in , ,

Aria the Animation İncelemesi: Nefes Kesen Manzaralar ile Huzurlu Bir Anime

Aria the Animation incelemesi ile turistik bir geziye hazır olun! Venedik şehrinin bir kopyası olan Neo Venezia’ya hoş geldiniz.

Aria the Animation inceleme

Aria the Animation incelemesi sizlerle. Aria serisinin 1. sezonu olan anime, iyashikei dediğimiz, ana karakterin günlük hayatına odaklanan, asıl amacı izleyici rahatlatmak olan sakin slice of life türünde bir animedir.

Aria the Animation Konusu

Aria the Animation bizi 2301 yılına götürüyor. Dünya artık neredeyse yaşanmaz zehirli bir gezegen haline gelmiştir. Bu nedenle bazı insanlar Mars’a taşınmıştır. Yıllar sonra artık Aqua olarak bilinen Mars’ta, Dünya’da Venedik olarak bilinen kentin bir kopyası doğmuştur: Neo Venezia. Bu şehir, insanların gondolla gezdiği ve Undine denilen profesyonel gondolcular tarafından rehberlik edildikleri bir turist merkezi haline gelmiştir. Dünyadan Mars’a bir buçuk sene önce taşınmış olan başkarakterimiz Akari Mizunashi, Aria şirketinde çırak bir Undine olarak çalışmaktadır. Akari, çıraklıktan ustalığa doğru giderken onun yolculuğu sırasında diğer Undine çıraklarını da göreceğiz. Kente gelen turistlerle beraber Neo Venezia’nın güzelliklerini keşfedeceğiz. Hatta Akari ile birlikte birkaç mucizeye tanıklık etme fırsatımız olabilir.

Müzikler

Aria serisi benim için şu ana kadar izlediğim en iyi arka plan müziklerine sahip anime oldu. Klasik müzik, piyano, gitar gibi enstrümanları seviyorsanız siz de benim gibi hayran kalacaksınız. Sadece müzikleri için bile bu anime izlenir. Yukarıda paylaştığım müzik Aria the Animation kapanış müziği. O kadar güzel yapmışlar ki her bölüm sonu dinledim. Hiç atlamadım. Ayrıca açılış müziğinde diğer animelerden farklı bir durum var. Normalde benim bildiğim her animede açılış müziği ve ona uygun bir klip olur. Her bölüm bunu izleriz veya atlarız. Ama Aria serisi öyle değil. Açılış müziği devam ederken anime de devam ediyor. Bu yönü de çok hoş olmuş. Bir tane de ost müziği paylaşmak istiyorum. Şarkı sözlerinin anlamını bilmeye bile gerek yok. Şu manzara güzelliğini görmek ve kendinizi müziğinin rahatlatıcı kollarına bırakmanız yeterli.

İşleniş

Anime bize bolca görsel şölen yaşatırken, sakinleştiren ve Iyashikei türünün hakkını veren müzikleri de eksik kalmıyor. Anime oldukça sakin olduğu için takip etmesi de kolay. Olaylar kafamızı yoracak kadar karışık değil. Ama önemsiz denecek kadar sıkıcı da değil. Tam kıvamında olmuş. Bölümleri izlerken güzelim atmosferi sayesinde izlediğiniz yerde rahatlayıp yayılıyorsunuz ve aynı zamanda olup biteni de takip etmeye devam ediyorsunuz.

Aria the Animation incelemesi

Bölümler arasında fazla bağlantı olmasa da karakterler arasındaki diyaloglar çok hoş. Özellikle karakterlerin arasında bir sohbet konusu açıp bunu tartışması çok güzel. Karakterleri tek tek tanıtmayacağım. İzleyip tanımak çok daha eğlenceli olacak. Ama şunu diyebilirim ki hepsinin çok farklı kişisel özellikleri var, slogan gibi sürekli kullandıkları karakteristik özellikleri ve replikleri var. Tüm bunlar yapıma çok güzel bir hava katıyor.

