in ,

Bombshell İncelemesi: Taciz Skandalına Tartışmalı Bir Yaklaşım

Bombshell (Skandal) film incelemesi sizlerle. 2019 yapımı eser Charlize Theron, Nicole Kidman ve Margot Robbie’li kadrosu ve işlediği konu ile dikkat çekiyor.

bombshell inceleme
- Reklam -
- Reklam -

Fox TV CEO’su Roger Ailes’in 2016’da görevinden istifa etmesine sebep olan “taciz” skandalının anlatıldığı bol ödüllü film göz dolduran oyuncu performanslarına rağmen ana fikri ıskalıyor mu? 2019 yapımı Bombshell filmini inceledik.

Bir süre önce Amerika’dan yükselen #Metoo hareketi, iş yerinde cinsel tacize karşı başlatılan mücadelenin simgesi olarak tüm dünyada ses getirmişti. Özellikle adı sanı duyulmuş, bol ödüllü, milyonların beğenisini kazanmış aktörlerin “tacizci” olarak yaftalanması ve aforoz edilerek sistem dışına itilmesiyle bu konu dünya kamuoyunda uzun süre gündemde kalmıştı.

İş Yerinde Eşitlik Hayal mi?

Kadınların kamusal alanda eşitlik, özgürlük ve onurlu yaşam talepleriyle var olma mücadelesi yüzyıllardır devam ediyor. Güç dengelerinin belirleyici olduğu iş ortamında yetenekleri ve emekleriyle yükselmeye çalışırken çarptıkları “cam tavanlardan” bir tanesi de cinsel taciz objesine dönüşmeleri midir? Günümüz modern toplumlarında halen varlığını sürdüren cinsiyet ayrımcılığı kadını güç ve karar mekanizmalarının dışına iterek, elindekiyle yetinmeye mi zorluyor? Eşitlik mücadelesi ne zaman sadece tepki olmanın ötesinde toplumsal bir bilinçlenme hareketine evrilecek?

- Reklam -

Bombshell

Bu sorulara yanıt olabilecek pırıltıları görmeyi umarak seyrettiğim filmin, gerçek olayları yansıtma çabası dışında, etkili bir kurguya ve bakış açısına sahip olamadığını belirtmeliyiz.

Fox TV’de Taciz Skandalı

Filmin odaklandığı skandalın bir tarafında Amerikan medya devi Fox TV’nin kurucusu ve CEO’su Roger Ailes (John Lithgow) var. 2016 yılında patlayan skandalla Ailes çok sayıda kadın çalışanına cinsel tacizde bulunduğu için görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı. Diğer tarafta ise; Fox TV’nin başarılı sunucularından Gretchen Carlson (Nicole Kidman), Megyn Kelly (Charlize Theron) ve genç sunucu Kayla (Margot Robie)’yı izliyoruz.

Bombshell

– Bundan sonraki üç paragraf Bombshell filmine dair hafif spoiler içermektedir. –

Carlson, Ailes’e karşı takındığı asi tavırlarından dolayı tenzili rütbe yapılarak gündüz programına atanmıştır. Programa makyajsız çıkarak medyanın kadına bakışını eleştirmek gibi sıra dışı davranışları daha çok göze batmasına sebep olur. Fox’taki görevine aniden son verilen Carlson, Ailes’e cinsel taciz davası açarak büyük bir başkaldırı hareketi başlatır. Çaktığı kıvılcım büyüyerek, medya dünyasında genel geçer dengeleri değiştirecek bir skandala dönüşecektir.

Fox TV’nin yıldız sunucusu Megyn Kelly, ABD’deki başkanlık seçimleri öncesinde yapılan ilk televizyon tartışmasında Trump’a yönelttiği cesur sorularla ülkede gündemini meşgul ederek ününe ün katmıştır. Ailes ile uzun süredir birlikte çalışan Kelly’nin, taciz davasında Carlson’u desteklemesi olayı farklı bir boyuta taşıyacaktır. Bu arada gözünü zirveye dikmiş genç, güzel ve hırslı Kayla, terfi etmekle Ailes’in tacizlerine maruz kalmak arasındaki ikilemde savrulmaktadır.

Roger Ailes: Hem Suçlu Hem Kurban mı?

Fox TV’de işe alacağı kadın personeli, dış görünüşüne göre değerlendirdiğini saklamayan, açık saçık esprileriyle etrafa “neşe” saçan Ailes’in ayrıksı tavırlarına etrafındaki herkes aşina. Medya dünyasının görsellikle birebir ilişkili olduğunun ve Ailes’in yönetici olarak fiziksel özelliklere önem atfettiğinin de özellikle altı çizilmiş. Ancak; olan bitenin bununla sınırlı olmadığı kadın çalışanların birer birer ifade vermesiyle gözler önüne serilecektir.

Bombshell Skandall inceleme

Ailes’in parlattığı, bir kısmını yükseklere çıkardığı yıldızların birer birer aleyhine dönme süreciyle, çöküşüne giden yola taş döşeyen büyük patron Murdoch’un yaklaşımı fazla detaya girmeden yansıtılmış.

