in ,

Corto Maltese YKY ile Yeniden Maceralara Atılıyor

Yapı Kredi Yayınları’nın yeniden bastığı Corto Maltese serisinin iki cildi “Tuzlu Denizin Şarkısı” ve “Oğlak Burcu Altında”yı sizler için inceledik.

Corto Maltese inceleme
- Reklam -
- Reklam -

Kayıp Rıhtım’a yazar olarak kabul edildikten sonra ilk yaptığım şey hemen kalem kâğıdı elime alıp Corto Maltese çizgi roman serisini okurlara övmek olmuştu.  Çünkü Corto Maltese’nin ülkemiz sınırlarında bu kadar az bilinmesi beni çok üzüyordu. Bu yüzden ilk yazımı romantik kaptan, gerçek kahraman Corto Maltese üzerine yazdım.

Ben daha o yazıyı yazarken Yapı Kredi Yayınları’nın Corto Maltese’yi yeniden okura buluşturmak için kollarını sıvadığını öğrenmiştim ve çok sevinmiştim. Kaptan’ımın bir kez daha okuyucularıyla buluşmak üzere yola çıkması, belki bu sefer daha fazla insanla tanışacak olması ister istemez mutlu ediyordu beni. Geçtiğimiz aylarda çıkan kitap birazcık benim hatam yüzünden geç elime ulaştı ve sonunda sizler için inceleme fırsatı buldum.

Yeni Corto Maltese Çizgi Romanlarının Baskı Kalitesi

tuzlu denizin sarkisiDaha incelememin hemen başında baskı kalitesini övmek istiyorum izin verirseniz. Kitaplar elime ilk ulaştığı andan itibaren acaba bana yanlışlıkla özel edisyonunu mu yolladılar diye merak ettim. Kitabın boyutu, kâğıt kalitesi, kapakların iç ve dış tasarımları her şeyiyle bunun alelade bir çizgi roman olmadığını yüzüme vuruyordu. Ne yalan söyleyeyim sonunda biri Corto Maltese’ye hak ettiği değeri verdiği için de çok mutluydum.

- Reklam -

Corto Maltese’yi daha önce basan iki yayın evinden Dost Yayınevi ve NTV Yayınları birbirinden oldukça farklı basım sırası izlemişti. Dost Yayınevi kitapların çıkış tarihini baz alırken NTV Yayınları ise kitapları kronolojik olarak sıralamayı tercih etmişti. Yapı Kredi Yayınları da bu konuda Dost Yayınevi’ne katılacak ve sıralamayı aynı şekilde koruyacak gibi gözüküyor.

Yapı Kredi Yayınları ve Dost Yayınları’nın ilk kitabı, NTV Yayınları’nın ise ikinci kitabı olan “Tuzlu Denizin Şarkısı” her yayınevinde farklı şekilde çevrilerek okuyucularla buluştu. Dost Yayınevi aynı kitabı “Bir Tuz Denizi Şarkısı” şeklinde çevirirken NTV Yayınları “Tuzlu Denize Balad” şeklinde çevirmeyi tercih etmişti. Açıkçası hangisinin daha doğru olduğunu bilecek kadar bir İtalyancam yok bu yüzden burayı sizlerin yorumlarına bırakıp geçiyorum.

Yapı Kredi Yayınları’nın bastığı Corto Maltese şimdiye kadar Türkçe olarak basılmış en büyük boyutlu Corto Maltese özelliği taşıyor. Bunun önemsiz olduğunu düşünebilirsiniz ama ne yazık ki bu hiç de yabana atılacak bir özellik değil. Çizgi romanların boyutu küçüldükçe içerisindeki çizimler maalesef aynı oranda küçülmüyor, panellerden bazıları kesilip biçilmek zorunda kalıyor. Bu yüzden kitapları daha önce okumuş olmama rağmen bazı panellerdeki ayrıntıları yeni yeni keşfettim.

corto maltese kucuk
Boyutu küçük olan panel
corto maltese buyuk
Aslında olması gereken

Biraz da hikâyeden bahsedelim

Corto Maltese, Tuzlu Denizin Şarkısı ile gemisini bir kadın meselesi yüzünden kaybetmiş ve denizde sürüklenirken çıkıyor karşımıza. Eski dostu Rasputin sayesinde denizde ölmekten kurtulan Corto, Rasputin’in gemisine çıkar çıkmaz onun sıra dışı iki tutsağı Pandora ve Cain ile tanışır. Hikâyemizde Kaptanımız Corto ve hiç de sadık olmayan dostu Rasputin, Keşiş adı verilen gizemli mi gizemli bir adam için çalışıyorlar. Keşiş haritalarda görülmeyen Escondida adasında krallığını kurmuş ve buradan dünyanın içinde olduğu savaşı kendi emelleri için kullanarak zengin olmaya çalışıyor. Yine de her şey Rasputin ile gelen tutsakların Keşiş’in yaptığı bütün planları bozacak kadar önemli oldukları ortaya çıkıyor. Belki kader belki de talihin oyunu. Yine de babasının usturasını alıp kendi eline büyükçe bir talih çizgisi çeken Kaptanımız Corto Maltese bu olayların da içinden çıkmayı başaracaktır.

