in ,

Çaresizliği Damarlarınızda Hissedin – Avengers: Endgame Fragman Değerlendirmesi

Uzun süredir beklediğimiz dördüncü Avengers filminin fragmanına nihayet kavuştuk. Peki ne gördük ve nasıldı? Sizler için değerlendirdik.

Aylardır beklediğimiz gün geldi çattı ve Marvel’ın Sonsuzluk Savaşı’nın (Infinity War) ikinci filminin fragmanı çıktı. Sadece film içi görüntüler değil ikinci halkanın isminin de açıklanması bekliyorduk. Marvel nihayet bizi bunlarla buluşturdu. Peki ne gördük ve nasıl bulduk gelin detaylıca bakalım.

Avengers: Endgame (Avengers: Son) Fragmanı Nasıldı?

Geçen sene Nisan ayında Avengers: Sonsuzluk Savaşı sırasında hepimizin hissettiği bir çaresizlik duygusu vardı hatırlar mısınız? Filmin sonunda yazılar çıktı, ışıklar kapandı, sinema salonu kapandı ama hâlâ hepimizin içinde filmin bitmediği hissi vardı… Çünkü bu bir Marvel filmiydi ve bizi bu kadar büyük bir çaresizlik içinde bırakamazdı. Mutlaka bir şeyler olacak iyiler günü kurtaracaktı. Ama hayır hiç öyle olmadı. Film hepimizin hevesini kursağında bırakarak güneşi izleyen bir Thanos görüntüsüyle veda etti. İşte o zamandan beri bugünü bekledik. Devamında ne olacağına dair ufak da olsa bilgi almak için sonraki filmin fragmanın yolunu gözlüyorduk.

Beklediğimiz gün sonunda geldi.

Daha fragmanın başında önceki filmde bıraktığınız çaresizlik hissi sizi tekrar ele geçiriyor. Bir uzay gemisinin içinde sonsuzlukta başı boş salınan, yemeği ve içeceği günler öncesinden biten bir Tony Stark karşılıyor bizi. Sonsuzluk Savaşı’nda en ağır şekilde başarısızlığı ve kaybı tadan Tony artık yaşayacağından o kadar emin olmamakla beraber Pepper’a göndermek için zırhına mesaj kaydediyor. Tony’i en son bıraktığımız yer Thanos’un virane olmuş gezegeni Titan’dı. Bir çoğumuz bu gezegenden ayrılmasına onunla beraber kurtulan Nebula’nın sayesinde kurtulacağını düşünmüş olsak da şimdilik fragmanda Tony’nin kendi çabalarıyla Dünya’ya dönmeye çalıştığını görüyoruz. Ayrıca daha ilk Iron Man filminde bir mağarada kendine zırh yapan bir adamın, gelişmiş bir medeniyetin yıkıntılarından bize ne gibi sürprizler hazırladığını düşünmeden edemiyorum açıkçası.

Savaşın bir diğer cephesinde Steve Rogers ve geride kalan dostları da aynı çaresizlik hissiyle karşılıyor bizi. Yenilginin tam olarak kelime anlamını yaşayan kahramanlarımız kendi acıları içinde kıvranıyorlar ama bir yandan da ellerinden bir şey gelmiyor. Fragmanın odak noktalarından bir diğeri olan Steve Rogers dünyayı koruyamamanın sorumluluğu altında eziliyor. İlk filmde herkesin “Kim Ölür?” anketinin üst sıralarında yer alan Kaptan, ikinci filmde eski pusulasının içindeki Ajan Carter’ın resmiyle bir kez daha ölüme göz kırpıyor sanırım. Böyle bir şeye kendimi alıştırmanın pek bir imkânı yok. Eğer filmde Kaptan ölürse ağlarım, hüngür hüngür ağlarım…

Önceki filmde saçma bir sebepten dolayı boy göstermeyen iki kahramanımız da evine dönüyor. Hawkeye ve Antman. Sonsuzluk Savaşı sırasında Sokovia Antlaşmasını imzaladığı için ilk filmde görülmeyen Clint Barton çizgi romanlardaki gizli kimliğini kullanarak Ronin olarak sokaklara geri dönmüş gözüküyor. Savaş sırasında neler yaşadığını, ailesinden birinin kaybı yüzünden mi kanunlara karşı gelerek Sokovia Antlaşmasını bozduğunu bilmiyoruz. Ama yine de şu ana kadar hep zayıf halka olarak görülen Hawkeye’ın fragmandaki tükenmiş ve sinirli hâli ilgi çekici duruyor. Ayrıca Kaptan tam olarak “Kendimizden bir parça kaybettik,” dediği kısımda Ronin’in kılıcını koluna silmesi; “Acaba Hawkeye delirip kötü biri mi oldu?” sorusunu da akıllara getiriyor.