Nicole Kidman, Charlize Theron ve Margot Robbie Kozu

Ödüllü aktrisler Nicole Kidman, Charlize Theron ve Margot Robbie’nin oyunculuk performanslarıyla filme değer kattıkları tartışılmaz. (Bu roller Theron’a en iyi kadın oyuncu dalında; Robbie’ye ise en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Oscar adaylığı getirdi) Öne çıkan fiziğine rağmen zor karakterlere hakkını verme başarısını “I Tonya” ile perçinleyen Robbie genç, hırslı ve kararsız “Kayla” rolünde göz dolduruyor. Kayla’nın ilk kez Ailes’in tacizine maruz kaldığı sahnede, seyirciyi empati yapmaya sevk eden gerçekçi performansının oldukça etkileyici olduğunu belirtmek gerek.

- Reklam -

Bombshell 2019

Emektar aktör John Lithgow tacizci iken; aynı zamanda profesyonel, iş bilir ve esprili de olabilen medya yöneticisi Ailes’i doğallıkla canlandırmış.

Bombshell Filminde Yönetmenin Kadın Karakterlere Bakış Açısı

Bir türlü ısınamadığım Austin Powers filmlerinin yönetmeni Jay Roach’ın filmdeki kadın karakterlere bakış açısı, anlatılmak istenen olayların ana fikrini ıskalayacak şekilde problemli. Birçok kadının “kurban” statüsünde olduğu trajik bir taciz skandalının bu denli “eril” bir bakış açısıyla çekilmesi dikkat çekici. Seyirci, konusu taciz olan bir film böyle mi olmalıydı, diye sorgulayabilir.

Güçlü bir medya patronunu karşılarına alacak kadar kararlı, cesur, başarılı ve güçlü kadın karakterler, altmışlı yılların filmlerindeki sekreterlikten başka iş bilmeyen “çalışan kadın” imajına benzer bir yüzeysellikle ele alınmışlar. Düzgün fizikleri, dış görünüşleriyle, saçları, makyajları, dekolte kıyafetleri fazla göze batıyor. (Tabii ki Kazu Hiro, Anne Morgan ve Vivian Baker’dan oluşan ekibin En İyi Saç ve Makyaj dalında Oscar ile taçlandırılan başarısını bu değerlendirme dışında tutuyoruz) Söz konusu olan güzel saçlar ve şık makyajdan ziyade; karakterlerin seyirciye sunuluşundaki hissiyat.

Skandal İnceleme

Yönetmenin medyanın kadına bakışındaki şekilciliği tersten eleştirerek, farklı bir bakış açısı getirmeye çalıştığı söylenebilir elbet. Ancak; neredeyse seyirciyi “röntgenci” konumuna sokan, kadın bedenini sadece arzu nesnesiymiş gibi gösteren(seksenlerin Türk filmlerinde sıkça rastgeldiğimiz) inceleyici çekimlerle bunun nasıl başarılacağı da merak konusu. Belgesel tadının baskın olduğu film, ilginç konusuna rağmen düz kurgusuyla zor ilerliyor. Siz de filmin konusu gereği “eşitlikçi” bir çerçeveye oturtulması gerektiğini düşünüyorsanız, bir nebze hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Dolayısıyla 6.8’lik IMDb puanı, biraz oyuncuların performansına, biraz da olayın gerçek kahramanlarının yüzü suyu hürmetine verilmiş gibi.

Cinsiyet Ayrımcılığına Hayır: #MeToo

#Metoo ve #Heforshe gibi sembol hareketlerin, cinsiyet ayrımcılığına dikkat çekerek, kadınların kamusal ve özel alanda özgür ve eşit haklara sahip olmasına yönelik etkisi çok önemli. Sinema, edebiyat, medya ve sanattaki yaklaşımların da toplumu doğrudan etkileyerek, toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlaması gibi bir beklentiniz varsa; Bombshell bu beklentiyi karşılamaktan uzak bir film. Yok sadece keyifli vakit geçirmek istiyorsanız The Hours, Thelma ve Louise, The Help ve Wonder Women gibi muadilleri ile daha nitelikli zaman geçirmek mümkün.

Meraklılarına diyelim.

Bombshell 2019 inceleme

Bombshell filmine dair yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.


* Kahramanını Yabancı Diyarlara Sürükleyen 25 Etkileyici Film

Sitare Kanşay Sarayönlü

İnternetin, sosyal medyanın, akıllı telefonların, televizyon kanallarının olmadığı yakın geçmişte, kitaplar ve filmlerle büyümüş bir X kuşağıyım. Hacettepe Kamu Yönetimi ve Siyaset Biliminde lisans; Ankara Üniversitesinde yüksek lisans eğitimi aldım. Finans sektöründe çalışıyorum. Filmlerde yaş sınırının olmadığı çocukluk yıllarımdan beri korku filmlerine ve bilimkurguya merakım var. Öykülerim ve sinema yazılarım Kayıp Rıhtım, Edebiyathaber, Yazicizi ve Okuryatar mecralarında yayınlandı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

johnny depp batman joker

The Batman Üçlemesinde Joker Karakeri İçin Johnny Depp İddiası

ÇEKİLİŞ: Olga Tokarczuk' "Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde"

ÇEKİLİŞ: Olga Tokarczuk’tan “Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde”