in ,

Aşk 101 1. Sezon İncelemesi: Türk İşi Netflix Deneyimi

Aşk 101 dizisi 1. sezon incelemesi yayında. Netflix Türkiye’nin ses getiren yerli yapımı Love 101 hakkında ilk eleştirilerimiz sizlerle.

Aşk 101 - Netflix - Love 101 İnceleme

Henüz çıkmadan bile sosyal medyada oldukça konuşulan Netflix Türkiye orijinal yapımı Türk dizisi Aşk 101 ilk sezonuyla 24 Nisan’da izleyiciyle buluştu. Dünyanın en popüler dijital yayın platformu olan Netflix’te yer alan yeni Türk dizisi Aşk 101’i (Love 101) sizin için inceledik.

1998 ile günümüzü bir arada ele alan Aşk 101, lise çağlarındaki 5 gencin okuldan atılmamak için buldukları yöntemin onları sürüklediği yolculuğu konu alıyor. Atiye, Hakan: Muhafız ve kısmen de olsa Rise of Empires: Ottoman gibi yapımlardan sonra Netflix’te yayınlanan yeni Türk yapımı dizi olan Aşk 101 şimdiden çoğu kişi tarafından izlendi ve değerlendirildi. Adıyla konusunu açıkça ortaya koysa da Aşk 101 için yalnızca aşk dizisi demenin haksızlık olduğunu düşünenlerdenim. Bir gençlik dizisi olan Aşk 101, insanların kendini gerçekleştirme hedeflerini konu alırken aşkı keşfederken fark ettikleri gerçekleri anlatıyor.

Netflix Türkiye Dizi

Birçok klişeyi ve izleyicinin tahmin ettiği sahneleri de içinde barındıran Love 101 dizisini her yönüyle inceledik.

Kendin Olma Tuhaflığı

“Ben” olmak ve bunun arkasında durmak güçtür. En iyisini en önce yapmak gibi telaşlarla büyütüldüğümüz dünyada çok azımız farklarımızı kabul edebiliyor ve onlarla yaşama cesaretini gösteriyoruz. Kendine layık olanı bulmak. Kendini sevmek ve sevilebilir görmek. Aşk 101, lise gençlerinin de, yetişkin insanların da kendini tanıma yolculuğunun devam ettiğini, belki de hiç bitmeyeceğini anlatıyor. 5 lise çağındaki gencin yollarını kesiştiren gelecek korkusu da kendimizi bulmamızın önündeki en büyük engellerden.

Aşkı keşfetmek, ne olursa yara alacağını, ne olursa büyüyüp güçleneceğini öğrenmek de kendini tanımanın, cesaret etmenin yollarından biri. 1998’de 17 yaşında olan gençlerimiz gibi birer yetişkin olan öğretmenlerimiz de kendilerini bu yolla tanıma imkânı buluyorlar. Diziye dair beni sevindiren en önemli özelliği, ergenliğin altı dolu olmayan tanımlarla ekranlara taşınmaması oldu. Ergen öfkesi, ergen eylemleri, ergen saçmalamaları gibi desteksiz önermelerle lise çağındaki gençleri izlediğimiz birçok yapım halihazırda mevcut. Aşk 101’de aile ilişkileri, gelecek kaygısı, farklılıklar, istekler ve daha birçok hayatın tam da kendisi olan eksiklikler, boşluklar, tutkular ve arzular bir gencin neden öfkeli, dışlanmış, öteki olacağına yönelik olarak işlenmiş. Bu defa bir “Gençlik Dizisi” ile karşı karşıyayız.

“Bizler renkli gökkuşağının altındaki karanlık insanlarız.”

24 Nisan’da yayınlanan ilk sezondan günler önce, kaynağı ve kimliği belirsiz bir Twitter kullanıcısı tarafından ortaya atılan, dizide eşcinsel karakter olduğuna yönelik iddialar epey ses getirmişti. Kimi kullanıcıların Netflix üyeliğini dondurarak tepki gösterdiği iddia, bazı kullanıcılar tarafından da Türk televizyon dizilerindeki şiddet, istismar gibi onlarca kötü örnek işaret edilerek komik bulundu.

