in ,

Away İncelemesi: Mars’a Yolculuğa Hazır mıyız?

Away 1. sezon incelemesi sizlerle. Oscar ödüllü Hilary Swank’in başrolünde olduğu Netflix yapımı bilimkurgu-dram dizisi hakkında ilk yorumlar.

Away İncelemesi

Bilim insanlarının en büyük hedeflerinden birisi de Mars’a ulaşmak. Sadece ulaşmak değil tabii ki; canlı bir şekilde ulaşmak, orada araştırmalar yapmak, mümkünse koloni kurmak. Dünyadaki yaşamı birebir olmasa da oraya taşımak. İşte Away bu isteğimizin ne derce mümkün olabileceğini bize anlatmaya çalışıyor. Away incelemesi ile karşınızdayız.

Away, başrolünde 2 Oscar ödüllü Hilary Swank’in bulunduğu 2020 yapımı bir bilimkurgu-drama dizisi. Swank’e başrolde Josh Charles eşlik ediyor. Dizinin yaratıcı koltuğunda aynı zamanda da yazarı Andrew Hinderaker bulunuyor. Kendisi ünlü korku dizisi Penny Dreadful’un da yazarlarından.

Away: Bilimkurgu Soslu Drama

Away dizisinin türü için bilimkurgu diyoruz ama daha çok bilimkurgu sosuna batırılmış bir drama dizisi. Yapım kısaca, NASA’nın yönettiği Mars’a ilk insanlı yolculuğu ele alıyor. 5 kişilik bir mürettebatımız var. Hepsi de farklı ülkelerden. Mürettebatımız kaptan Emma Green ABD, yardımcı kaptan Ram Arya Hindistan, baş mühendis Misha Popov Rusya, botanikçi Dr. Kweshi İngiltere ve Çinli taykonot Dr. Lu Wang’den oluşuyor. (Çinliler astronot yerine taykonot diyor).

away netflix bilimkurgu

Mürettebatın gemi içerisindeki görevleri haricinde hepsinin kendi iç çatışmaları da var. Dizi her bir bölümde bunlara değiniyor. Tahmin edebileceğiniz gibi Çinli ve Rus astronotlar ilk başta kaptanımıza cephe almış durumda. Bunun sebebi ise gemi dünyadan aya giderken yaşanan bir kaza. Kazayı kaptanımız önlemeye çalışıyor ancak işi berbat edip gemide ufak bir yangın çıkarıyor. Yangını da Rus ve Çinli astronotların iş birliğiyle durduruyorlar. Bundan sonra ikili kaptana güvenmemeye başlıyor. Hatta ilerleyen bölümlerde bir uzay yürüyüşü yapıyor kaptan ve Rus astronot. Gemide giysilerini giyerken Çinli astronot Rus astronota kaptana ithafen, “Bizi öldürmesine izin verme,” diyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi ülkeler arasındaki gerginlik burada kişiler üzerinden aktarılmaya çalışılıyor. Kısmen de başarılı oluyor. Siz de izlerken sinirleniyorsunuz ve kendinizi kaptanı savunurken buluyorsunuz. Kaptanımızın gemideki en büyük destekçileri yardımcısı Hintli astronot ve botanikçi İngiliz astronot. Her tartışmada kaptanın yanında oluyorlar.

İç Çatışmalar

Tabii bir de yer ekibimiz var. Burada da her sorunun çözümünü Amerikalı ekip yapıyor. Hatta yer ekibinin başmühendisi kaptanımızın biricik kocası. Kendisi gemi dünyadan kalktıktan kısa bir süre sonra inme/felç geçiriyor ve hastaneye kaldırılıyor. Felç sırasında kızı da yanında ve hemen hastaneye kaldırılıyor. Öğreniyoruz ki felcin sebebi CCN denilen bir gen. Başmühendisimize bu gen aileden miras. Hatta bu gen yüzünden uzaya gitme şansını da kaybediyor ve eşine dünyadan yardımcı olmaya karar veriyor. Kendisi ameliyat sonrasında kaptanımız ile gerek görsel olsun gerek yazılı sürekli iletişim halindeler. Sadece kaptan değil tabi diğer mürettebat da öyle. Senaryo kısaca bu şekilde işleniyor. Genelde her bölümde bir sorun çıkıyor o sorun çözülmeye çalışılıyor. Çözülürken tartışmalar yaşanıyor.

Away İncelemesi Netflix bilimkurgu dizisi

Tek yaşanan tartışma birbirleriyle değil; kendi iç çatışmalarıyla da uğraşıyorlar. Kaptan, kızını ve eşini bıraktığı için iç çatışmalar yaşıyor. Rus astronot, kızıyla arası kötü olsa da torunlarını çok seviyor ve onları özlüyor. Hatta yeni yıl için görüntülü konuştuklarında onlara kukla gösterisi yapıyor. Çinli astronot çok otoriter. Görünüşte kaya gibi. Hatta kocası ve oğlu ile görüşürken dahi çok resmi. İçinde aşk var ama kocasına karşı değil. Yer ekibinden ülkedaşı başka bir kadına. Hintli astronotumuzun da iç çatışması ölen abisiyle ilgili. Bir bölümde kendisi bir tür zehirlenme geçiriyor ve abisiyle alakalı olan bir halüsinasyon görüyor. İngiliz astronotumuz ise dindar bir Yahudi. Ekip ilk başta çok dalga geçiyor bu yönüyle ama son bölümlerde kendisinden sürekli dua etmesini istiyorlar. Ayrıca geminin maskotu, bütünleştiricisi ve adeta bir katalizörü. Sorunları çözmeye çalışıyor. Küslüğü sevmiyor, herkesin herkes ile arası iyi olsun istiyor. Sonuçta bu 3 yıllık bir görev ve kendilerinden başka kimseleri yok.

