in ,

CHIKARA: Action Arcade Wrestling – Güreş Başlasın!

Maskeli, ilginç giyimli güreşçilerin yer aldığı tuhaflıklar arenasında istediklerimizi buluyor muyuz? CHIKARA: Action Arcade Wrestling’i inceledik.

CHIKARA inceleme

Kalabalık tezahüratlarla bağırıyor. Güreş arenasında iki taraf da birbirinden tehlikeli. İki kızgın sporcu da seyircileri eğlendirmek ve tabii ki şan için geldi. Kendi özel destansı girişleriyle arenaya giriş yapıyorlar.

Yere çarpan vücutlar, iplerin üzerinden atlamalar ve daha bilumum hareketle işler kızışacağa benziyor… Bir taraf kendisine övgülerle bağıran seyircilere, diğer tarafsa tavandaki ışıklara bakacak. En iyisi mısırı kapıp bağırmaya devam etmek. Ekranın başında kontrolü almak mı? O da olur.

Güreşin video oyun dünyasındaki yeriyle ilgili akla ilk olarak tabii ki 2000 yılından beri süregelmekte olan ve şimdiye kadar tam olarak 21 oyunla karşımıza çıkan WWE (World Wrestling Entertainment) 2K serisi geliyor. Özellikle her yıl görselliğinin ve oynanışının gelişmesiyle birlikte yıllardır güreşsever kitlenin önemli bir durağı oldu bu seri. Son olaraksa 22 Ekim’de çıkan WWE 2K20 oyunuyla sevenleriyle buluştu.

Benzer tarihlerde görselliği arka plana atan, ancak vadettiği üzere oynanışıyla öne çıkan bir güreş oyunu daha geldi. 15 Ekim’de çıkışını gerçekleştiren “CHIKARA: Action Arcade Wrestling” nasıl olmuş hep birlikte bakalım.

Şov Başlasın

Chikara veya Chikara Pro; WWE ve NWA (National Wrestling Alliance) gibi Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan profesyonel güreşin yanı sıra Meksika’da kullanılan Lucha Libre, yani serbest güreş/dövüş anlamına gelen stilleri kullanan bir güreş organizasyonu. Bu organizasyon 2002 yılında eğitmen ve güreşçi Mike Quackenbush ve Reckless Youth tarafından kurulmuş.

Hâliyle incelememe konu olan CHIKARA: Action Arcade Wrestling bu güreş organizasyonunu temel alıyor.

Chikara: AAW, nostaljik grafik tasarımı ve oynanış kullanılan bir güreş oyunu. Görselliği daha ilk baştan bunu vurgulasa da aynı zamanda oynadığımız karakterle yaptığımız eylemlerin sadece dikine yapılabilmesi, çapraz vuruşun olmaması gibi unsurlarla da bunu gösteriyor.

YouTube video

Kural Yok, Güreş Var

Oyunun sadece başlığı bile, bize aksiyon ve dibine kadar güreş heyecanı olacağını işaret ediyor. Bunun yanı sıra güreş deneyiminin hızlı tempolu bir şekilde yaşanacağını da vadediyor.

Peki bu maskeli, ilginç giyimli şovmen tiplerin yer aldığı tuhaflıklar arenasında istediklerimizi buluyor muyuz?

Lafı uzatmadan peşin olarak söyleyeyim, ne yazık ki oyun olmamış. Otuzdan fazla Chikara karakteriyle birbirinden acayip hareketlerle Arcade ve güzel bir sanat tasarımına sahip güreş oyunu deneyimleyeceğimiz heyecanı kursağımızda kalıyor.

Yapay Zekâ

Yapay zekâ çoooook zayıf. Oyuncuyu şok edecek düzeyde. CPU kontrollü rakibe karşı oynadığımız maçlar saçmalık ve hiç keyif vermiyor. Yere düştüğünüzde uzun süre bekleseniz bile rakip bazen ne yapacağını bilemiyor.

CHIKARA

Hâl böyle olunca sanki alıştırma bölümünde oynuyormuş gibi bir his yaşıyoruz. Halbuki normal bir maç açıyoruz. Üzücü olan bunun her zorluk için geçerli olması. Geliştirici ekip yapay zekâ ve zorluklar üzerinde hiç uğraşmamış. Oyunun ana fikri hariç genel olarak emek gösterdikleri de söylenemez gerçi.

İçerik ve Oynanış

Böyle olunca oyundaki her mod da birbirinin aynısı gibi oluyor. 1v1, 2v2 Tornado Tag, Trios Tornado, Battle Royal ve diğerleri… Hiçbiri farklı bir heyecan sunmuyor. Olsun, ben keyfi çok oyunculu (multiplayer) kısımda bulabilirim mi diyorsunuz? Beklemekten kuruyorsun, yine de rakip çıkmıyor. Ayrıca çok oyunculu köşeden söz etmişken sadece 1v1 koymuşlar nedense, diğer modlar için ‘yakında’ ibaresi var. Hayırlısı diyelim. Bu arada incelemeyi yazmaya başlarken maç aratmaya başlatmıştım, hâlâ bulamadım. Küçük çok oyunculu oyunlarda bunun gibi durumlar yaşansa da ilk deneyimin oyuncular üzerinde bıraktığı olumsuz etki de bunun sebeplerinden.

Hadi maç bulduk diyelim, peki keyif veriyor mu? Ne yazık ki burasının cevabı da hayır. Oyun çok sıkıcı ve oynanış hiç içine çekemiyor. Görsellikten ziyade oynanışıyla öne çıkması gereken bir oyun için bu çok olumsuz bir durum.

Oyun eksik. Bitmeden çıktığı çok açık bir şekilde görülüyor. Geliştiriciler gerekli özeni vermemiş. Oyundaki öğretici (tutorial) kısmın normal maçlardan daha eğlenceli olması galiba durumu özetlemek için yeterli.

Son Olarak

Genel itibarıyla başarısız bir yapım olmuş. İlk bakışta heyecan uyandırsa bile oyunun içine daldığınız zaman oyunun eksik olduğunu çok rahat hissediyorsunuz. Güreşin heyecanı yok.

Oyun şu an Steam’de 25 TL gibi bir ücretle satılıyor. Şahsen değeceğini düşünmüyorum, indirim alsa bile.

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

captain america chris evans

Captain America Defteri Chris Evans İçin Neredeyse Kapandı

The Witcher

The Witcher Dizisi Henüz Başlamadan 2. Sezonu Garantiledi