in ,

Behzat Ç. – 4. Sezon 6. Bölüm İncelemesi: Eleştirilerim Var Amirim!

Behzat Ç. tüm hızıyla devam ediyor ve sezon finali gittikçe yaklaşıyor. Yeni bölümle birlikte birkaç eleştirimiz olacak. 4. sezon 6. bölüme genel bir bakış atıyoruz!

Behzat Ç. – 4. Sezon 6. Bölüm İncelemesi

Behzat Ç. her yeni bölümüyle kendini sevdirmekle kalmıyor, aynı zamanda artık o 6 yıllık aralığı yavaş yavaş unutturmaya başlıyor. Sanki amirimiz aramızdan hiç ayrılmamış da, yeni oyunculara rağmen, birlikte devam ediyormuşuz gibi bir his veriyor. Bu kesinlikle güzel bir şey. Sürelerin kısalığına, ani geçişlere, olayların tadını tam alamadan bitişine rağmen severek izlemeye devam ediyoruz.

Geçtiğimiz gün yayınlanan 6. bölümle birlikte, birkaç eleştiri sunmanın zamanı geldi diye düşünüyorum. Özellikle bölüm adına yapılan hatalar Behzat amirimizin bulunduğu diziye yakışmayacak cinstendi. Şimdi gelin, birlikte hem bu hataları inceleyelim hem de dizinin geneline bir bakış atalım.

Her zaman yaptığımız gibi tekrarlayayım: Buradan sonra yazacaklarım ilk 6 bölümle ilgili spoiler içerecektir.

Behzat Ç. – 4. Sezon 6. Bölüm İncelemesi

Nihayet 2 bölümdür gözükmeyen Memduh Başgan ve Ercümen Çözer yüzlerini gösterdiler. Bölüm başlangıcıyla birlikte fragmanlarda bolca duyduğumuz sistemin değil de, rejimin değiştiği cümlesi de böylece anlam kazandı. Hâlâ en başta söyledikleri “başka bir oyuncu var” dedikleri kişileri aramakta ama yaptıkları işkence bile sonuç vermemekte. Yine de kendilerini izlediğimiz her dakika, özellikle de Memduh’un performansı görülmeye değer. Yaptığı küçük dokundurmalar bile ülkenin siyasi özetini net şekilde anlatıyor.

Dizinin diğer güzel tarafı, sondaki yarım dakikalık Ercümen/Memduh ve Behzat karşılaşmasıydı. Ki zaten bu karşılaşmanın asıl detayını önümüzdeki bölümde bolca izleme fırsatı bulacağız. O yüzden şimdilik bu konu hakkında başka bir şey demeye gerek yok zannediyorum.

Ve son olarak, ülkede cinsel yönelimlerinden dolayı sorun yaşayan kesime ve toplum baskısına karşı oldukça önemli bir bölüm izlediğimizi düşünüyorum. Cesurca ve ötekileştirmeden yaptıkları bu hareket gerçekten önemli. Zaten bu bölümün cinayet konusunu da yine cinsel yönelimler üzerinden gösteriyorlar. Düşünsenize, saygın bir üniversitede çalıştığını söyleyen kişi, babasının, bir insanı öldürdüğünü öğrenecek olmasını değil, “gay olduğunu öğrenecek” olması nedeniyle korkuyor ve endişe duyuyor. Bu nedenle bazı hatalara rağmen değindikleri bu bölüm gayet anlamlıydı.

Gelelim Eleştirilere

Bu bölümde doğruymuş gibi verilmeye çalışılan hatalar biraz can sıkıcıydı. Şimdi, ne olursa olsun Behzat Ç. bir polisiye dizisi ve bazı şeylerin mantık temelinde oturtulması gerekir. Yani siz bir yandan ülkenin siyasi durumuna dokundurmalar yapıp bu paralelde bir iş çıkartmaya çalışırsanız öte yandan gerçekte yaşanması güç veya imkansız durumları da normalmiş gibi gösteremezsiniz.

Behzat Ç. – 4. Sezon 6. Bölüm İncelemesi

Bunların başında, sevdiği kadının öldürülmesi sonrası biseksüel sevgilisinin sergilediği tavrı örnek gösterebiliriz. Dizi, cinsel yönelimleri konusunda sıkıntılar yaşayan kesime dikkat çekmeye çalışırken, bir yandan aşağılayıcı bir tavır da -bilerek veya bilmeyerek- sergilemiş. “Ben senin için sevgilimi terk ettim,” diyen, öldüğünü duyunca salya sümük ağlayan kadın, daha sevdiği kadının ölmesi üzerinden 24 saat geçmeden, hiçbir şey olmamış gibi, başka bir kadına yanaşmaya çalışıyor.