Biraz da yer ekibinden bahsedecek olursak kaptanın eşi NASA’nın bu görevdeki başmühendisi. Bir kızları var. Lise öğrencisi. Annesi sayesinde lisenin en tanınmış öğrencisi. Ancak kendisi çok hassas. Babası felç geçirince annesine kızıyor ilk başta. Sonra babasının da desteğiyle annesine hak veriyor. İlerleyen bölümlerde de annesi için endişeleniyor ve sürekli ağlıyor.

Belirgin Mantık Hataları

Rus, Hintli ve Hindistanlı yer ekibini pek göremiyoruz. Çinli yer ekibi daha etkin genelde. Hatta son bölümde öğreniyoruz ki görevin önemli mali yükünü Çin karşılamış. Bunun karşılığında da astronotlarına önemli bir ayrıcalık kazandırmışlar. Ancak Çinli astronot bu avantajı kullanmıyor ve yer ekibindeki Çinli sorumluyu kızdırıyor. Düşünceleri bir türlü diğer ekiple uyuşmuyor.

Dizide hep tek yönlü hesaplar yapılmış. Mars’a gidilecek, orada şunlar bunlar yapılacak gibisinden muhabbetler arasında hiç geri dönüş ile ilgili bir prosedür anlatılmıyor. Tabii bu tarz detayları sonraki sezonlara da (eğer olursa) bırakmış olabilirler.

Madem bir eksiklikten başladık devam edelim ve dizinin sorunlarını yazalım. İlk olarak maalesef bir bilimkurgu değil. Yüzde 80 dram ağırlıkta olan dizinin sadece yüzde 20’lik oranı için bilimkurgu diyebiliriz.

away 1. sezon incelemesi

İzleyiciye hiç detay vermiyorlar. Örnek olarak su sorunu için gövdede bir delik açmaları gerekiyor. Gövdedeki suya erişim için. Küçük delik matkapla açılıyor. Ancak maalesef hesaplar tutmuyor ve delik uzay boşluğuna açılıyor. Hemen o bölmeden kaçıyorlar ve o bölmeyi ayıran kapıyı kapatıyorlar. Buraya kadar tamam ama o delikle Mars’a iniyorlar. Bu mümkün mü bilmiyoruz. Hiç üzerinde durulmuyor. Bir santimlik sapma bile olsa yere çakılacak olan gemi üzerinde bir delikle iniş yapıyor.

Gemi ve dünya arasındaki iletişimde de tutarsızlık var. Mars’a yaklaşınca iletişim 1 saat gecikmeli oluyor ama yaklaşmadan önce yolun ortasında anlık olarak görüntülü konuşabiliyorlar. Hiç takılma yok. Cep telefonlarını da kullanıyorlar. Bunlar nasıl mümkün izleyiciye bir bilgilendirme olmuyor. Neyse olur öyle şeyler deyip geçiveriyoruz diğer detaylara.

Son Söz

Oyunculuk açısından Hilary Swank harika iş çıkarmış. Ama mürettebatın kalanı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çok donuklar ve bu da uzayda çaresizlik hissini izleyiciye tam olarak geçiremiyor.

Çekimler ve müzikler başarılı. Dizide yer alan şarkılar da iyi seçilmiş gerçekten. Özellikle kaptanımızı daha göreve çıkmadan yıllar önce bir seçmede görüyoruz. Kendisi bir uçağın pilotluğuna seçiliyor, kokpite oturuyor ama bir asker gelip kaptana, “Hamilelik şüpheniz var mı?” diyor. Kaptan da o sabah hamile olduğunu öğreniyor ama hamileyim derse uçaktan inmesi gerekiyor. Bir tereddütten sonra iniyor. İşte orada başlayan şarkı sizi ağlatmaya yetiyor.

netflix dizisi hilary swank

Yazımızın sonuna gelmişken diziyi izlemenizi tavsiye ediyorum. Dizinin sorunları var evet ancak bunlar izlemeye engel değil. IMDb puanına (6,6) da aldanmayın lütfen. Away bir başyapıt değil ama izlenmeyecek derecede kötü de değil.

İnsanlık için büyük değil evet ama yine de güzel bir adım. Away 2. sezon gelecek mi, sorusu ise henüz cevaplanmış değil.

Sizler de diziyi izlediyseniz yorum ve eleştirilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Okan Boynukısa

* * *

* Dark: Netflix’in Zaman’da Çıkış Arayan Karanlık Dizisi

Okan Boynukısa

22 Temmuz 1984 Ankara doğumluyum. Bilişim sektöründe çalışıyorum. Okumak en büyük hobim. Buna şimdi de yazmayı ekledim. Sıkı bir Yüzüklerin Efendisi ve Star Wars hayranıyım. Ayrıca iyi bir PC ve PS4 oyuncusuyum.

Bizim Burada Auschwitz'te ve Diğer Öyküler - Tadeusz Borowski

Bizim Burada Auschwitz’te ve Diğer Öyküler: Kurgulanmış Gerçeklik

The Dark Crystal: Age of Resistance 2. Sezon Netflix İptal

The Dark Crystal: Age of Resistance 2. Sezon İptal Edildi