in ,

Army of the Dead İncelemesi: Zack Snyder’ın Yapmak İstediği Zombi Filmi

Yeni Netflix zombi filmi “Army of the Dead” için hazırladığımız inceleme sizlerle. Zack Snyder imzalı yapım, ağır eleştirileri hak ediyor mu?

Army of the Dead inceleme netflix
- Reklam -
- Reklam -

Army of the Dead incelemesi sizlerle. Yeni Zack Snyder filmi Ölüler Ordusu, Netflix kütüphanesindeki yerini aldı. Eleştirmenler tarafından yerden yere vurulan film, ağır yorumları hak ediyor mu? Yapımla ilgili değerlendirmelerimiz sizlerle.

Army of the Dead: Beklentiler Neydi, Sonuç Ne Oldu?

Son yıllarda büyük yönetmenlerin kazandığı neredeyse tam özgürlük benim çok hoşuma gidiyor. Klişe gelecek ve belki çok film izlememekle suçlayacaksınız beni ama Hollywood’ta en sevdiğim yönetmenler Quentin Tarantino, Christopher Nolan ve Zack Snyder.

2019’da Quentin Tarantino elinde tam özgürlük ve istediği bütçeyle Once Upon A Time… In Hollywood adlı yapımını izleyici ile buluşturdu. Çoğunluk filmi hayal kırıklığı olarak gördü. Manson ailesi sadece 10 dakikalığına var ve film cinayetleri tam gerçeklikle anlatmıyor. Ne yazık… Tarantino bu filmin sözünü vermişti size zaten, çok iyi yapmışsınız bunları bekleyerek. Hayır, o salonda ışıklar kapandığı an Quentin, Rick, Cliff ve bendeniz dört kafadar toplandık ve 60’lar Los Angeles’inde baş başa oturup üç saat geyik çevirdik.

- Reklam -

Sonraki yıl Christopher Nolan, Tenet’ı yayınladı. Karakter gelişimi yok, hikâyenin ucu nereye varıyor belli değil, baş karakterin eşinin ölmesinden başka dram elementi bilmiyor gibi her filmine yapılan eleştirileri bir panoya yazıp, hepsinin üstünden geçen bir yol haritası çizmiş. Tenet’i bu kurallara göre yazmış. Ana karakterin değil gelişimi, adı bile yok. Hikâyenin ucunu geçin, ne başı ne sonu var.

Army of the Dead incelemesi

Bu yapımlar Tarantino ve Nolan’ın en iyi yapımları mı? Değil. En kendileri oldukları yapımlar. Bu iki yönetmen bu filmleri tamamladıkları an sinema tarihinde “Bu filmi yapan kişi” olarak anılmak istediklerini biliyorlardı. Birisi hayran olarak büyüdüğü Klasik Hollywood’un tabutuna çivi çakan olayı sildiği alternatif bir gerçeklik yarattı. Diğeri çocukluğunda ekran başından ayrılamadığı casus filmlerine kendi dilinde bir aşk mektubu yazdı.

İkisi de bir filmin başına oturdukları zaman bu filmin ne olması gerektiğini kendilerinden daha iyi bilen seyircilerin hışmına uğradı. Aynı kadere Zack Snyder’ın uğramaması mümkün mü?

Army of The Dead, 6.1 gibi komik bir IMDb puanına sahip. Okuduğum eleştiriler çok daha ağır cümleler barındırıyor. Peki, Zack Snyder’ın seyirciye vermek istediğiyle, seyircinin filmden bekledikleri arasındaki farklar neler?

Yönetmenin Çekmek İstemediği Filmler

Army of the Dead incelemesi

Eski bir asker uyandığında dışarıdaki seslerin ne olduğunu görmek için camdan bakar. Evinin önünde bir insanın başka bir insanı yediğini görür. Kendisini fark eden yamyam, yalpalayarak ona doğru gelmeye başlar. Camı kırıp üstüne atlayan yamyamla boğuşur ve mutfak masasının altına sakladığı tabancasını tam yamyam kendisini ısıracakken kavrar ve yamyamın kafasına sıkarak öldürür. Sonrasında televizyonu açar.

Bütün Las Vegas’ı bu yamyamların işgal ettiğini, öldürmenin tek yolunun kafalarına sıkmak olduğunu ve mümkünse şehirden çıkmaları gerektiğini öğrenir. Eşini ve kızlarını arabaya bindirip kaçmaya başlar. Yolda, eski silah arkadaşlarına denk gelir ve birlikte yol almaya başlarlar. Savunma Bakanı’nın şehirde kısıldığını öğrenince onu kurtarmak için yolunu değiştirir. Bakan’ı kurtarmak için uğraşırken, eşini ve küçük kızını zombilere yem eder.

Bu film, eminim ki Army of the Dead’ten çok daha fazla sevilirdi. 90-120 dakika arası bir süresi olurdu ve Zack Snyder’ın ne kadar büyük bir dahi olduğunu konuşurduk şimdi. Bu film Army of the Dead’in açılış sahnesini oluşturuyor. Zack Snyder bu filmi çekmekle niye uğraşsın? Yeni başlamış zombi salgınıyla baş etmeye çalışan bir grup insanın hikâyesini Dawn of the Dead’te anlatmadı mı sanki?

Ölüler Ordusu inceleme

Zack Snyder zombi filmi izlemek isteyenlerin istediği filmi çekmek istemiyorsa, ne istiyor? Kaslı adamlar, bol geyik, masaüstü yapacak güzellikte sahneler ve eğlenmek istiyor. Bunu bir yönetmene niye çok görüyoruz?

