in ,

Atiye 2. Sezon İncelemesi: Farklı Gerçeklikler, Aynı Sorunlar

Atiye 2. Sezon incelemesi sizlerle. Netflix’in merakla beklenen The Gift dizisi, macerayı bir adım öteye taşıyabildi mi?

Atiye 2. Sezon İncelemesi
- Reklam -
- Reklam -

Atiye 2. Sezon incelemesi ile karşınızdayız. Başrollerini Beren Saat ve Mehmet Günsür’ün paylaştığı yerli Netflix dizisi, yeni sezonuyla çıtayı yükseltebildi mi?

Birçok farklı mitoloji unsurunu özellikle geçmiş kültürümüzle harmanlayarak sunan Atiye’nin 2. sezonu nihayet Netflix kütüphanesindeki yerini aldı. Aslında ilk iki sezonu aynı anda çekilen dizinin yeni sezonu için bu kadar süre beklenmeli miydi bilemiyorum. Hakan: Muhafız’ın üçüncü ve dördüncü sezonları arasında 3 aylık bir ara vardı. Hızlıca yayınlayıp sonlandırdılar. Ancak özellikle Koronavirüs pandemisi başlangıcında belki çok daha fazla gündem olabilecek Atiye’yi bekletmek istediler. Muhtemelen 3. sezon çekimleri yeni başlayacağı için arasında benzer bir zaman dilimi olsun diye beklettiler. Ancak üçüncü sezon hazır bile olsa, Netflix özellikle izlenen dizileri konusunda bu tarz bir ara verme işlemini sıklıkla tekrarlıyor. Hakan: Muhafız’a göre Atiye’yi bu kadar süre beklememize de muhtemelen bu durum sebep oldu.

Atiye 2. Sezon Özeti: “Merak etme Atiye, her şeyi anlayacaksın.”

Yeni sezon incelemesine üzülerek şunu söyleyerek başlayacağım: Dizideki mantık hataları, ilk sezonda kaldığı yerden devam ediyor. Üstelik bu sefer kurgu ekibinin de yaptıkları ekleniyor. İlk sezona göre çok fazla hataları bulunuyor. Daha sonra bu konuya değineceğim. Ama eğer okumadıysanız, sizi ilk sezon incelememize alalım. Böylece ilk sezonda neler vardı da devam ediyor kısa bir bakış atmış olursunuz.

- Reklam -

Atiye 2. Sezon Netflix Beren Saat İzle

Gerek konu, gerek dış mekan çekimleri, gerekse anlatılmak istenen şey ile ellerinde harika bir malzeme bulunan dizide, iyi oyunculara rağmen neden böyle kalburüstü bir iş çıkmış; gelin bu sorunun peşinden gidelim.

Bilindiği üzere Atiye de tıpkı Hakan Muhafız gibi bir romandan ilham alınarak uyarlandı. Dizi, Şengül Boybaş’ın Dünyanın Uyanışı adlı kitabından ilham alındı. Hatta yazar, kitabın devamını da yazdı ve Dünyanın Uyanışı 2 geçen günlerde çıktı. İkinci sezonla aynı anda çıkan kitap, tanıtım yazısıyla benzer bir konuyu işlediğini gösteriyor. Zaten dizinin künyesine baktığımızda yazarın senarist olarak da ikinci sezonun tüm bölümlerinde kalem oynattığını görüyoruz.

Gelgelelim, anlatılmak istenen şey sürükleyici bir senaryoya rağmen basit hatalar nedeniyle seyir zevkini azaltan unsurlarla dolup taşıyor.

Devam Eden Hatalar Silsilesi

Dizide, karakterlerin olaylara verdikleri tepkiler mesela baştan aşağı yapmacık tavırlarla dolu. Türk dizilerinde görmeye alıştığımız doldurma sahneler ve uzun uzun bakışmalar ya da yaşanmasa hiçbir şey kaybedilmeyecek tartışmalar Atiye’de de kendisine yer bulmuş durumda. Normal kanallarda yayınlanan 2 buçuk saatlik dizilerin neden bu yola başvurduğu bariz şekilde kendini belli ediyor. Ama her bölümü 40 dakikadan oluşan (ilk bölüm jenerikler çıkınca 30 dakika) bir dizide böyle sahnelere gerek var mı cidden?

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Beren Saat iyi bir oyuncu olmasına rağmen bu dizide bazı durumlara karşı verdiği tepkiler ve mimikleri ne yazık ki can sıkıcı başka bir duruma neden oluyor. Sanki bazı sahnelerde zorla oynatılıyormuş gibi bir hava veriyor. Aynı şekilde Serdar karakterini canlandıran Tim Seyfi’nin verdiği tepkiler de bir o kadar abartılı duruyor. Yine de o psikopat görünümlü karakter adına bu durum, Atiye’yi oynayan Beren Saat kadar sırıtmıyor.

