in , ,

Blood of Zeus İncelemesi: Kanlı Bir Yunan Mitolojisi Davetiyesi

Blood of Zeus incelemesi sizlerle. Netflix’in yeni anime yapımı, kanlı ve anlatılmamış bir Yunan Mitolojisi tasviri çiziyor.

Blood of Zeus İncelemesi
- Reklam -
- Reklam -

Blood of Zeus incelemesi yayında. Netflix‘in Yunan Mitolojisi temalı yeni anime dizisi, bir başka anime yapımı olan Castlevania ekibinin ellerinden çıktı.

Toplamda 8 bölümden oluşan ve Olimpos Tanrılarını farklı bir şekilde yorumlayan yapıma dair değerlendirmelerimiz sizlerle.

Blood of Zeus: Şimdiye Dek Duymadığınız, Görmediğiniz Bir Mit

Charley ve Vlas Parlapanides tarafından Netflix için hazırlanan, Powerhouse Animasyon Stüdyosu tarafından canlandırılan Blood of Zeus; yarı insan yarı tanrı Heron’un, Olimpos’u ve Dünya’yı kurtarmaya çalışması ekseninde dönüyor.

- Reklam -

Yapımcıları tarafından, tarihte sözlü gelenekle birlikte kaybolmuş efsanelerden ve mitlerden biri olduğu varsayılarak kurgulanan bu anime aynı zamanda Yunan mitolojisindeki son hikâye olarak adlandırılıyor.

Blood of Zeus, Yunan mitolojisini işleyen ilk Netflix yapımı anime dizisi platformdaki yerini aldı.

Antik Yunan Halk Kültürüne Minik Bir Dokunuş

blood of zeus inceleme 2

Blood of Zeus, Yunan mitolojisi döneminde, Antik Yunanistan’da yaşayan köylerden izler taşıyor. Köy pazarları, panayır alanları anime olarak resmediliyor.

Karakter tasarımları Powerhouse Animation‘ın şimdiye kadar yaptığı hiçbir yapıma benzemiyor. Soylulardan pazarcılara tüm insanlar doğrudan dönemi, ekonomik ve sosyal statüyü yansıtan fiziksel özellikler taşıyor. Cilt tonlarına kadar ince detaylara girildiğinde, kanlı hikâyenin her açıdan diğer destanlardan farklı olduğu açıkça belli oluyor.

Tanrılar Antik Yunan vazolarından ve heykellerinden fırlamış gibi görünüyor. Tüm bunlar Heron ve Zeus’un unutulmuş yazgısının, ancak animasyonda başarılı bir şekilde ortaya konulabileceği hissini yaşatıyor.

Heron, annesi Electra ile bu bahsettiğimiz Yunan köylerinden birinde kalıyor. Ancak kolay bir yaşama sahip değil. Bir “piç” olarak adlandırılıyor. Çalışmasının karşılığını dahi alamıyor. Yoksulluk çekiyor.

Blood of Zeus İncelemesiNetflix Anime

Zeus yaşlı bir sarhoş kılığında onları sürekli ziyaret ediyor ve koruyor. Eşi Tanrıça Hera’nın intikam alacağından endişelendiği için Electra ve Heron’u gizliyor.

Zeus şimdiye kadar tanımış olduğumuz sert, despot çizgisinin dışına çıkarak merhametli, sevecen bir baba portresi çiziyor. İlerleyen bölümlerde Heron’un insanların önderliğine soyunması ve güçlenmesi için ona yardımcı olmak istiyor. Her ne kadar Olimposlular buna izin vermese de Zeus birkaç kaçamakta bulunabiliyor. Bu da aile sorunları ile boğuşan Heron’un “tanrı bir baba” figürüne alışmasını kolaylaştırıyor.

Gökyüzü ve Şimşeklerin Tanrısı Zeus’un Oğlu Heron

Sıradan bir insan olarak yaşamını sürdüren Heron, geçmişin karanlık sırları ile birlikte annesi Electra’nın bir kraliçe, kendisininse Zeus’un oğlu olduğunu öğreniyor.

Heron’un annesi Electra ve Zeus arasında yaşananlar şimdiye dek görmediğimiz bir şekilde en ince ayrıntısına dek seyirciye aktarılıyor.

Hera Zeus’un bir ölümlüden daha çocuk sahibi olduğunu anlıyor. Zeus’un sadakatini son kez sorguluyor. Ancak yanıtlar hiç mi hiç hoşuna gitmiyor. Eski yaraları deşerek Olimpos’un Ölümsüzleri ile Devler arasındaki savaşın yeniden ateşlemesine sebep oluyor.

Habil ile Kabil Mitolojide Yer Buluyor

anime incelemesi

Electra kraldan şiddet gören bastırılmış bir kraliçe, Zeus’un şefkati karşısında ona aşık oluyor ve hem Zeus’tan hem kraldan hamile kalıyor. İkizleri doğuyor; Heron ve Seraphim.

Seraphim, Zeus’un oğlu olmadığı için başka bir aileye bırakılıyor, annesi Electra ve üvey kardeşi Heron hakkında pek bir şey bilmeden büyüyor.