 Love 101 Netflix İnceleme

Daha sonra Netflix Türkiye tarafından yalanlanan iddiayı da göz önünde bulundurarak ilk sezonu izlemek durumunda kaldım. Okul müdürü Necdet Hoca’nın “Allah’ın cezası Osman” diye andığı, sürekli fındık yiyen, pratik zekâlı ve paraya düşkün bir karakter. Gençlerin içlerinde, elbette Işık hariç, ailesiyle arası en iyi olan karakter de Osman. Karakterin eşcinsel olup olmadığını söyleyebileceğimiz yeterli veri ilk sezonda yer almıyor. Türk kullanıcılarının yoğun tepkisinden sonra Osman’ın eşcinsel olduğunu kanıtlayan sahnelerin diziden çıkarılıp çıkarılmadığını da bilmek oldukça zor. [Güncelleme: Osman karakterinin orijinal senaryoda eşcinsel olarak tasarlandığı ancak gelen müdahaleler sonrası Netflix’in revizyona gittiği ortaya çıktı. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.]

“Sevgili gelecekteki ben…”

Geçmişte geçen dizi ve filmler benim için bir adım önde başlıyor. Olumlu ön yargım 90’larda yaşadıkları lise hayatının dizinin ilk sezonunda en çok gördüğümüz sahneler olması. Günümüzde yetişkinliklerini izlediğimiz karakterlerin telsiz modeli cep telefonlarına, eski müziklere, çalar saatine ve giysilerine rastladığımız dizi hoş bir atmosfer taşıyor. Yanı sıra, günümüze gelince eşyaların, kıyafetlerin ve tarzların ne kadar değiştiğini karşılaştırmalı olarak vermesi, kısa gibi görünen bir zamanda ne büyük değişimler yaşadığımızı da gösteriyor.

Love 101 Netflix

Dizinin genel havası, gelecekteki sen, geçmişteki sen karşılaştırması. Şimdi, on yedi yaşındaki halin gelse ona neler söylerdin sorusu, karşılığında, acaba on yedi yaşındaki sen gelse sana neler söylerdi, sorusunu buluyor. On yedinci yaşını düşününce, gençlik işte, diye geçiştirilen kararlar tam da bugünümüzü oluşturuyor. Aşk 101, hayatın birbirinden bağımsız, çocukluk, gençlik ve yetişkinlik dönemlerinden oluşmadığını izleyiciye duru bir şekilde aktarıyor.

Aşk 101 Karakterlerini Tanıyalım

Lise hayatına uyum sağlayamayan, dışlanmış karakterlerimiz Sinan, Eda, Kerem ve Osman çok kez disipline gitmiş, okul kurulunun çoğunluğunun kanaatince “en kötüler”. Zaten bir gelecek vadetmeyen bu dört gencimizi okulda tutan ise kurulda 12/12 oy birliğinin sağlanmamasına sebep olan Burcu Öğretmen. Trabzonlu olan Burcu, İstanbul’un bir lisesinde öğretmenlik yapan, cesareti, doğruyu ve haklıyı savunan, ilk başlarda pek farkında olmasa da güçlü bir karakter. Bir gün tayininin çıktığı haberi yayılınca 4 gencimizin okulda kalmasını sağlayan tek kaleleri tehlikeye giriyor. Liseyi bitirebilmek için Burcu’nun kuruldaki varlığına ihtiyacı olan gençlerimiz ise yolu Burcu’ya İstanbul’da kalma sebebi vermekte buluyor: AŞK.

Âşık olmak için aşkın ne olduğunu bilmek gerekiyor. Âşık etmek için de. On dört yaşından beri yalnız yaşayan Sinan için aşk saçmalık. Asi ruhlu Eda için aşk güçsüzlük. Kerem için aptalık. Osman da pek oralı görünmüyor. Öyleyse destek almaları gerekiyor. Tüm yollar pembe dünyasında huzurla yaşarken hayatına dört yeni arkadaş gireceğinden habersiz olan Işık’tan geçiyor. Öğrenci temsilcisi, sınıfın çalışkan öğrencisi Işık.

