in ,

Corto Maltese: Denize Hasret Romantiklerin Kahramanı

Eğer süper kahramanlarla dolup taşmış çizgi roman dünyasından sizi çıkartacak bir gemi arıyorsanız lütfen güvertemize buyurun ve size kaptanınız Corto Maltese’i tanıtmama izin verin.

Corto Maltese - İnceleme

Kaptanımız Corto Maltese, 10 Temmuz 1987 Malta’da doğmuştur. Babası bir İngiliz denizcisi, annesi ise Sevilla doğumlu “Cebellitarıklı Niña” lakaplı bir çingenedir. Her ne kadar babası ona İngiltere vatandaşlığını verse de o annesinin vatansızlığını tercih etmiştir. Ona talih çizgisinin olmadığını söyleyen bir falcıya cevap olarak babasının usturasını alıp eline kendi talih çizgisini çizmiştir. Kaptan dürüst biridir. Size, onunla kumar oynamadan önce hile yapacağını söyler. Bir keresinde 5 as ile oyun kazandığını görmüştüm. Ayrıca gururlu ve dindar biridir, sadece hangi dinden olduğunu hiçbirimiz bilmeyiz. Eğer bu yolculuktan zenginlik, şan, şöhret ve kadınlar bulmak isteyen varsa güverteden inebilir. Çünkü hiçbirini bulamayacaksınız bu gemide.

Corto Maltese

Eğer gemide kalmaya karar verdiyseniz yolculuğumuz hakkında size birkaç bilgi vermek isterim. Yolculuğumuz bizi kıtalardan kıtalara, adalardan adalara sürükleyecek. Eğer tarihsel bir olaya denk geldiğinizi düşünürseniz yolculuğa birkaç dakika ara verip bu konuyu araştırmanız yolculuktan aldığınız keyfi katlanacaktır. Tarihçiler Corto’yu görmezden gelecektir ama siz yine de onun tarihe dokunuşlarını görebilirsiniz. Yolculuğumuz sırasında size tanıdık gelen birilerini görebilirsiniz, şaşırmayın. Brezilya’dan geçerken Corisco De Sao Jorge konuğumuz olabilir, hatta olur da Türkiye’ye geri dönersek onu, Enver Paşa ile tartışırken görebilirsiniz. Ara sıra size Jack London ile birlikte, Rasputin’i Rus-Japon savaşı sırasında kurtardığını anlatacaktır. İlk başta bunları kafasından uydurduğunu düşünebilirsiniz ama sizi temin ederim Kaptan’ın anlattığı her şey doğru. Gittiğimiz yerlerde bazen bir direnişin içinde bulabiliriz kendimizi veya bir aile meselesine dahil olmak zorunda kalabiliriz ya da iki devletin savaşının tam ortasında kalabiliriz, bunlara hazırlıklı olun.

Kendi Donanmasının Kaptanı: Corto Maltese

Kaptanımız bir yerde fazla durmayı hiç sevmez, o yüzden karada fazla oyalanmamaya dikkat etmelisiniz. Yoksa gemi siz olmadan kalkacaktır. Her ne kadar “Bir kaptan gemisini asla terk etmez,” diye bir deyiş olsa da bu bizim Kaptan için geçersizdir. O hiçbir şeye bağlı kalmayı sevmez, kadınlarla da arası bir türlü barışmaz. Bu yüzden onu bir yerde tutacak çok fazla şey yoktur. Ne milliyetçidir ne de idealleri vardır. Sadece denizde dolaşmak ister. Sık sık “Kendi donanmamın kaptanıyım,” dediği için hayretle bakılır yüzüne, ama zaten o buna alışıktır. Ona tavsiye vermek isteyebilir ya da ondan tavsiye almak isteyebilirsiniz. Ama muhtemelen o size “Ben başkalarına öğüt verecek kadar ağır, oturaklı biri değilim, ama öylelerinden öğüt alacak biri de değilim,” diyecektir.

