in ,

Behzat Ç. – 4. Sezon 4. Bölüm İncelemesi: 3 Sene Önce Ne Oldu?

Behzat Ç.’nin yeni sezonunun 4. bölümü yayınlandı. Süre konusunu da halletmiş olan dizimiz iyice güzelleşmeye başladı. Peki bölümün geneli nasıldı?

Behzat Ç. - 4. Sezon 4. Bölüm İncelemesi

Behzat Ç.’nin her yeni bölümü bir öncekinden daha güzel gidiyor. Her bölüm incelemesinde ayrıca bunu belirtmek durumunda kalıyorum evet, ama yiğidi öldür hakkını yeme derler. Benim de bu hakkı en başından teslim etmem gerekir. Gerçekten her bölüm, bir öncekine göre daha sağlam geliyor. Bu bölüm için yayınlanan fragman sonrası 3’e göre daha heyecansız olur gibi geliyordu ama yanılttı. İyi ki de yanılttı.

Üstelik 4. bölümü diğerlerinden güzel kılan bir ayrıntı daha vardı: Özellikle geçtiğimiz bölümde kendini iyiden iyiye hissettirmiş kısa süre sorunu nihayet çözülmüş ve 1 saate çıkarılmış. Açıkçası bu benim için sürpriz oldu. Çünkü genellikle tüm bölümleri hazır olan bir sezonun süresi bitime kadar aynen devam eder. En azından yabancı diziler bazında böyle olur. Ben de kalan 9 bölüm için 40 dakika olarak devam eder diye düşünüyordum. Neyse ki yanıldık ve neyse ki bu süre sorunu da böylece halloldu.

Her bölüm için yaptığım uyarıyı burada da tekrarlayayım: Buradan sonra yazacaklarım ilk 4 bölümle ilgili spoiler içerecektir.

Behzat Ç. - 4. Sezon 4. Bölüm İncelemesi

Bölüm süresinin artmasıyla birlikte özellikle ikili diyaloglar çok daha doyurucuydu. Behzat’ın abisiyle, yeni sezona nihayet teşrif etmiş Akbaba’nın Hayalet ve ekibin geri kalanlarıyla kurdukları diyaloglar oldukça keyifliydi. Ama Behzat amirimizin dizinin sonunda Savcı Esra ile yaklaşık 5 dakikalık bir tiradı vardı ki, of of… Hem keyif veriyor hem izlerken duygudan duyguya sürüklüyordu sizleri. Aslında tam bir “tiyatro” işiydi. Ve bunun hakkını da sanırım en iyi verecek isimlerden biri başrolde oynuyordu: Bu kişi elbette, uzun süre “ Bir Delinin Hatıra Defteri”ni tiyatroda icra eden Erdal Beşikçioğlu’ydu.

7 yıl önce kaybettiği aşkının hayaleti bir türlü peşini bırakmıyorken, herhalde onunla yaşadığı kavgaların en uç noktasını başka bir kadının yanında yaşadı. Hayal artık o kadar gerçekçi bir vaziyete bürünmüştü ki bunun farkında olan Behzat bile, yeni tanıştığı birinin yanında aslında oldukça mantıklı laflar ederken kendini Esra’ya ifade etmeye çalışıyor. Yüz ifadesi, mimikleri, şekilden şekle girmesi, ağlaması, o halde bile onu aldatmadığını ve sadece bir mevzuyu çözmeye çalıştığını belirtmesi. İzlerken sizleri de duygusal bir duruma sürükleyen ama bir o kadar keyif veren sahneydi.

Behzat Ç İncelemesi 4. sezon 4. bölüm

Seni İzlemekten Hiçbir Zaman Vazgeçmedim

Gelelim başlıktaki mevzuya. Behzat, 3 sene önce Nevşehir’de kendi içinde kaybolmuş ve orada olduğunu kimse bilmemesine rağmen abisi gelip onu almış. Uyuşturucu bağımlısı Emre’nin ablası Ercüment Çözer’in ekibi tarafından salıverildi ve bunu yaparken eline tutuşturdukları not kağıdını özellikle Behzat’a okumasını istediler. O notta şunlar yazıyordu.

“Seni izlemekten hiçbir zaman vazgeçmedim. 3 sene önce Nevşehir’de abinin seni nasıl bulduğunu merak ediyorum.”

Bunu duyan Behzat, bölümün kalan yarısında bu konuyu çözümlemeye çalışıyor. Abisiyle tartışıyor, o arada kendisine asıl ulaşanın Ercüment Çözer olup olmadığını merak ediyor. Hatta çocuk psikoloğu Defne Hanım’a da bu yüzden ulaşmak istiyor. Çünkü onu gördüğünde, Nevşehir’de karıştığı bir kaza ve yanan arabanın içindeki bir kadın silueti geliyor gözlerinin önüne. İşte bu kişinin Defne olduğunu düşünüyor. Bölümün sonundaki tiradı yaşamamıza sebebiyet veren durum da tam olarak bu yüzden. Sonraki bölümlerde bu konu açıklığa kavuşacaktır muhtemelen. Ama bunun cevabını kalan 5 bölümde veirler mi yoksa olası bir sonraki sezona mı saklarlar bilemiyorum.