Aşk 101 - Love 101 Netflix

Burcu Öğretmen için adaylardan aday beğenemeyen beş gencimiz tam da umutsuzluğa kapılırken yeni basketbol koçları Kemal bahçede görünüyor. Onunla konuşan öğrencileri, “Benimle konuşma,” diyerek savuşturan karakteriyle Kemal’in ne kadar uygun bir aday olduğu da tartışmaya açık. “Tüm şartlar uygun. Hadi Kemal ve Burcu birbirlerine aşık olsun.” Gençler dünyanın böyle yürümediğini önlerine çıkan onlarca engelle anlayacak. Her şey mahvolmadan önce ya da sonra.

Aşk 101 Oyuncu Seçimleri Üzerine

Oyunculukları açısından ele alındığında, hikâyesini, iç dünyasını, yaşam koşullarını oyunculuğuna en iyi taşıyan karakterin Sinan olduğunu düşünüyorum. Sinan (Mert Yazıcıoğlu) karakteri beklenmedik anda başlattığı felsefe konuşmalarıyla, bildiği doğruyu sonuna kadar savunan yapısıyla en çabuk olgunlaşan genç olmuş. Eda (Alina Boz) içine bastırdığı isteklerinin yarattığı öfkeyi her hareketinde hissettiren oyunculuğu ile başarılı bir performans sergiliyor. Kerem (Kubilay Aka) karakteri, artık klasikleştiğini düşündüğüm çok zengin babasının adının gölgesi altında kalmış liseli genç hikâyesine sahip. Işık ve Osman karakterleri, en azından benim için çok tanıdık gelmeyen isimler.

Işık (İpek Yazıcı) sınıfın doğrucu, hayalperest ve çalışkan kızını gayet başarılı canlandırıyor. Osman (Selahattin Paşa) karakteri “iş bitirici” dediğimiz türden bir genç. Olaylar karışınca kolaylıkla Osman’ın bir fikri vardır, diyebiliyorsunuz ve Selahattin Paşa da Osman’ın bize böyle bir güven vermesini sağlayacak gerçekçi bir oyunculuğa sahip. Pınar Deniz ve Kaan Urgancıoğlu’nun hayat verdiği Burcu ve Kemal karakterleri iki farklı öğretmen tipini gösteriyor. İdealist, öğrencileri için sadece eğitim veren değil, öğretme hedefinde olan Burcu, kendini tanımadığını, ne istediğini tam olarak bilmediğini de gençler sayesinde öğreniyor. Kemal ise, neden bu kadar sert mizaçlı, öfkeli bakışlara sahip bir karakter olduğunu anlamadığımız biri olarak karşımıza çıkıyor. Bade İşçil ve Tuba Ünsal da Işık ve Eda karakterlerinin yetişkinliklerini canlandırıyor.

Dizinin yönetmenliğini Ahmet Katıksız ve Deniz Yorulmazer üstleniyor. Aşk 101’in senaryosunu ise Ufak Tefek Cinayetler gibi epey ses getiren ve geniş bir kitle tarafından izlenen bir dizinin senaristi olan Meriç Acemi kaleme alıyor. Dizinin olası 2. sezon onayı ile ilgili herhangi bir bilgi ise henüz yok.

Aşk 101 Netflix İzle

Siz Aşk 101 dizisini izlediniz mi? Yorum ve eleştirilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Hakan: Muhafız 3. Sezon İncelemesi – Umutları Tazeleme Vakti!

Elif Şeyda Doğan

Eylül 1994’te Ankara’da doğdum. İzmir’de büyüdüm. İstanbul'da yaşıyorum. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Anabilim Dalında doktora yapmaktayım. Öykü yazıyorum. İki kişi olarak CosmicZion Zine (czz) adlı fantastik edebiyat, uzay ve mitoloji fanzinini çıkartmaktayız.

Hermes Sahaf - Ümit Nar İzmir

Hermes Sahaf: “Ne Kadar Çok Trump, O Kadar Çok Korona!”

Tom Payne Wolverine

Tom Payne, Wolverine Rolünü Oynamaya Hazır