İlk film sırasında Antman ve Wasp filminde Ghost’a karşı kendi mücadelesini veren Scott Lang de geri dönenler arasında. Çünkü onun fragmanın sonunda geri dönmesi aslında bir süredir ortada dolanan çok önemli bir teoriyi de güçlendiriyor. Film çekimleri sırasında gelen set görüntülerinde uzun saçlı Thor’u ve New York savaşında giydiği kıyafetiyle gezinen Steve Rogers’ı gören hayranlar, bunun zamanda geriye gidileceğine işaret olarak görüyor. Scott Lang’in bu zamanda geriye gitme sırasında üstleneceği rolse Kuantum Evreni (Quantum Realm). Teoriye göre Kuantum Evreni’ni kullanarak ilk New York savaşına geri dönecek ve herkesi gelecek olan Thanos tehditine karşı uyaracak. Bu teoriyi güçlendiren Scott Lang’in gelişi belki de Marvel’ın sağ gösterip sol vurma taktiklerinden biri de olabilir tabii…

Bunların haricinde fragmandan beklediğimiz en büyük şey kesinlikle filmin ismiydi. Avengers: Assemble istiyorduk, Annihilation’a razıydık ama Marvel bu sefer bizi üzerek filmin ismini çok klişe bir biçimde Endgame (Son) olarak belirledi. Bakın daha ilk Avengers filminden beri hepimiz Kaptan’ın ağzından “Avengers, Assemble!” demesini bekliyoruz. Bu zamana kadar tek bir cümle içinde kullanılmamasını “son filmin ismi olacak ve hepimizi heyecana boğacaklar,” diye düşünerek meşru görüyorduk. Hayallerimizi yıktınız buna da tamamım. Ama eğer bu filmde de son savaşta Kaptan’ın ağzından bu kelimeleri duymazsak gerçekten olay çıkar Marvel. Türkçesini çevirmeye bile ihtiyaç duymadığımız bu kadar kalıplaşmış bir sözü dördüncü Avengers filminde de söylemeyecekseniz e artık pes!

İşte böylece Avengers’ın son savaşının fragmanı geldi geçti ve bizi teorilerle, hayal kırıklarıyla, hype treniyle baş başa bıraktı. Fragmanın hiçbir şey göstermemesini, o mükemmel çaresizlik hissini devam ettirmesini oldukça beğensem de filmin ismi ağzımda kötü çekirdek tadı bıraktı.

Avengers: Endgame fragmanı ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz, beklediğini alabildiniz mi, sizin de teorileriniz var mı? Bizi yorumsuz bırakmayın. Son olarak bir kez daha fragmanı ziyaret etmek isterseniz. Buyurun aşağıda.

M. Halit Koçak

1994’te Erzurum’un soğuk bir kış gününde doğan, beyaz saçlarını ailesinden genetik yoluyla alan biri. Daha geçen seneye kadar dünyayı kurtarabileceğini sanan Çevre Mühendisi. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Denize ve denize yazılan bütün şiir, öykü ve hikayelere aşıktır. Bağımsız ve amatör olan bütün yapımlar onun için tutkudur. Onu her yerde ‘’Tavşan’’ diye bulabilirsiniz.

4 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for deeepreader deeepreader dedi ki:

  İnşallah Tony bütün film boyunca uzayda sürüklenmez, inşallah Cap bütün film boyunca dramalarıyla bizi darlamaz(inşallah fragmandaki baskınlığı filmde yoktur).

 2. Avatar for Tolga_Guven Tolga_Guven dedi ki:

  Filmin isminin Türkçe çevirisi gerçekten berbat. “Endgame”, final/nihai hamle/son oyun/son hamle vb. gibi anlamlara gelir. “Son” anlamına filan gelmez kesinlikle.

 3. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  Sanırım, Marvel kozmik evrene geçiş yapıyor. Bu filmde belki Sentry, Eternals ve kozmik varlıklardan birini görebiliriz diye düşünüyorum. Orijin olarak Galactus’un görünmesi lazım. Belki LT görünebilir. Watcher’lar görünebilir. Kısacası efsane olacak bu film. Tek sıkıntı; Captain Marvel’ın en güçlü Avenger olarak gösterilmesi.

 4. Avatar for erce erce dedi ki:

  Kabak tadı verdiğini düşünen tek ben miyim? Artık fragmanlarda en ufak bir heyecan duymuyorum.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Klasik Türk Şiirinde Fantastik Unsurlar #5: Sîmurg Ankâ

Men In Black 4’le İlgili Son Detaylar