in ,

Batman: Elmer Fudd – Yarasa Avı Başlıyor!

Batman’in Looney Tunes karakterlerinden Avcı Elmer Fudd’la birlikte yaşadığı karanlık, kasvetli macerayı inceledik.

batman elmer fudd inceleme
- Reklam -
- Reklam -

Crossoverlar her zaman ilginç veya güzel olmaz. Farklı kişilerin yarattığı iki farklı dünyayı alıp aynı sayfalara taşıdığınızda birbirleriyle uyuşmayan şeyler göze batarcasına parlayabiliyor. Ya da belki de bana hitap etmiyorlardır. Ancak sizlere aşık olduğum bir crossover’ı anlatmak istiyorum, Batman: Elmer Fudd!

Yavasa Sezonu!

Son zamanlarda Looney Tunes karakterlerini DC evreninde çokça görüyoruz. Tam olarak içinde görmüyoruz aslında, varyant kapaklardan bahsediyorum elbette. Fazlasıyla da ilgi çeken bir varyant çeşidi oldular. DC ve Looney Tunes’un sahiplerinin Warner Bros. olduğu düşünüldüğünde bir yerde bu karakterlerin çatışmasını beklemeliydim.

batman elmer fuddTom King’in yazarlığını üstlendiği Batman: Elmer Fudd, kendilerinden daha eski çizgi filmleri izlemek için sabahları erkenden kalkan bir nesil için büyük bir değer taşıyor. Tom King’in Batman için harika bir yazar olduğunu düşünmüşümdür her zaman. Özellikle de kısa soluklu işlerinden her daim tatmin olmuşumdur. Aksiyon uğruna sizi olayların ortasında atmak yerine hikayelerinde Batman’in ruhsal durumu ve yaşamı üstüne yaptığı karakter gelişimleri beni etkiler. Elmer Fudd da bundan nasibini fazlasıyla almış.

- Reklam -

Bazen yağmuv öyle güçlü yağav ki kuvu olduğun zamanlavı unutuvsun,” diyerek başlayan hikaye, bu cümlesiyle bizleri nelerin beklediğini anlatır nitelikte. Tom King, Looney Tunes ailesinin en sevilen karakterlerinden birini bu noir hikayeye gerçekçi bir şekilde taşıyor. Gotham’ın kasvetli sokaklarında ıslanan Elmer, yine yakından tanıyacağınız bir bara girdiğinde gördüklerime oldukça şaşırdım. Nedense bu kara hikayede karakterlerin bir değişime uğramadan önümüze geleceğini düşünmüştüm. Yaşlı, bitkin ve insan şeklinde bir ‘tavşan’ görmek ilk şaşkınlığım oldu. Bu barda dikkat ederseniz tanıdık çok yüz göreceksiniz elbette. Tavşanımız “Bugs“la hesaplaşan Elmer onun ağzından tek bir kişinin ismini alır: Buvus Wayne!

Elmer Fudd artık ördek veya tavşan avlamıyor; Playboy avlıyov! Tüm karakterleri karikatüre hallerinden çıkartıp gerçekçi bir şekilde düşündüğümüzde ortaya olabilecek en güzel birleşimlerden biri çıkmış. Kasvetli sokaklar, karanlık duygular ve çarpık bir adalet. Hikayeyi temel alan “kurt dedektif” teması, 1929 Amerikasının Buhran Dönemi’nden doğma bir tema. Bu kişilere göre adaleti sağlayan resmi kurumlar yozlaşmış veya bürokrasi önünde tıkanmışlardır. Bu yüzden karakter kendi problemini kendisi çözmek, sürekli sorguladığı adaleti kendisi sağlamak zorundadır. Elmer da Bugs Bunny’nin itelemesiyle bundan nasibini alarak bir intikam yarışına tutuluyor.

Batman hikayeye bir ithamla katılıyor. Elmer’ın sevdiği, ‘Minik Bulutum’ diye çağırdığı kadın öldürülmüş, suçlusu ise Bruce Wayne olarak gösteriliyor. ‘Bulut,’ yani Silver Cloud karakteri Batman’in ilişki yaşadığı kadınlardan biri. Sürprizleri kaçırmak istemediğim için bu karakter hakkında detaya girmeyeceğim.

Tom King esasen hikayeyi daha uzun bir şekilde, büyük bir cilt olarak yazmak istemiş. Kendisinin uzun işlerine baktığımda böyle yapmadığı için mutluyum. Hatta bu kısa hikaye o kadar etkileyici ve tatmin edici ki daha fazlasını istemedim bile. Cesur diyaloglarla giriş yapılan hikaye heyecanlı bir şekilde gelişerek tam da olması gerektiği gibi sonlanıyor.

- Reklam -

King’i bu kadar övmüşken çizer Lee Weeks’i anmamak olmaz. Kendisi bu iş için biçilmiş kaftan. Hikayenin vurgularına uyan tonlamalarla alınan zevki katlamış! Gotham’ın karanlık dünyasını kendisi kadar iyi resmedebilecek çok az kişi var. King’in anlatmak istediklerine o kadar iyi hakim olmuş ki hiçbir karede kafanız karışmıyor. O harika diyaloglar ile o çizimler bu işi bir görsel şölene dönüştürüyor.

JBC çeviri ve editörlük konusunda da harika bir iş çıkartmış. Nedensiz bir şekilde benim en sevdiğim çeviri ise hırlayan bir Batman ve hıvlayan bir Elmer oldu! Metehan İğneci ve Aslı Dağlı‘nın eline sağlık. Uzun zamandır bu kadar zevk alarak okuduğum bir çeviri işi görmemiştim.

batman elmer fudd 001

Ana hikayenin sonunda en az onun kadar zevk alarak okuyacağınız bir başka kısa hikaye daha var. İlk hikâyenin aksine bu kez Looney Tunes stiliyle çizilen bu öykü daha çok komedi tarzında. Ve âdeta Bugs Bunny çizgi filmi izliyormuşsunuz gibi bir tat veriyor insana.

Batman: Elmer Fudd’ı tüm Batman hayranlarına, Looney Tunes severlere ve hatta herkese gönül rahatlığıyla öneriyorum. İyi okumalav!

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

    @Marius övmüş ve Tom King yazmış. Okumayıp napacağız? Buvus Wayne bekle geliyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bir Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mousou Dairinin inceleme

Mousou Dairinin: Bir Satoshi Kon Paranoyası

podcast

Fantazya ve Bilimkurgu Temalı Podcast’ler Nasıl Hazırlanır?