüyle Örtüşüyor

Dünya Çapında Dua Ağı tarafından duyurusu yapılan Papa’nın aylık dua niyeti, Vatikan’ın geçen şubat ayında yaptığı makine öğrenimi teknolojilerinin etik kullanımı çağrısının ardından geldi. Hem IBM’in hem de Microsoft’un desteklediği “Yapay Zekâ Etiği için Roma Çağrısı” isimli belgede, kilisenin yapay zekâyı insanlığın ve çevrenin yararına çalışmaya çağırdığı görüldü.

Elon Musk’ın daha önce yaptığı ve kısa bir gelecekte insanların Yapay Zekâ tarafından ele geçirilebileceği bilgisi, Papa’nın bu konuya önem vermesine etken olduğu varsayılıyor. Hatırlanacağı üzere Musk’ın öngörüsü, makine bilincinin insan bilincini aştığı ve kavranamaz ölçüde hızlandığı bir geleceği tasvir ediyor.

SpaceX Dizisi HBO Elon Musk

Elon Musk, yaptığı açıklamadan sonra birçok zeki kişinin söylediklerini göz ardı etmesinin ileride büyük sonuçlar doğuracağını da söylemişti. Bu durumun apaçık bir şekilde kibir olduğunu ve net olarak yanlış değerlendirildiğini de sözlerine eklemişti.

Öksürük sesinden Covid-19 tespiti yapan, Reddit forumlarını birbirine katan, bağımsız bir şekilde makale kaleme alabilen yapay zekâ, artık duaların da bir parçası.

Papa Francis’in yapmış olduğu bu çağrı konusunda sizler neler düşünüyorsunuz? Sizce şimdiden böyle bir önlem alınması ve eşitsizlik yaratacağı algısı doğru mu? Yorumlarınızı ve gelecekle ilgili yapay zekâ teorilerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Intepented Türkçe

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

donald trump night king game of thrones

Game of Thrones Dizisinin Night King’i Donald Trump ile Dalga Geçti

Son Kelime - Patricia Forde (Liste 2)

Son Kelime: Patricia Forde’un Distopik Serisi Liste, 2. Kitabıyla Devam Ediyor