in

Zaman Çarkı El Kitabı’ndan Thakan’dar Vadisi Görseli

Dünyanın sonunda durmanın nasıl bir şey olduğunu merak ettiniz mi hiç? Robert Jordan’ın ünlü epik fantastik serisi Zaman Çarkı için hazırlanmış bu el kitabı Thakan’dar Vadisi’ne davet ediyor.

Hatırlayacağınız üzere Zaman Çarkı külliyatı için özel olarak hazırlanan, ansiklopedi niteliğindeki el kitabının tanıtımını daha önce sizlere yapmıştık. İşte o kitap yurt dışında okurlarıyla buluştu. Yayıncısı Tor Books da bunun şerefine bu kallavi cildin sayfaları arasında yer alan bir görsel paylaştı bizlerle.

Yapılan açıklamada el kitabında ressam Paul Bielaczyc’in pek çok illüstrasyonu bulunuyor. Bunlardan biri de Thakan’dar Vadisi’nin muhteşem bir manzarası.

Bunun yanı sıra el kitabında kurguda çok önemli bir yeri olan Son Savaş’la ilgili pek çok harita ve askeri manevra detayı da bulunuyormuş.

Ne diyelim, en kısa zamanda kendi gözlerimizle görmek umuduyla.

Zaman Çarkı El Kitabı; daha önce kitaplarda yer verilmemiş pek çok karakterin biyografilerini ve motivasyonlarını da kapsayarak bu dünyanın en merak uyandırıcı yönlerine ışık tutmakla kalmıyor, Jordan’ın dünyasının hayat bulmasına yardımcı oluyor. Zaman Çarkı El Kitabı, serinin milyonlarca hayranı tarafından okunulması gereken bir eser.

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

27 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for OldFatGil-Galad OldFatGil-Galad dedi ki:

  Özellikle fantastik kurguda beni en çok çeken şeylerden biri yaratılan evrenin içindeki ince ayrıntılar. Çünkü her bir ayrıntı, eserin yaratıcısının o eser üzerine ne kadar çalıştığını ve hayalgücünü gösterir. Hayalgücü “bir dünya yaratayım içinde büyüler ve canavarlar olsun” demek değil; yaratılan her karakter, eklenen her detay, satırlarda gösterilen her şey yaratımın ve hayalgücünün kuvvetini gösterir. Ayrıca sadece ana karakterleri yaratmak ve onlara bir yol çizmek kadar, hikayeye bir şekilde katkıda bulunmuş olan her yan karakterin de hikayesini oluşturmak hem o karakterin hem de hikayenin yazımını kuvvetlendirirken aynı zamanda yine hayalgücünün kuvvetinin bir başka göstergesidir.

  Nasıl ki J.R.R.Tolkien’in Silmarillion’u, Orta Dünya açısından tarihini anlatması ve dünyasını detaylandırması sebebiyle çok önemliyse Robert Jordan’ın dünyası için zaten çok çok iyi yazılmış olan her satırın daha da detaylandırılması o kadar önemli. En azından benim gibi düşünenler için.

  Konu Zaman Çarkı olunca çok konuşuyorum kusuruma bakmayın :roll_eyes:

 2. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  Aslında ben çok fazla öyle el kitabı filan sevmem ama Zaman Çarkı konusuna gelince insan istiyor. Yani çok kapsamlı bir dünya olduğu için merak ettiğim çok şey var. Gerçi zamana yayarak okuyorum ama yine de kafamda sorular var. Böyle bir evreni tasarlamak yazmak gerçekten zor bir iş. İnsan imreniyor. Ne kadar çok bilgi olursa kendim açısından faydalı buluyorum. Basılacağına dair olan umudum biraz az açıkçası.

 3. Avatar for mit mit dedi ki:

  Kurşun kasada sakla bunu. Süpermen bile göremesin. Herkeslerden o derece kıskanarak sakla :smiling_imp:

  Keyifli okumalar ve fotoğraflar için teşekkürler.

 4. Avatar for Ishamael Ishamael dedi ki:

  Şakasına dediğini biliyorum ama 4 defa okudum hala son kitap hariç hiçbiri yok bende. Tüm seti ciltli alıp da 5-6 sene kütüphaneye kış uykusuna yatıranları görüp görüp üzülüyorum. Bi de ithaki sette sana indirim yapmazlarsa ayıp etmiş olurlar. Hakkını ara filan diyormuşum. :smiley:

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

22 cevap daha var.

Star Wars Karakterleri Yunan Tanrısı Heykellerine Dönüştü

Mad Max: Fury Road

Mad Max Serisi ile Fury Road Arasındaki Simetrinin “Tanığı” Olun!