Daha ilk bölümle birlikte mantık hataları kendini gösteriyor. Atiye’nin tek kuruş parası olmadan İstanbul’dan Urfa’ya otobüs yolculuğu yapması, yanından geçsen görevlilerin giriş kartı soracak noktalara kimliksiz birinin çok rahat girmesi, normalde tanımadığın kişilerle yaşanmayacak durumların burada sanki çok normalmiş gibi gösterilmesi aklıma ilk gelen şeyler. Polisin olduğu yerde ateş açılan ancak polislerin hiçbir şey yapmadan durdukları bir bölüm var ki… Neyse, daha fazla bu tarz şeyleri düşünerek canımı sıkmak istemiyorum.

Gerçekçilik ve Nedensellik

Yeni sezonda paralel evren olgusuna daha fazla şekilde yer veriliyor. Karakterler “Başka gerçeklikler olabilir mi?” sorusunu açık açık soruyor ancak sekiz bölümde bu sorunun cevabı ne yazık ki alınamıyor. Almayı da geçtim, mistik sözlerle bezenmiş birçok büyülü sahne sonrasında geldiğimiz noktada ellerimiz yine boş kalıyor.

Atiye’nin yeni oluşturduğu gerçeklikte ölen birçok karakter aslında yaşıyor ancak hepsinin farklı bir yaşantı şekli bulunuyor. Sekiz bölüm boyunca hepsiyle tek tek etkileşime giriyoruz.

Atiye 2. Sezon İnceleme

Yeni gerçeklikte çocuklar doğmuyor ve doğum yapmaya çalışan kadınlar da tüm müdahalelere rağmen ölüyor. Atiye de ilk başta olmadığı gerçeklikte kendisini hatırlatmaya çalışırken bunu bir kenara bırakıp, doğum sorununu çözmeye odaklanıyor.

- Reklam -

Bu sezonda nedense Alman yapımı bir başka Netflix dizisi olan Dark’la gerek müzikler gerekse tonlama anlamında benzerlikler vardı. Bilerek mi böyle ayarlamak istediler yoksa tesadüf eseri mi benzeşti bilemiyorum. Ancak yine de kötü bir yansıma olmamış, diziye farklı bir hava katmış.

Cevapsız Sorular

Serdar’ın emrinde olduğu örgüt hakkında hâlâ elimizde bir veri bulunmuyor. İlk sezona göre örgüt hakkında birkaç şey söylenmiş olsa da, son sahne de dahil olmak üzere sis perdesi henüz aralanmış değil. Görünen o ki 3. sezonda da benzer bir şekilde devam edebilir.

Olumsuz konuşsam da genel anlamda gerçekçi bir kurguyla karşılaşmadığımız için nedenselliği bir kenara bırakıyoruz. Bu da izleyiciye sürükleyici bir seyir zevki veriyor. Çok fazla düşünmediğiniz ya da gerçek hayatla karşılaştırıp mantıksal bir düzleme oturtmaya çalışmadığınız sürece Atiye 2. Sezonu ile kendini sonuna kadar izletmeyi başarıyor.

The Gift İnceleme

Daha sonra değineceğim dediğim konuya gelelim. İkinci sezonun kurgusunda, ilk sezona göre bariz hatalar var ya da bilerek böyle yapmak istediler. Çünkü bazı geçişler o kadar ani ve anlamsız oluyor ki sanki farklı bir bölümün farklı bir sahnesine atlamışsınız gibi geliyor. Dizinin temposu en çok bu geçişler nedeniyle yavaşlıyor. İzlerken bu noktalara gelince “Acilen yayınlanması gerekiyormuş da oraları hızlıca oldu bittiye getirdiler,” diye düşünebilirsiniz.

Atiye’nin bu sezon mistik güçleriyle yapabildikleri şeyler çok fazla. Ancak nedense bunları çok çok az şekilde kullanmayı tercih ediyor. İlk sezonda bolca yer edinen sembolün işlevselliği ise bu sezon bir iki sahne dışında neredeyse hiçbir anlamı yok gibi gözüküyor.

Buradan sonra yazacağım bazı şeyler spoiler (sürprizbozan) içerebilir. Seyir zevkinizi çok fazla etkilemeyecek olsa da, eğer izlemediyseniz ve dizi hakkında hiçbir şey duymak istemiyorum diyorsanız okumayı burada bırakabilirsiniz.