Aria the Animation tür olarak bilimkurgu geçse de pek fazla bilimkurgu ögesi yok. Bu animenin derdi slice of life. Yine de ara sıra teknolojik telefonlar, Aqua’nın atmosferini düzende tutan ileri teknolojiler, uçan kargocular gibi şeyler de var.

“Bir mektup zaman ve mekânı yenip senin kalbine ulaşabilir.”

Animede bu tür güzel replikler geçerken zaman zaman hayatı sorgulatan replikler de var. Ama en  sevdiğim yanıysa hayat felsefesi olabilecek replikler bolca var.

Aria the Animation, Aria serisinin ilk sezonu olduğu için karakterleri tanıtmaya ayrılmış bir sezon gibi. Ama merak etmeyin, karakterleri tanıtırken bize de birçok mesaj veriyor. Küçük şeylerden mutlu olmayı, hayattan zevk almanın başarının sırrı olduğunu ve zorluk zamanlarını veya üzüntü zamanlarını mevsim geçişleri gibi görmek gerektiğini bize çok güzel gösteriyor. Repliklere özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederim. İlk sezondan sonra anime ismi değişiyor.

Aria the Animation izleme sırası

Aria the Animation İzleme Sırası

  • Aria the Animation (13 bölüm)
  • Aria the Natural: Sono Futatabi Deaeru Kiseki ni… (special bölüm, bölüm 0 niyetine)
  • Aria the Natural (26 bölüm)
  • Aria the Natural ova (1 bölüm)
  • Aria the Origination (13 bölüm)
  • Aria the Avvenire ova bölümleri (3 bölüm)

Aria the Natural animesi ilk sezondan da güzel. Artık karakterleri tanıdığımız için hiç açıklama yapmadan çok güzel konulara giriyoruz. Resmen sahilden ayrılıp artık okyanusa açılıyoruz. Bölümlük olarak kendi türünün dışına da çıkıp çok farklı şeyler gösteriyor bize. Arkadaşlık ilişkilerini zaten çok iyi işliyor. Bunun yanında abla-kardeş ilişkileri de görüyoruz. Gizem, gerilim, macera, romantizm, komedi ve hatta hayaletler bile var animede.

“Aynanın görüntünü yansıtması gibi insanlar da senin kalbini yansıtır. Gülmeye çalış, böylece senin karşındaki kişiler de sana gülümseyeceklerdir.”

Aria the Animation anime incelemesi
3 sezonda bu animede pek çok şey görmek mümkün. Karakter gelişimleri çok hoş. Yapısıyla sakin bir anime olsa da zaman zaman farklı türlere de girmiş. Bölümlük, tadımlık yapmış bunu. Sanki istesem o türleri de yaparım der gibi. Ama en güzel yanı ise animenin hissettirdiği duygular… Zaman zaman hüzünlendiren, zaman zaman nostalji yaşatan, zaman zaman kahkaha attıran bu animeyi izlemek çok keyifliydi. Replikleriyle, verdiği mesajlarla, görsel şöleniyle çok iyi bir animeydi. Sakin anime seven herkese tavsiye ederim. 2021’de yeni filmi çıkacakmış. Görüşmek üzere.

Sizler Aria the Animation adlı bu yapımı izlediniz mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum‘da paylaşabilirsiniz.

Metin Kibar

1994 yılında Konya’da doğdum. Çocukluğumdan beri animeleri seviyorum. Shinsekai Yori’deki “Hayal gücü her şeyi değiştirmeye kadirdir,” fikrine katılıyorum. Animeler hakkında yazarak diğer anime hayranlarına ulaşmak beni mutlu ediyor.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Stranger Things 4. sezon jim hopper David Harbour

Stranger Things 4. Sezon David Harbour’un Favorisi Olmuş

Defne Ağacını Budamak - Metin Savaş

Defne Ağacını Budamak: Metin Savaş’tan Mitoslara Farklı Bir Bakış