in ,

‘Hüzünlü’ Teslimat Robotu Ormanda Yolunu Kaybedince Gündem Oldu

Teslimat robotu ormanda yolunu kaybedince sosyal medyada gündem oldu. Twitter’da paylaşılan fotoğraf, yüz binlerce beğeni aldı.

Teslimat Robotu ormanda yolunu kaybetti

Bir teslimat robotu ormanda yolunu kaybedince gündem oldu. Geçen hafta sonu, İngiltere’deki Northampton Üniversitesi’nde tarih profesörü olan Matthew McCormack, sabah saatlerinde Lings Wood Doğa Koruma Alanı’nda bisikletine binerken yaptığı bir keşif sosyal medyanın gündemine oturdu. Gittikçe yaygınlaşan otonom makinelerin çaresizliğini oldukça sevimli bir şekilde gösteren 6 tekerlekli teslimat robotu, ormanlık yol boyunca yalnız başına ilerlemeye çalışıyordu.

Profesör, ışıkları yanıp sönen ve anteni havada robotu ağaç gölgelerinin altındaki tozlu patikadan yavaş yavaş indiğini görünce fotoğrafını çekti ve Twitter hesabından “Bu sabah bisiklet sürerken ormanda kaybolmuş bir teslimat robotu gördüm,” cümlesiyle paylaştı.

Kısa sürede viral haline gelen gönderi, 250 bine yakın beğeni aldı ve birçok yorum aldı. McCormack, gördüğü cevapların çoğunlukla olumlu olduğunu ve insanların küçük robotun yolculuğundan büyülendiğini söyledi.

BuzzFeed’e konuşan McCormack, şunları söyledi:

“Açıkçası bu durum biraz bilimkurgu filmlerini anımsatıyordu. Bir tür R2-D2 ya da öylece dolaşan bir şey gibiydi. Fotoğrafa gelen tepkiler çok tatlıydı.”

McCormack, Pixar’ın Oscar ödüllü 2008 filmindeki robota da atıfta bulunarak herkesin bu robotla ilgili şirketin Wall-E tarzında bir film yapması gerektiğini dile getirdi.

Gerçekten de, küçük robotun yolculuğu dünyanın dört bir yanındaki insanları büyülemiş gibi görünüyordu. Yapılan yorumlar arasında robotla empati kuran ve onun özgürlüğüne kavuştuğunu düşünenler de yer alıyordu.

Yolunu Kaybeden Teslimat Robotu Bu Anlamda Bir İlk Değil

Teslimat Robotu ormanda yolunu kaybetti

Ancak teslimat robotunun kaybolmadığı, sadece kestirme bir yol kullandığı sahibi olduğu teknoloji firması Starship Technologies tarafından açıklandı. Firma yetkilileri, robotun aslında kaybolmadığını ve yalnızca işini yaptığını savundu.

Firmanın pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Henry Harris-Burland, açıklamasında şunları söyledi:

“İnsanların teslimat robotlarımızla ilgili endişesini takdir ediyoruz ama bu robot kayıp değil, bir müşteriye teslimatta. Robotlarımız çeşitli arazileri geçebilir ve günde 10 ila 15 bin otonom teslimatın her birinde mümkün olan en güvenli ve en verimli rotayı seçebilir.”

Söz konusu teslimat robotuyla ilgili bir açıklama yapılsa da, şimdiye kadar başı belaya giren tek robot olmadığı da biliniyor. Bazıları kaldırımlarda mahsur kaldı, bazıları ise yük trenlerinin altında ezilerek işlevsiz hale geldi.

Bu yılın başlarında İngiltere’nin Cambridge kentindeki bir otelden kaçan robot süpürge de viral olmuştu. Çalıştığı otelden firar ederek kayıplara karışan robotun arandığı sosyal medyadan duyurulmuş ve yine gündeme oturmuştu.

Otonom robotların geleceğini nasıl görüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: BuzzFeed

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Yazarlarevi Cinayeti - Oya Baydar

Oya Baydar’dan Bir Gizem Romanı: “Yazarlarevi Cinayeti”

Spiderhead Fragmanı

Chris Hemsworth’lü Yeni Netflix Filmi “Spiderhead”den İlk Fragman Yayınlandı