Behzat Ç. - 4. Sezon 4. Bölüm İncelemesi Akbaba

Hoş Geldin Akbabuş

Bu bölüm, tanıdığımız isimlerden yan karakterlere kadar herkesin iyi olduğu bir bölümdü. Size de öyle gelmedi mi? Hiçbir rol sırıtmadı. Ve Akbaba da, başta da belirttiğim gibi, nihayet diziye katıldı. O Hayalet’le olan muhabbetlerini özlemişiz resmen. Ama amirimizle karşılaştığı sahne, sadece o fragmanda verdikleri şekilde kaldı gitti. Sanki daha dün görüşmüşler gibi davrandı adama, üzüldüm. Böyle mi olacaktı amirim?

Akbabuş da eskisine göre daha vakur bir karaktere dönüşmüş sanki. O içine kapanık ve karamsar hali artık diziye yeni katılan polis memurlarından Mahir üzerinden izleyeceğiz gibi. Muhtemelen Harun’un ve biraz da Cevdet’in rolünü yeni karakterlerden olan Suat üzerinden vermeye çalışıyorlar ama ne yalan söyleyeyim, tam olarak beceremiyorlar. Kendisine hâlâ tam olarak alışamadım. Yapaylığı atamadı bir türlü.

Behzat Ç İncelemesi 4. sezon 4. bölüm

Savcı Esra’yı son 2 bölümdür göremiyorduk. Bu bölüm uzun uzun gösterdiler bize. Hem Behzat’ın evinde, hem de psikolog sahnesinde. Ama özellikle bu diziyi eskiden çok daha dikkatle takip edenlere sormak istiyorum: Esra böyle bir karakter miydi? Gerçekten de kıskandığını bu kadar net bir şekilde belli eden, ya da edecek olsa bile bu tarzda yapacak biri miydi? Ha dersiniz ki bu zaten Esra değil, Behzat’ın kendi kafasında yeniden kurguladığı bir Esra, anlarım. Ama yine de sadece kıskançlık sanrılarıyla karşımıza çıkan bu karakter can sıkma konusunda sadece Behzat’a zararlı gelmiyor, söylemiş olayım.

Bu bölüm Memduh Başgan ile Ercü’yü göremedik. Memduh’tan birkaç cümle duymak isterdim açıkçası, seviyorum karakteri. Gelecek bölüme artık.

Ayrıca birkaç yerde nihayet Harun adı da geçti. Karakteri tamamen yok saymamaları hoşuma gitti. Ben her şeye rağmen sonraki sezonlarda ya da finalde bir karede görmek istiyorum.

Son olarak, psikologdaki Mc Kerem lakaplı gencin sahnesi nasıldı? Size de birilerini hatırlatmadı mı? Güzel güzel dokundurmamışlar mı? Bir de bu şekilde izleyince aslında bazı şeylerin saçmalığı daha net şekilde yansımıyor mu? Neyse ki çocuğun babasının vermek istediğimiz tepkiyi güzelce göstermiş…

Behzat Ç. - 4. Sezon 4. Bölüm İncelemesi

Karakterler Üzerine Kurulu Bir Bölüm

Evet, genel olarak karakterler üzerine kurulu ve bu sezondaki asıl meselenin gündeme gelmediği, aslında o eski ve tanıdık Behzat Ç. bölümlerine uygun sahnelerle dolu bir bölümdü. Kısaca, inceleme yazısında bolca belirttiğim üzere, keyif vericiydi. Çözülecek bir cinayet yoktu, koşuşturmaca yoktu, aksiyon yoktu ama duygu yoğunluğu üst seviyeydi.

Peki ya sizler 4. bölümü nasıl buldunuz? Sizce de yeni sezonun şimdiye kadar yayınlanan en iyi bölümü değil miydi? Sizin dikkatinizi neler çekti? İncelemede bahsetmediğim hangi konu sizlere keyif verdi ya da canınızı sıktı?

Yorum ve görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

5. bölümde görüşmek üzere!

Behzat Ç. 4. Sezon 5. Bölüm Fragmanı İzle

* * *

* Behzat Ç. – 4. Sezon 3. Bölüm İncelemesi: Cinayet Var Amirim!

* Behzat Ç. – 4. Sezon 2. Bölüm İncelemesi: Taşlar Yerine Oturuyor

* Behzat Ç. – 4. Sezon 1. Bölüm İncelemesi: Amirimiz Geri Döndü!

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for alper alper dedi ki:

    Savcı Esra ile ilgili soruyu kendiniz cevaplamışsınız, Behzat’ın 7 yılda kendi kafasında yarattığı Esra’yı izliyoruz.

    Benim bu bölümde dikkatimi çekenler MC Kerem ile Enes Batur gibilerine yapılan gönderme, Mahir’in Hayalet ile kapışması, Akbabanın Hayalet’in karşısına çıkması, Behzat amirin kendi evinde elinde peçete ile Savcı Esra’ya söz vermesi, Psikolog da Savcı Esra ile tartışmaları, Hayalet’in Akbaba’nın evinde yaşadığı korku ve Akbaba terslediği için öğrenemedik ama Suat daha önce intihar teşebbüsünde bulunmuş olması bu bölümde öne çıkanları olarak söyleyebilirim. Mahir ile ilgili şunu da öğrendik içine kapanık birisi değil de “uyumsuz” olması nedeniyle yanlızlaşmış.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Avengers: Endgame Tony Stark

Avengers: Endgame Filminde Yakalanan Detay, Tony Stark’a Neyin İlham Verdiğini Gösteriyor

Obi-Wan Kenobi Ewan McGregor

Ewan McGregor, Yeni Star Wars Dizisinde Obi-Wan’ı Oynamak İçin Geri Dönüyor