Birbirini izleyen olaylar silsilesi ile Seraphim bir devin etini yiyerek iblise dönüşüyor. İntikam ve kazanma hırsı ile yanıp tutuşuyor. Aynı anneden doğma kardeşi Heron ile ölümüne düşman oluyor. Habil ile Kabil’in hikâyesi farklı bir varyasyonla mitolojide yer buluyor.

- Reklam -

Heron’un Büyük Yolculuğu

Heron önemli silahlar ediniyor. Kaderinde var olan kahramana dönüşmek ve ihtiyaç duyduğu becerileri geliştirmek için yardımcı olacak bir dizi mücadeleyle her bölümde daha da büyüyor. Canavarlarla boğuşuyor, Ölüler Tarlası’ndan geçiyor, geçmişle yüzleşiyor. İşte bu anlar yaklaşan büyük savaşı zenginleştiriyor.

Blood of Zeus ile Tanrıların ve Devlerin Savaşı Başlıyor

blood of zeus inceleme

Eşlerin koruyucusu, evliliğin savunucusu doğumun tanrıçası Hera; göklerin, şimşeklerin, gök gürültülerinin tanrısı Zeus’a savaş açıyor.

Zeus’a yaptığı çapkınlıkları öne sürerek, kendilerini temsil etmesini istemediklerini söyleyen bazı tanrılar da Seraphim ve devler gibi Hera’nın yanında yer alıyor.

Ancak hiçbir tanrı kötü gösterilmiyor. Öykü hepsine bir şekilde hak vermemizi sağlıyor. Buna karşı, kötü olarak adlandırabileceğimiz iblisleri yaratıyor.

Devler, Tanrılar ve İnsanlar

Yunan mitolojisinin anlatıları iblislerle birleşiyor, korku türü devreye giriyor ve bu mitolojiye yepyeni bir yorum getiriyor. Devler mitolojide görmüş olduğumuz kötü karakterlerden daha fazla insani özellikler barındırıyor. Tanrılarla anlaşmaya varıyor ve sonrasında onlara ihanet ediyor.

Hera, Seraphim ve Alexia gibi güçlü karakterler sayesinde diğer tanrıların senaryoda daha az yer almaları ya da güçsüz olmaları dikkat çekmiyor. Ancak gözler o savaş meydanında Athena’yı arıyor.

Sahnelerde kullanılan müzikler heyecanı, aksiyonu birebir yansıtıyor. Heron’un yolculuğunun muhteşem doğasını vurgulayan eşsiz notalar, şaşırtıcı orkestra tezahüratları efsanevi bir hisse katkı sağlarken izleyiciyi büyülüyor. Duyguları yoğunlaştırıyor. Coşkulu sahnelerde gözleriniz açılıyor, kalbiniz çarpıyor.

Kadrajlar, açılar ve kostümler büyük bir titizlikle hazırlanmış. Ufak tefek birkaç eksiklik dışında Zeus ve tanrıların viraj dönüşlerindeki ya da tempolu sahnelerindeki görsel akıcılık seyirciyi cezbediyor.

blood of zeus incelemesi

Zamanla kaybolmuş gerçek bir efsane gibi görünecek kadar tanıdık,Yunan mitolojisine aşina izleyicileri şaşırtacak kadar da yeni olan bu hikaye ikinci bir sezonu hak ediyor.

Zeus’un Hera için kendini feda ettiğine ve teknik olarak Seraphim’in de öldüğüne şahit olsak da bu karakterlerin sonu olduğu anlamına gelmiyor.

Kıskançlık ve hırsla tozu dumana katan Hera vicdan azabıyla yanıp tutuşacakmış gibi görünüyor.

Seraphim’in yeraltında Hades ile karşılaşması ve Hera’dan duyduğu cümleleri birebir Hades’ten duyması, ikinci sezonda onu daha güçlü ve öfkeli göreceğimizi garantiliyor.

Heron tanrılar arasındaki yerini alacakmış gibi duruyor. Tanrıların tanrısı Zeus ise tüm sağduyusu ve sevecenliği ile geri dönebilir mi? Yaratıcı olarak güçlerinin karşılığı Heron’da mevcut, bu nedenle, daha münzeviye çekilmiş emekli hüviyetinde, akıl hocası olarak yer alabilir.

Unutmayın ki; Yunan mitolojisi kıvrımlar ve dönemeçlerle doludur.

Sizler Blood of Zeus yapımını izlediniz mi? Yapıma dair yorum ve eleştirilerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Gülçin Kaya

1993’ten bugüne kitaplara, resimlere, notalara, evrenin her bir köşesine seyahat ediyor. Eğlenceli, zamansız ve mekansız yolculuk serüvenini paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyor.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Emre1234 Emre1234 dedi ki:

    Çok güzel olmuş.Ellerine sağlıkçok beğendim.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Konuşanlar Exxen Hasan Can Kaya Acun Ilıcalı

Konuşanlar Exxen’e Geliyor: Hasan Can Kaya’nın YouTube Programı Yeni Evini Buldu

Ayarsız Dergi 57. Sayı

Ayarsız Dergi 57. Sayısı Yayınlandı