- Reklam -

Zombi türünü beğenmemeyi anlayabilirim. Korkuya ilginiz yoktur veya zombi teması saçma geliyordur. Ya da başka sebeplerden direkt zombi barındıran eserlerden uzak duruyorsunuzdur. Zombi filmlerini seven bir insan için bu filmin konsepti neden gudubet olabilir, onu anlamıyorum. Shaun of the Dead’ten beri bir zombi filminde doğru dürüst eğlenebildik mi? Sorununuz eğlence değil, hikâyenin saçmalığı, doğru. İnsanların ölüp beyinsiz yamyamlar olarak yeniden doğması tamamen olağan bir şey fakat bu yamyamlarla dolu şehirde soygun yapmak saçma.

Mizah, anlatılamayanı kabullenmek için en güzel başa çıkma mekanizmasıdır. The Walking Dead’in 15. sezonunda veya dördüncü yan dizisinde karakterlerin birbirlerine depresif bakışlar atmasından bıkmadınız mı gerçekten hâlâ?

Army of The Dead “Zombi Sineması”na Ne Katıyor?

Amry of the Dead Ölüler Ordusu incelemesi

Snyder’ın zombi türüne olan ilgisi her zaman sınırlarını keşfetmekle alakalıydı. İlk uzun metraj eserinde, virüsü annesinden kapan bir zombi bebeğin doğumunu çekti. Bu sınır keşfetme ilgisi, Army of the Dead’te de devam ediyor. Zombiler arasında hiyerarşi kurmak yeni bir konsept değil fakat bu hiyerarşinin başındaki zombinin Zeus heykeline hayran kalıp, krallığını o heykelin etrafında kurması? Heykelden esinle mızrak ve pelerin kullanması? Tamamen orijinal. Warm Bodies’in R’ından sonra büyük ekrana gelmiş en dolu karaktere sahip zombi Zeus.

Tabi, zombi bebek konusunu bir adım ileriye taşıyıp iki zombinin fetüsünü ekrana taşımış bu sefer. İlk senaryo taslaklarında bir insan ile bir zombiden doğan bebek olduğu iddiaları da var. Belki bir 15 sene sonra yeni zombi filminde bu konuyu iyice kaşıyıp, izlemesi daha da rahatsız edici noktaya getirecektir. Snyder’ın zombi bebeklere kafayı takmışlığının son noktasında olduğumuzu hiç zannetmiyorum ve hasta beyninden daha neler çıkacağını merakla bekliyorum.

Bir Filmin Affedilemez Günahları

Ölüler Ordusu zombi filmi

Filmin kötü yanları da var. Hem de ne çok. Absürt hikâyeden bahsetmeyeceğim ama hâlâ hatırladıkça güldüğüm helikopter sahnesini hatırlatayım. Zeus’un karakterleri yakalamasına sebep olan tek şey Geeta ve kendisi helikoptere bindiği an yok oluyor. Ufacık helikopterde Zeus ile Scott’un kavgasını beş açıdan izliyoruz ve Geeta yok. Bu hata tek başına filmden aldığınız bütün zevki silmek, kötü bir eleştiri yazmak için yeterli ve yapanlara da asla haksızsın diyemem.

Gelgelelim, ben bunu yapamıyorum, uğraştım ama sahne sürerken bir saniyeliğine gelen “Geeta nerede?” düşüncesi harici hiç umurumda olmadı. Snyder’ın Geeta’yla işi bitti ve şu an bir alfa zombiyle anormal boyutlarda kaslara sahip adam arasındaki dövüşü çekmek istiyor. Benim bununla bir sorunum yok. Snyder’ın vermek istediğinden keyif almayı niye reddedeyim?

Ben filmi açtığımda arabanın içinde oynaşırken askeri bir konvoya çarpıp zombi serbest bırakan bir çift gördüm. Ondan sonra göğüsleri açık şekilde adam yiyen zombi kadınlar izledim. Bunu izlerken ekranda açık pembe renkte Ariel veya Calibri gibi süssüz bir fontta Zack Snyder yazıyordu. Hem de, arkada Viva Las Vegas çalarken.

Army of the Dead zack snyder

Bu 10 dakika sona erdiğinde, Zack Snyder’ın 100 milyon doları eğlenmek için harcadığını anladım ve önümdeki 138 dakika boyunca eğlenmeye baktım. Bu yapımın sinemayı yeni bir evreye taşıyacak sanat eseri olmadığını anlamak için o 10 dakika yetti. Neden o sanat eseri olmadığı için kızmam gerektiğini de asla anlayamıyorum.

Army of the Dead filmiyle ilgili sizin düşünceleriniz neler? Ölüler Ordusu’yla ilgili yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Ibrahim_Ozer Ibrahim_Ozer dedi ki:

    Sen beklentini farklı bir noktaya çekmişsin o yüzden keyif alabilmişsin ama Synder’a kızan insanların beklentisi senden daha farklı bir seviyedeydi ve onlar beklediklerini alamadılar. Burada önemli olan bizim ne beklediğimiz değil Snyder’ın filmi fragmanlarda vs. nasıl sunduğu bence.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

E=mc²: Albert Einstein Mektup açık artırma

Albert Einstein’ın El Yazısı ile Yazdığı, E=mc²’li Mektup Açık Artırmada Rekor Fiyattan Alıcı Buldu

Halı Müzesi Kapatıldı

Ayasofya’nın İbadete Açılmasıyla Halı Müzesi’nin Kapatıldığı Ortaya Çıktı