Vurdumduymaz Yansımalar

İnsan, sevdiğinin gözlerinin önünde ölmesine ne kadar duyarsız kalabilir? Atiye’nin yeni oluşturduğu gerçeklikte Serdar, Erhan’ı silahla öldürüyor. Hem de gözlerinin önünde. Fakat Atiye’nin, daha doğrusu Beren Saat’in o anki ve ondan sonraki tepkilerini görünce… “Gerçekten mi?” diye soruyorsunuz kendi kendinize. “Karşında sevdiğin adam (en azından bir süredir etkileşime girdiğin yansıması) öldürülüyor ve dakikası geçmeden hiçbir şey olmamış gibi davranabiliyor musun?”

Sanki eski evrenine geri dönecekmiş ve zaten orada benim sevdiğim asıl Erhan beni bekliyor der gibi umursamaz bir tavırla yaklaşıyor. İlk sezonda Cansu olarak bildiğimiz yeni evrenin Elif’inde de benzer bir durum var. Yine de, aynı Serdar’da olduğu gibi Atiye kadar sırıtmıyor hiçbiri.

The Gift kritik

Ozan karakteri ise dizinin cevaplanması gereken en büyük sorusu gibi duruyor. Yeni evrendeki Ozan’la çok fazla haşır neşir olmadan öldüğünü görsek de, bildiğimiz evrenin Ozan’ı ise yeni Serdar olarak karşımıza çıkacak gibi duruyor. Karaktere karşı iyi gözle mi kötü gözle mi bakmamız gerektiği hâlâ muallakta. Metin Akdülger’in karakteri canlandırmadaki performansı ise ayrı bir takdiri hak ediyor.

Bitirirken

Toparlamam gerekirse, gerek müzikler gerek çekim kalitesi gerekse anlatılmak istenen senaryo her ne kadar iyi olsa da, yukarıda bahsettiğim durumlar bunların güzelliğine de ket vurmakta. Mantık hatalarına rağmen güzel başlayan dizi, ne yazık ki umduğum gibi devam etmedi. Bunun en büyük nedeni başta da belirttiğim gibi, her iki sezonun aynı anda çekilmesiyle ilgili olabilir. Umarım serinin 3. ve final sezonunda, bu yorumlara da dikkat ederek daha iyi bir iş çıkarırlar.

Peki ya sizler Atiye 2. sezon bölümlerini izleme fırsatı buldunuz mu? İzlediyseniz yorumlarınız nasıl oldu? Yeni sezonla ilgili teorileriniz neler? Kayıp Rıhtım Forum üzerinden yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.


* I’m Thinking of Ending Things İncelemesi: Cesur ve Beklenmedik

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

3 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Davram Davram dedi ki:

  Yemin ederim ilk sezon incelemesini öyle bir yazdınız ki diziden sıtkım sıyrıldı, seyretmiyorum. Aklımda kalanlardan kafama göre yorumlarım: Atiye’nin ailesinin ya atadan kalma serveti tüketmekte olduğu, ya da polis babanın sağlam çorba parası topladığı. Bu bir.
  İkincisi, Beren Saat’in cikleyerek İngilizce konuşması. (Baay, voov gibi sanki.)
  Üçüncüsü, artık bizim dizilerde, filmlerde alışkanlık haline gelen “rol kesme” ve yapay sahneler, yapay oyunculuk, yapay diyaloglar (ki bu sonuncusu en nefret ettiğim) meselesi. (Burada tiyatrocudan sinemacı olunmayacağını bizlere daha Yeşilçam’ın doğuşunda kanıtlayan Muhsin Ertuğrul’u rahmetle anıyorum.)
  Yetti bitti benim için. Kendimi cendereye sokma konusundaki isteksizliğim, beni diziden daha izlemeye başlamadan soğuttu.
  Ama bir sorum var eyy yorumcu arkadaşım: Bunca olumsuzluğa rağmen siz nasıl da izleyip bitirebildiniz? Hem de iki sezon, dile kolay.

 2. Avatar for racooss racooss dedi ki:

  Belki düzeltilir niyetiyle 2. sezonu izledim. 1. sezonu aratıyor insana. Paralel evrende farklı bir gerçekliğe gitmesi bir yere kadar kabul edilebilir. Ne oldu, nasıl oldu; orası başka konu. Fakat çok acayiptir ki, bu olayı gerçekleştiren Atiye ise tamam eski hafızası bir şekilde kendisinde kalmış olabilir. Fakat bu geçişte annesi ve o zengin adam da Atiye ile aynı şeyi yaşıyor. Annesi de diğer gerçeklikten haberdar. Bu nasıl oluyor? Neye göre oluyor? Bunlar işte mantık hataları.

 3. Avatar for AeroKnight-sama AeroKnight-sama dedi ki:

  Allahım lütfen beni bu dizinin 2 sezonunu da izlediğim için affet.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Hızlı ve Öfkeli 9

Fast and Furious 9 Uzayda Geçecek

Doom Patrol 3. Sezon

Doom Patrol 3. Sezon Onayı Aldı