in ,

Slovakya’da Uçan Araba Prototipi, Şehirler Arası Test Sürüşünü Başarıyla Tamamladı

Slovakya’da bir uçan araba prototipi, 35 dakikalık şehirler arası test sürüşünü başarıyla tamamladı. 2500 metre yükseklikte uçan araç, 170 km hıza ulaştı.

Uçan Araba Prototipi, Şehirler Arası Test Sürüşü

Uçan araba prototipi, Slovakya’nın Nitra ve Bratislava’daki uluslararası havaalanları arasında 35 dakikalık bir uçuşu başarıyla tamamladı.

Uçan arabalar, ülkemiz dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde hayal edilen teknolojilerin en başında geliyor. Milenyuma girmeden önce, 2000 yılında artık uçan arabayla seyahat edeceğimiz söylense de, ne yazık ki söz konusu teknoloji ile ilgili çağ atlatacak bir gelişme yaşanmadı. Japon hükûmeti 2023 yılı için hazırlık yapsa da, henüz bu tarz araçların tam olarak ne zaman hayatımıza girip normalleşeceği bilinmiyor.

Ancak Klein Vision adındaki şirketin geliştirdiği AirCar adlı uçan araba prototipi için geliştirmeler devam ediyor. Geçen yıl ilk videoların paylaşıldığı araç, gittikçe gelişiyor. Normal bir otomobil şeklinde olan araç, 2 dakika 15 saniye içerisinde bir uçağa dönüşüyor ve uygun bir pist olması durumunda uçuşa hazır oluyor.

AirCar adlı hibrit otomobil uçak, bir BMW otomobil motoruna sahip ve normal benzinle çalışıyor. AirCar’ı tasarlayan kişi olan Prof. Dr. Stefan Klein, aracın tek uçuşta yakaşık 1.000 km yapabileceğini ve 2.500 m yükseklikte uçabileceğini söylüyor. Kendisi şimdiye kadar icat ettiği aracıyla 40 saatten fazla süre uçtuğunu da belirtiyor.

Uçan Araba Prototipi, Şehirler Arası Test Sürüşü

Klein, yeni bir deneme için aracı gazetecilerin gözetiminde yeni bir teste daha soktu. Uçan araba, Slovakya’nın Nitra ve Bratislava’daki uluslararası havaalanları arasında 35 dakikalık başarılı bir test sürüşü gerçekleştirdi. Aracıyla yaptığı sürüş sonrası gazetecilere konuşan Profesör Klein, bu deneyimi “normal” ve “çok hoş” olarak nitelendirdi.

Uçan Araba Sekörü Gelecekte Araç Pazar Payının Büyük Çoğunluğunu Ele Geçirebilir

Test sürüşü sırasında saatte 170 km hıza ulaşan AirCar adlı uçan araca, toplamda 200 kg ağırlık taşıyabiliyor. Protoip, halihazırda 2 kişinin binebileceği bir şekilde tasarlanmış durumda. Fakat AirCar’ın şu an geliştirilmekte olan diğer muadillerinden farkı ise drone-taksi gibi olmaması. Yani dikey olarak inip kalkamayan araç için, bir pist gerekiyor.

AirCar’ın arkasındaki şirket olan Klein Vision, prototipin geliştirilmesinin yaklaşık iki yıl sürdüğünü ve “2 milyon euro’dan daha az” yatırıma mal olduğunu söyledi. Klein Vision’ın danışmanı ve yatırımcısı Anton Zajac, şirketin küresel havayolu veya taksi satışlarının küçük bir yüzdesini bile çekebilirse, bunun çok başarılı olacağını söyledi.

Uçan Araba Test Sürüşü | İZLE

Şirket, yaptığı açıklamada sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde özel uçaklar için 40 bin sipariş verildiğini ve bunların sadece %5’ini bile uçan araba satışına çevirebilirlerse çok büyük pazar paylarının olacağını dile getirdi. Morgan Stanley’in 2019 yılındaki raporuna göre uçan araba sektörü 2040’ta 1.5 trilyon dolar büyüklüğe erişebilir.

Peki ya sizler söz konusu prototipi nasıl buldunuz? Sizce uçan araba hayali bu yeni başarılı test sonucu ile daha da yakın mı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: BBC

Oyla!

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Burada her yer yol Doktor. :smiley:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Marvel Pride LGBTQ+ Vnn

Marvel Çizgi Roman Evreni Zaman Çizelgesindeki İlk LGBTQ+ Kahramanı Tanıtıldı

zaman çarkı serisi

Zaman Çarkı Dizisi 2021 Yılı İçerisinde Yayınlanacak