in ,

Bir Grup ‘Robot Taksi’ Kontrolden Çıkarak Yolu Kapattı

Robot taksiler kontrolden çıkarak yolu trafiğe kapattılar. Dev otomobil şirketi General Motors’ın tasarladığı araçlar bilimkurgu filmlerini aratmadı.

Robot Taksiler Yolu Kapattı

Robot taksiler arızalanarak toplu şekilde yolu kapattılar. Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen olay, akıllara bilimkurgu filmlerini getirdi.

San Francisco şehrinde bir grup Cruise model robot taksi aniden çalışmayı durdurdu ve şehrin Fillmore bölgesindeki bir caddede, çalışanlar gelene kadar birkaç saat boyunca trafiği kitledi. Söz konusu olay ilk olarak Gough ve Fulton caddelerinin köşesinde duran sürücüsüz taksilerin bir fotoğrafını içeren Reddit gönderisini ile fark edildi. Dev otomobil şirketi General Motor’un yan kuruluşlarından olan Cruise, geçen hafta şehirde ticari robotaksi hizmetini başlatmıştı. Henüz sadece belirli sokaklarla coğrafi olarak sınırlı olan robot taksiler yalnızca akşam geç saatlerde çalışıyorlardı.

Akıllara distopik bir macerayı getiren olay sonrası Cruise şirketi açıklama yaptı ve olay için özür diledi. Ancak aksiliğe neyin sebep olduğu konusunda pek bir şey söylemedi. Bir Cruise sözcüsü TechCrunch’a yaptığı açıklamada, “Bu haftanın başlarında bazı araçlarımızın bir araya gelmesine neden olan bir hata tespit ettik. Sorunu kısa sürede çözdük. Hiçbir yolcu etkilenmemiş olsa da, rahatsızlık verdiğimiz herkesten özür dileriz.” dedi. Fakat belli ki şirketin araçlarla yaşadığı tek sıkıntı bununla sınırlı değil.

Yolu Kapatan Robot Taksiler Hakkında General Motors’tan Açıklama Geldi

Robot Taksiler Yolu Kapattı

General Motor destekli girişim, büyük bir ABD şehrinde ilk kez sürücüsüz taksi ruhsatını Cruise model araçlarla kazandı ve geçen şubat ayında San Francisco sakinlerine ücretsiz yolculuklar sunmaya başladı. 24 Haziran’da ücretli yolcu hizmetini başlattı. Ama başlamasıyla birlikte Cruise yolcularından birçok yorum yağmaya başladı. Bir yolcu Cruise robot taksisinin evine gitmek için alışılmadık derecede uzun bir yol kat ettiğini belirtti. Başka bir yolcu daha olumlu bir deneyime sahip görünüyordu, hatta sürücüsüz araba için bir nakit bahşiş bıraktı.

Şirketin böyle bir olayla karşılaşmış olmasının, robot taksilerin geleceği için nasıl bir engel teşkil edeceği sorusu şimdilik cevapsız. Daha önce de bir polis, bir Cruise arabasını farlarını yakmadığı için durdurdu. Memurlar, direksiyonun başında insan olmadığını gördükleri anda ne yapmaları gerektiğine şaşırdılar. Anlaşılan, dünyanın en gelişmiş ülkeleri bile henüz sürücüsüz otonom taksilere tam olarak hazırlıklı değiller.

Bu tür yapay zekâyâ sahip araçların ileride daha ne gibi sorunlara yol açacağını düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Engadget

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Top Gun: Maverick İncelemesi

Top Gun: Maverick İncelemesi – Top Gun’ın İzinde Geçmişe Özlemle

adnan özer edebiyat asası ödül

Makedonya Yazarlar Birliği, Edebiyat Asası Ödülü’nü Şair Adnan Özer’e Verdi