Bazen başının derde girdiğini ve bu işten artık sıyrılamayacağını düşünüp endişelenebilirsiniz, onu uyarmayı deneyebilirsiniz. Ama Kaptan dönüp “İmkânsız! Daha ne zaman öleceğime karar vermedim,” der size ve içinizi rahatlatır. Ona bu konuda her zaman güvenebilirsiniz.

Corto Maltese
“İmkânsız! Daha ne zaman öleceğime karar vermedim.”

Kendisi geçmişi bir tarih olmadan yaşamayı sevdiği için bir seyahat defteri yazmayı reddetmiştir. Onun hakkında yazacak kadar cesareti olan tek kişi Hugo Pratt adlı İtalyan bir çizerdir. Hugo Pratt Kaptan hakkında “O gözleri açık hayal kurar ve gözleri açık hayal kuranlar tehlikelidir. Çünkü onlar hayallerinin sona erdiğini zamanı bilmezler,” demiştir. 1942 yılında babası Fransız toplama kampında ölen Pratt, sadece 1 yıl sonra 16 yaşında olmasına rağmen gönüllü olarak deniz kuvvetlerine yazılır. 1944 yılının sonbaharında Naziler tarafından kurşuna dizilmekten kurtulur. 1945 yılında müttefiklere sığınıp çevirmenlik yapar. Corto’nun hikâyelerini yazmaya 1967 yılında yazmaya başlamıştır. Hugo Pratt’ın yazdığı bu romanları Dost Kitabevi ve NTV Yayınları Türkçeye çevirmiştir.

İşte kaptan Corto Maltese. Kim bilir, belki kahramanlığa ve cömertliğe inanan, soyu tükenmek üzere olan bir hanedanın son temsilcisi, yani belki de salakların şahı. Ama inanın o sizden biri. Anlatacak hikâyeleri, uğruna intikam alacağı dostları, aşkları, kahramanlıkları var. Bu hikâyeleri dünyayı dolaştıkça anlattı durdu ama ne yazık ki bizim ülkemizde pek dinlenmiyor. Hâlbuki bir kulak verseniz söylediklerine, onun bu zamana kadar henüz tanışmamış olduğunuz kahramanınız olduğunu anlayacaksınız. Kaptan sizi yaşadığınız bu sıkıcı dünyadan kurtarmaya hazır, tabii eğer siz de onunla seyahat etmek için cesaretinizi toplarsanız. Derin bir nefes alın ve güverteye çıkın. Yolcularımızdan birinin zamanında dediği gibi:

“Böyle bir tecrübe, yaşanacak ne varsa, hepsine değer. Tehlikeli şeyler yaşanacak olsa bile.”

M. Halit Koçak

1994’te Erzurum’un soğuk bir kış gününde doğan, beyaz saçlarını ailesinden genetik yoluyla alan biri. Daha geçen seneye kadar dünyayı kurtarabileceğini sanan Çevre Mühendisi. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Denize ve denize yazılan bütün şiir, öykü ve hikayelere aşıktır. Bağımsız ve amatör olan bütün yapımlar onun için tutkudur. Onu her yerde ‘’Tavşan’’ diye bulabilirsiniz.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

    Efendim, Avrupa ekolü (biliyorum, biliyorum, o da kendi içerisinde ayrılıyor) çizgi romanları neden sevip saymamız gerektiğini bir kez daha bu yazı vesilesiyle öğrenmiş olduk :+1:

    Ne güzel seslenmiş okuruna, onsuz serüvenden mahrum kalacağımızın bilincinde olduğumuzun bilincindeki kahraman :smiling_face_with_three_hearts:

  2. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

    Yazıyı okurken gerçekten gemiye binip birlikte dolaşmış gibi hissettim. Corto Maltese ile güzel bir yolculuk. Teşekkürler ve eline sağlık @Bunn-Y.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

sevimsiz tanrilar ust

Sevimsiz Tanrılar: İlkelin Farklı Tanımları

narnia günlükleri netflix

Akıbetini Merakla Beklediğimiz “Narnia Günlükleri” Netflix’te!