Sen sevdiğinin öldüğünü duyuyorsun, üzüntüden dolayı fena halde ağlamaya başlıyorsun. Sonra polisler seni sorgulamak üzere karakola götürüyorlar ama daha mesai bitmeden orada seni sorgulayan kişiye iş atmaya başlıyorsun. Sanki daha bu sabah sevdiğin kişi ölmemiş de, hiç sevgilin olmamış da, normal bir randevulaşma peşinde koşuyorsun. Şimdi Behzat’ın Esra ile olan ilişkisi, Esra öldükten sonra bile Behzat’ın aşkına verdiği değere ve dizinin bunu bize yansıtmasına bir bakın, bir de lezbiyen ilişki içerisinde bulunan karakterlerin arasındaki ilişkiye bakın. Bana biraz iki yüzlülük gibi geliyor. Bu kadar basit mi oluyor gerçek hayatta da?

Keza gelelim Behzat’ın psikolojik danışmanlık aldığı kişiyle yaptığı görüşmeye. Aranızda psikoljik danışmanlık desteği alan oldu mu bilmiyorum ama olmadıysa da az çok tahmin edebiliyordur: Bir terapistin, hastasına kendi geçmişini veya sorunlarını anlatması doğru değildir. “Takma be kanka benim de babam öldü, biz çok yakındık keşke yanımda olsaydı eheh,” tarzında bir yaklaşım sergilediğini hiç gördünüz mü? Bunu da geçtim, zaten ölen eşini görüyor ve bu sorunu yaşıyor diye oraya gelen bir kişiye, “Sen var ya çok şanslısın, iyi ki görüyorsun karını. Keşke ben de babamı görseydim,” diyebileceğini hayal edebiliyor musunuz? Hah, işte bunların hepsi 6. bölümde mevcut. Normalde olmayacak bir sahneyi sırf dizide bu sahneler iyi gider, Behzat havalı cevap verir ve hepimizin içinin yağları erir kafasıyla yapacaksanız inanın dizinin geri kalanında da aramaya gerek yok.

Umut Veren Bir Sonraki Bölüm

Bu bölüm için 44 dakikalık süre pek de göze çarpan bir sorun değildi. Yani izlerken, çözülmesi gereken cinayete rağmen, neden bu kadar kısa biraz daha uzatsalardı demedim. Yine de birkaç dakika eşncisellik işleyelim, birkaç dakika Ercüment/Memduh üzerinden siyasi konulara değinelim, birkaç dakika da Behzat’ın psikolojik bunalımlarıyla harcayalım olsun bitsin gitsin yaklaşımı pek iyi bir yere doğru gitmiyor. Her şey havada kalıyor.

Her şeye rağmen yayınlanan 7. bölüm fragmanı umut verici. Finale yaklaştıkça tempo da daha fazla aratacak ve aradığımız bazı cevaplara ulaşacağız gibi geliyor. Her şeye rağmen şimdilik muallakta olan sonraki sezon için de bazı soruların cevapsız kalacağına ve buna uygun bir yol yapacaklarına inanıyorum.

Peki ya sizler Behzat Ç. 4. sezon 6. bölümünü izlediniz mi? Ve nasıl buldunuz? Dikkatini çektiğim ve eleştiri olarak sunduğum sorunlar sizlerin de gözünüze takıldı mı?

Yorum ve görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir sonraki bölümde görüşmek üzere!

Behzat Ç. 4. Sezon 7. Bölüm Fragmanı İzle

* * *

* 4. Sezon 5. Bölüm İncelemesi: Ortak Bir Düşmanımız Var

* 4. Sezon 4. Bölüm İncelemesi: 3 Sene Önce Ne Oldu?

*4. Sezon 3. Bölüm İncelemesi: Cinayet Var Amirim!

* 4. Sezon 2. Bölüm İncelemesi: Taşlar Yerine Oturuyor

* 4. Sezon 1. Bölüm İncelemesi: Amirimiz Geri Döndü!

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for alper alper dedi ki:

    Eleştirilerinize katılıyorum.

    Psikolojik danışmanlık aldığı kadın Behzat amir ile ilgili bir yere bağlanacak diye düşünmeye devam ediyorum arkasından Ercüment çıkarsa şaşırmam.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Ben, Kirke - Ön Okuma

2018’in En İyi Fantastik Kitabı “Ben, Kirke” Türkçede

Misadventures of Laura Silver inceleme

Misadventures of Laura Silver: Nezaket Beraberinde Masumiyeti Getirmez