- Reklam -

Kaptan Corto, Tuzlu Denizin Şarkısından sonra Oğlak Burcu Altında kitabıyla yeniden denize açılıyor ama sorunlar onun yakasını bir türlü bırakmıyor. Tristan Bantam adlı bir genç ile karşılaşmalarının ardından gemisi yakılan, ölüm tehlikesi atlatan kaptan bir anda büyük bir maceranın içinde buluyor kendini. Her ne kadar başkalarının sorunlarına karışmak istemese de büyücüler, büyük ticaret şirketleri ve gizemler arasına bir çocuğu tek başına yollamak istemez ve Profesör Steiner’ı da alarak beraber yelken açarlar denize. Yolculukları sırasında Altın Ağız isimli çok gizemli bir büyücü, Sabit Atış ve Corisco de Sao Jorge adlı iki Brezilya direniş lideri ile karşılaşır, birden çok kez büyük bir hazinenin peşine düşer ama hep eli boş ayrılır ve sonunda bir martı yüzünden hafızasını kaybeder.

Peki Ya Çeviri? Editörlük? Kapak?

oglak burcu altindaKorkut Erdur’un editörlüğünü ve Goncagül Erdoğdu’nun Fransızcadan çevirmenliğini yaptığı bu iki cilt çeviri ve editörlük açısından oldukça başarılıydı. (Çizgi romanların orijinal dili İtalyanca ama YKY Fransızca baskısından çeviriyi yapmış.) Kitapta sizi içine girdiğiniz atmosferden çıkaracak ya da okuduğunuz metinden keyif almanızı bozacak herhangi bir hataya ya da kötü çeviriye rastlamadım.

Kapak konusunda ise ne kadar övsem az gerçekten. Kitapların boyutunun da büyük olmasından dolayı bu iki kitabın kapağı da çerçeveletip odamın duvarına asacak kadar harika gözüküyorlar. Ayrıca iç kapaklardaki haritalar ve haritaların üzerinde Corto Maltese’nin maceralarının not alınması bu kitabın gerçekten üzerinde çalışılmış özel bir yapım olduğunu gösteriyor.

Uzun Lafın Kısası

Corto Maltese’yi size daha birçok yazıda övebilirim. Onun hikâyeleri, aşkları, dostlukları ve maceraları herkesin karşılaşmasını istediğim türden. Bu yüzden ben, siz onun okuyana kadar övmeye devam edeceğim. Ama bu sefer farklı olarak Yapı Kredi Yayınları’nı övmek istiyorum. Zira kendileri bana göre Corto Maltese için arşivlik bir seri basmışlar. Hani utanmasam eğer bu anlattıklarım ilginizi çekmediyse bile Yapı Kredi Yayınları’nın bastığı Corto Maltese kitaplarını koleksiyon yapmak için kütüphanenize ekleyin diyeceğim. O kadar güzel ve o kadar özeller. Şimdiye kadar basılan en güzel çizgi roman kitabının en sevdiğim çizgi roman serisi için yapılmış olmasına ne kadar mutlu oluyorum hayal dahi edemezsiniz. Umarım bu kadar güzel kitapları alır ve okursunuz. En kısa zamanda sizlerden Corto Maltese yorumları duymak dileğiyle şimdilik hoşça kalın.

M. Halit Koçak

1994’te Erzurum’un soğuk bir kış gününde doğan, beyaz saçlarını ailesinden genetik yoluyla alan biri. Daha geçen seneye kadar dünyayı kurtarabileceğini sanan Çevre Mühendisi. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Denize ve denize yazılan bütün şiir, öykü ve hikayelere aşıktır. Bağımsız ve amatör olan bütün yapımlar onun için tutkudur. Onu her yerde ‘’Tavşan’’ diye bulabilirsiniz.

6 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for seastar seastar dedi ki:

  Kitaplar itinalı bir şekilde basılmış Bence mutlaka kütüphanede olması gereken kitaplar Herkese tavsiye ederim

 2. Avatar for alpherus07 alpherus07 dedi ki:

  1 yıldır 4. Cilt ve devamları çıkmadı. YKY mi seriyi saldı yoksa telif sorunu mu oldu?

 3. Avatar for GOKSELT GOKSELT dedi ki:

  Bu kadar değerli, güzel bir seride bu kadar az yorum olması beni şaşırttı. Zamanın da" Dost " yayınladığı seriden çok geç haberi olmuş bir çoğunu kaçırmştım.
  YKY basmaya başlamasına çok sevinmiştim. Ama onlarda çok yavaş basıyor. İlk 2 sayıdan sonra 3. cilt sonra 4. Cilt olan Keltlerin gelmesi çok zaman aldı.
  5. Etiyopyalılar için ne kadar bekleriz bilmiyorum? Ama Yapı Kredi’nin seriyi biraz daha hızlı basması okur olarak çok istediğim birşey.
  Esasında sık sık e posta atıp rahatsız da ediyorum. 5-10 Corto sever bulup yayınevini baskı altına alsak hiç fena olmaz :blush::blush:

 4. Avatar for serdarontheroad serdarontheroad dedi ki:

  Serinin kaç kitap olduğu ve okuma sırasıyla ilgili bilgi araştırıyordum. Wikipeadia’da bilgi bulabildim. Wiki’deki kitap isimleriyle de NTV baskısı Corto Maltese’ler uyuşmuyor. Duruma açıklık getirebilecek var mı acaba? :sweat_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

1 cevap daha var.

Sinema

Türkiye’de Sinema İzleyicisi Azalırken Tiyatro Seyircisi Arttı

tbd bilimkurgu oyku yarismasi 2019

2019 TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması Başlıyor