in ,

Behzat Ç. – 4. Sezon 7. Bölüm İncelemesi: Sizde Vatan Sevgisi Ne Gezer?!

Sezonun sonuna doğru hızla ilerlerken, ortalık iyice karışıyor. Behzat Ç. 4. sezon 7. bölüme genel bir bakış atıyoruz!

Behzat Ç. – 4. Sezon 7. Bölüm İncelemesi

Öncelikle özür dileyerek başlamak istiyorum. Çok geç gelen bir Behzat Ç. bölümüyle karşınızdayım. Hatta bir sonraki bölüm yarın çıkacak. Ama hem zinciri kırmamak hem de bölümde geçen olayları irdelemek adına, bu bölümü geçiştirmek istemedim. Üstelik 9 bölümlük yeni sezonun ana konusunu içeren mevzuları en çok bu bölümde gösterildi. Üstelik önceki bölümün sonunda da gördüğümüz esas ikilinin buluştuğu çok önemli bir sahneyle açılış yaptı.

Dilerseniz gelin, zaman kaybetmeden 4. sezon 7. bölümde neler yaşandı, hızlıca göz atalım.

Behzat Ç. – 4. Sezon 7. Bölüm İncelemesi

Her zaman yaptığımız gibi tekrarlayayım: Buradan sonra yazacaklarım ilk 7 bölümle ilgili spoiler içerecektir.

Bölüm, Behzat ve Ercüment karşılaşmasıyla başladı. Memduh Başgan her zamanki ifadesiyle ortama renk katsa da, nihayet amirimiz açıkça cinayet büroya neden geri döndüğünü bizzat Ercüment’in ağzından dinledi. Tahsin’i vurma gibi bir niyetleri olmadığını ama geri dönmeyince bu yola başvurduklarını da itiraf etti.

Bu arada, konuya girmeden önce yeri gelmişken hemen değinelim. Nihayet sezon bitmeden Tahsin’in varlığını hatırladılar da onu da görme fırsatına eriştik. Çok az görsek de, sesini yarım yamalak duysak da diziye aktif olarak tekrar dahil olacağını görmek güzeldi. Umarız yine unutmazlar…

Behzat Ç. – 4. Sezon 7. Bölüm İncelemesi

Ama bu muhabbetten sonra gelen jenerik sonrası ortaya çıkan bölüm genel olarak iyiydi. (Yanlış anlaşılmasın, ilk baştaki muhabbetler de güzeldi.) Özellikle de önceki bölüme göre. Cinayet başlangıcı ve sonraki bölüme sarkması, kısa bir süre içerisinde çözülmemesi bence en doğru hamleydi. Zaten bu kadar kısa bir sürede cinayetler çözülünce havada kalıyordu. Şimdi cinayet araştırmasından tutun bölümün diğer konularıyla paralel bir doğrultuda ve olması gerektiği kadar verilince seyir zevki de yükselmiş.

Bölüm aynı zamanda yine devletin bekası, çıkacak bir savaş sonrası ülkenin alacağı konum, kimlerin kimlerle birlikte olacağı gibi konulara da odaklanarak, siyasi meselelere gönderme yapmayı ihmal etmiyor.

Aynı zamanda bölümde neredeyse tüm karakterlere belli bir zaman ayrılmış. Memduh, Ercüment, Hayalet-Akbaba ikilisi, yeni polisler, Şevket Abi’nin başına gelenler… Her biri kararındaydı. Bu tür hareketler yeni bölümü daha bir merakla beklememize neden oluyor.

Behzat Ç. – 4. Sezon 7. Bölüm İncelemesi

Ve fark ettim ki Savcı Esra ile yeni psikolog Defne olmayınca da bölüm gayet güzel ilerliyormuş. Özellikle onlarsız ve psikolojik sorunlarına pek takılmadan gördüğümüz bir Behzat Ç. çok daha keyif veriyormuş. Size de öyle gelmedi mi?

Geçen bölümde sinyalleri verilen yeni bir ilişkiyi de bu bölümde görmüş olduk. Eda’nın yerine gelen Banu ve geçtiğimiz bölümde ayrılacağı sevgilisi ölen kadın bir aradaydılar ve biraz da cinsel yönelimler üzerinden konuştular. Açıkçası bu dozu da sevdim. Ne gereksiz abartı vardı ne de farklı bir şey. Mantıksız gelen bazı noktaları olsa da vermeye çalıştığı mesajlar gayet yerindeydi.

Behzat Ç. – 4. Sezon 7. Bölüm İncelemesi

İncelemeyi daha fazla uzatmayıp burada bitirmek istiyorum. Peki ya sizler Behzat Ç. 4. sezon 7. bölümü izlediniz mi? Nasıl buldunuz?

Yorum ve görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir sonraki bölümde -daha kısa sürede- görüşmek üzere!

Behzat Ç. 4. Sezon 8. Bölüm Fragmanı İzle

* * *

* 4. Sezon 6. Bölüm İncelemesi: Eleştirilerim Var Amirim!

* 4. Sezon 5. Bölüm İncelemesi: Ortak Bir Düşmanımız Var

* 4. Sezon 4. Bölüm İncelemesi: 3 Sene Önce Ne Oldu?

*4. Sezon 3. Bölüm İncelemesi: Cinayet Var Amirim!

* 4. Sezon 2. Bölüm İncelemesi: Taşlar Yerine Oturuyor

* 4. Sezon 1. Bölüm İncelemesi: Amirimiz Geri Döndü!

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Tobizume Tobizume dedi ki:

    Sezonun belki de en iyi bölümüydü. Bence bu sezon olmuş.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

It: Chapter 2

It: Chapter 2 Oyuncularının Favori Stephen King Kitapları

Avengers Endgame thor

Avengers: Endgame Yazarları, Ragnarok Filminden Sonra Bambaşka Bir Thor Bulmuşlar!