in ,

Beyond Blue İncelemesi: Uçsuz Bucaksız Maviliklere Doğru

Beyond Blue incelemesi sizlerle. Göz kamaştırıcı ve engin okyanusun bilinmez doğasını bilimsel bir yapıda keşfe çıktığımız ve yeni bilgilerle dolduğumuz keşif oyununa hazırlanın!

beyond blue oyun inceleme
- Reklam -
- Reklam -

Göz kamaştırıcı ve engin okyanusun bilinmez doğasını bilimsel bir yapıda keşfe çıktığımız ve yeni bilgilerle dolduğumuz Beyond Blue adlı keşif oyununu inceledik.

Gezegenimizin tüm zenginliğiyle atan kalbi, türlü keşifler vadeden gizemli yapısıyla denizler… Uzay engin sonsuzluğuyla bilinmeyen esrarları içinde barındırıyor. Ama bir gerçek var ki daha yanı başımızdaki su kütlesiyle ilgili bilgimiz bile oldukça bulanık. Ortaya çıkarılması beklenen yüzlerce, hatta binlerce canlı davranışı, tür, organizma var.

Hâl böyle olunca bu bilinmezliğe adım attığımız video oyunları ilgimi çekiyor. Denizlerin yırtıcı dünyası, devasa canlıları ve ilginç işleyişinin merakı cezbetmemesi zaten ne kadar mümkün olabilir ki? Ha, çocukluğumda vatoz elektrik çarptığında yaşadığım deneyim ‘ufak’ travma yaşatmış ve beni bir süreliğine denizlerden uzaklaştırmış, hatta biraz da sövüp saymama neden olmuş olabilir. Yine de sevdik bir kere… O sebeple gerçek ya da sanal yolum bu tuhaf deryaya düşmeye devam ediyor. Sıcaklar iyice vurmuşken (virüs iki dakika dur) canım ekstra deniz çekmiş de olabilir.

- Reklam -

Video oyun camiasında güzel estetik tasarımını arkasına alarak atmosferik bir harika yaratan keşif oyunu Journey herkesin malûmu. Hatta bu oyun yakın zamanda Steam’de yerini alarak oyuncu havuzunu genişletti. Ardından aynı mantıkla ortaya, fakat bu sefer macerasını sualtına çeken ABZÛ çıkmıştı karşımıza. Bu oyun büyüleyici atmosferiyle açıkçası çok ilgimi çekmişti ve tadı damağımda kalmış, benzerini bekler olmuştum.

beyond blue oyun inceleme

Bu dönemde farklı sualtı yapımlarıyla karşılaştık. Örneğin Maneater tüm çılgınlığıyla geldi. Tabii ki aksiyonlu ve şiddetli yapısıyla söz edilenlere göre çok farklı oynanış sundu. Yine yakınlardaysa ABZÛ’ye kıyasla daha gerçekçi ve işin bilimsel yönüne odaklanan yapısıyla dikkat çeken, yine okyanusun engin derinlerinde rahatlatıcı bir keşif yolcuğuna çıktığımız E-Line Media’nın geliştirdiği Beyond Blue çıkışını gerçekleştirdi. Bakalım aynı keşif hazzını verebildi mi?

O Ses Balina

Beyond Blue; sualtında geçen üçüncü şahıstan oynadığımız, tek oyunculu, hikâyeli keşif ve macera oyunu. Gezegenimizin hayat kaynağına yaptığımız ‘bilimsel’ temelli, hatta insanlığa farkındalık kazandırma gibi gayesi olan bir iş. Bilhassa balinaların önemine ve karşılaştıkları tehlikelere.

Oyunda denizaltı eviyle okyanusun derinlerine inen cesur bilim insanı Mirai’yi oynuyor ve onun gözünden keşfediyoruz. Bu keşif gezilerinde bize denizlerle ilgili sualtı canlıları ve biyoloji uzmanı iki bilim insanı da eşlik ediyor. Bilimsel bir araştırmanın yanı sıra halkın da izleyebileceği canlı yayınlar çekme gibi bir amacımız var.

beyond blue oyun inceleme

- Reklam -

Günümüzdeki çeşitli teknolojik cihazların bilimsel araştırmalarda nasıl kullanıldığını oynayarak deneyimleme imkânı ediniyoruz. Hatta oyun ilerledikçe, bölümlerde karşılaştığımız canlı türü, araştırma yapısı, teknolojik cihazla ilgili Okyanusun İçyüzü adlı kısa ve bilgilendirici mini belgesel kayıtları ilgilisi için oyun içinden ulaşılabilir olarak koyulmuş.

Maviliklere Doğru…

Görevler arasında denizaltı evimizde dinleneceğimiz ufak bir yerimiz var. Burada bir sonraki göreve geçmeden önce ekibimizle çıkacağımız görevi, takip ettiğimiz canlıların durumunu tartışıyoruz. Madenciliğin olumsuz etkileri, türlerin yok olma tehlikesi gibi unsurlar da farkındalık adına hikâyeye serpiştirilmiş. Bir de kardeşimizle ilgili yandan ufak bir hikâye ilerliyor. Oyunun ne yazık ki en zayıf tarafı da biraz ‘öylesine’ konulmuş ve odaklanmak istediğini de aktarmakta zorluk çeken anlatısı. Özellikle kardeşimizin okul durumuyla ilgili yaptığımız konuşmalar o kadar boş ki öylesine, boş kalmasın diye eklediler diye düşünmeden edemedim.

Ya daha çok özenilecekti ve güzel bir hikâye anlatımıyla bezenmiş bir deneyim yaşayacaktık ya da öylesine eklemek yerine tamamen çıkarılacaktı. Çünkü BBC Studios (oyunun esinlenme kaynağı; Blue Planet II), OceanX Media ve önde gelen bazı okyanus uzmanlarının iş birliğiyle hazırlanan bir deneyim bu. Ayrıca mekaniklerinin de çok tekdüze olduğunu söylemeliyim. Yaklaşık 3 saat süren oyun süresi de göz önüne alındığında, bölümler arasında sadece git tara ve ne olduğunu öğrenin ötesinde farklı işler yapmak isterdim. İşin bilimsel yapısına verilen önem, ne yazık ki oyunlaştırma kısmında sınıfta kalmış.

Son Olarak

beyond blue oyun inceleme 3

Göz kamaştırıcı ve engin okyanusun bilinmez doğasını bilimsel bir yapıda keşfe çıktığımız ve yeni bilgilerle dolduğumuz keşif oyunu Beyond Blue, ilgilisi için Steam’de 32 TL olan düşük fiyatı göz önüne alındığında denenebilir. Ancak hikâyesinin ve mekaniklerinin söz ettiğim gibi kusurları olduğunu belirtmeliyim. ABZÛ’nün kendine özgü iyi yapısını burada bulmak zor.

Diğer yandan oyunun yurtdışı fiyatı 20 dolar, ülkemizde gayet ucuza çıktığını da buradan görebiliriz. Türkçe dil seçeneği bulundurması ayrıca sevindirici.

Sizler de oyun hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz. Uçsuz bucaksız mavilikte keyifli keşifler.

YouTube video


* PlayStation 5 Oyunları ve Lansman: Ne Umduk, Ne Bulduk?

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

hannibal 4. sezon netflix nbc

Hannibal 4. Sezon Netflix ile Geri Dönebilir

Elisabeth Moss The Handmaid’s Tale Run Rabbit Run

Run Rabbit Run Başrolü Elisabeth Moss Oldu