in ,

Cap’i Sevmeden Bile Keyif Veren Çizgi Roman: Captain America Kızıl Tehdit

Hayır o kızıl değil, Red Skull’ın kızılı.

kızıl tehdit ust

Çizgi romanlarda ölen karakterlerin bir şekilde geri gelmesi klişesine sanırım hepimiz aşinayız. Bu kural bazı karakterler için hiç işlemiyor olsa da (Ben Parker ve Martha – Thomas Wayne çifti ilk akla gelenler), özellikle kötü karakterlerin çok uzun süre ölü kalamamak gibi bir huyu var. İşte Captain America’nın baş düşmanı Red Skull da bu geri dönüşlerden birini gerçekleştirerek “Kızıl Tehdit”i oluşturuyor.

Kızıl mı?

Evet, her ne kadar “kızıl” sözcüğü Türkçenin siyasi jargonunda başka anlamlara geliyor olsa da, burada baş düşmanımız Red Skull’ı refere ediyor. Bir şekilde ölümden dönmeyi başaran Skull, her zamanki planlarını devreye sokuyor ve olaylar gelişiyor.

Captain America (2005) serisinin 15-21 arası sayılarını içeren cilt, Red Skull’ın kızı olan Sinthea Schmidt‘in, nam-ı diğer Sin‘in Crossbones tarafından kaçırılmasıyla başlıyor. S.H.I.E.L.D. tarafından ele geçirilip hafızası silinen ve masum bir insan haline gelen Sin’i özüne döndürmeye çalışan sempatik kötümüz Crossbones, uyandırdığı anıların da yardımıyla bunda başarılı oluyor ve olaylarımız asıl o zaman başlıyor.

kizil-tehdit

Skull’ın intikamını almak için Aleksander Lukin‘in peşine düşen ikili, A.B.D.’de birkaç yeri havaya uçurduktan sonra İngiltere’ye giderek asıl hedefin peşine düşüyor, ancak Lukin’in Red Skull’la arasındaki “tuhaf” ilişkiden haberleri yok. Bu ilişkiyi söylersem çizgi romandaki büyük ve güzel sürprizlerden birini bozmuş olacağım, o yüzden size bırakıyorum.

Cap ise her zamanki gibi Winter Soldier‘ın ölmediğine emin ve onu bulmak istiyor. Bu sırada Cap’ten sorumlu S.H.I.E.L.D. ajanımız Agent 13 (Sharon Carter) da, aldığı istihbaratı Cap ile paylaşıyor. Bu istihbaratın sonucunda harekete geçen ikilinin yolları, bir üst paragrafta anlattığım ikiliyle de sık sık kesişiyor. Cap ve 13 de İngiltere’ye gidince, mahalli kahramanlar Union Jack (Joseph Chapman) ve Spitfire (Lady Jacqueline Falsworth Crichton) da onlara yardım ediyor.

Cap ve 13 arasındaki ilişkinin tatlılığına değinmeden geçersem ayıp etmiş olurum, kaldı ki Cap’ten pek hazzetmeyen benim bile bu çizgi romandan keyif almamı sağlayan öğelerden birisi, iki kafadarın arasındaki muhabbetlerdi.

Başka Neler Güzel?

Çizgi romanın konusu ve işlenişi, Cap’ten pek hoşlanmayan beni bile etkilemeyi başardı diyebilirim. Eisner ödüllü yazar Ed Brubaker‘in kaleminden çıkan senaryodan da başka bir şey beklemek pek doğru olmazdı. Bu akıcı ve sürükleyici senaryoyu çizime döken kişilerse Steve Epting, Mike Perkins, Javier Pulido ve Marcos Martin. Çizimleri genel olarak epey beğendiğimi söyleyebilirim.

Marmara Çizgi etiketiyle yayımlanan çizgi roman, İlke Keskin‘in genel yönetmenliği ve Emre Taşkıran‘ın temiz çevirisiyle dilimize kazandırılmış. Cildin düzeltmelerini yapan Ozan Çağatay ise birkaç ufak yazım hatasını gözden kaçırmış ama onlar da nazar boncuğu olsun denecek cinsten ufak tefek şeyler. Çizgi roman çevirilerinde/yerelleştirmelerinde en zor işlemlerden biri olan grafik uygulama ise Kıvılcım Arduç tarafından başarıyla gerçekleştirilmiş. Cildin grafik editörlüğünü ise Yiğit Sakmar üstlenmiş.

Sonuç olarak, eğer Captain America seviyorsanız, bu cilde bayılma ihtimaliniz son derece yüksek. Eğer sevmiyorsanız bile kesinlikle bir şans verip okumalısınız, daha önce de belirttiğim gibi, kendisini pek sevmiyor olsam da bu macerayı okumaktan epey keyif aldım. Ayrıca Ed Brubaker tarafından seçilen ve olaya yerleştirilen diğer karakterler, film ve dizilerde pek görebileceğimiz karakterler olmadığı için farklı bir tecrübe yaratıyor diyebilirim.

Türker Beşe

Müzmin arkeolog adayı. 4 yaşında atari oynamakla başlayan oyunculuk macerası şiddetle devam etmektedir. Okuma zevki günden güne değişmekle birlikte, tuhaf kurgu, büyülü gerçeklik ve tekinsiz korkudan aldığı keyfi hiçbir türden alamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

venom ve carnage

Venom ve Carnage: İkisi Yetmiyormuş Gibi Üçüncü Simbiyot da Geldi!

belgariad serisi ust

Belgariad Serisi Yıllar Sonra Yeniden Raflarda!