in ,

Crusader Kings II: Holy Fury – Kutsal Ateş Bacayı Sardı

Crusader Kings II’nin oyuna pek çok yenilik getiren, doyurucu ek paketi Holy Fury’yi sizler için inceledik.

Crusader Kings II’nin Holy Fury adlı yeni ek paketi geçtiğimiz kasım ayında bizlerle buluştu. Holy Fury, serinin hayranlarını tatmin edecek kadar bol bir içeriğe sahip diyebilirim. Yine de bir oyunun ek paketinden bahsedeceksek, önce oyunun kendisinden de biraz söz etmek gerek. Elbette birçok kişi Crusader Kings II’den haberdar olabilir; onlar alttaki iki paragrafı atlayabilirler.

Nedir Bu Crusader Kings?

Crusader Kings II, Paradox Interactive tarafından yayınlanan tarihsel bir rol yapma-strateji oyunu. Elbette strateji dediğimizde orduların birbirleriyle savaşmasını beklemeniz oldukça normal, savaşıyorlar da! Fakat diğer yandan oyuna başlarken, geçmişte yaşamış tarihsel karakterlerden birini seçiyor ve türlü türlü entrikalara atılıyorsunuz. İşte tam burada oyunun rol yapma kısmı devreye giriyor; örneğin oyuna düşük rütbeli bir dük olarak başlayabilir ve erkek çocuklarınızdan birini kralın kızıyla evlendirebilirsiniz. Sonra kralın varislerini öldürerek o ülkenin krallığını hiç savaşmadan kendi ailenize katabilirsiniz. Eğer yukarıda bahsettiklerim çekici gelmiyorsa pagan olup Avrupa topraklarını yağmalayabilir ve siz de bir Ragnar Lothbrok olabilirsiniz.

Elbette diğer yandan oyunda karşınıza çıkan yazı kutularına ve seçeneklere dikkat etmeniz gerekiyor. Unutmamanız gerek ki, bir karakteriniz var. Siz de oyunun dünyasında yaşayan binlerce karakterden birisiniz. Karşınıza çıkan yazılara oynayış şeklinize göre cevaplar vermeli, karakterinizi geliştirmeli ve ölmemeye dikkat etmelisiniz. Eğer varisiniz olmadan ölürseniz oyunu kaybetmiş sayılacaksınız. Hazır konusu da açılmışken, evet oyunda bir yığın metin var diyebilirim ve o metinlere verdiğiniz cevaplar oyununuzu fazlasıyla etkiliyor. Tabii ki İngilizce şart, fakat İngilizceniz o kadar da iyi değilse hangi seçeneklerin ne özellik verdiği üzerlerinde yazıyor.

Kutsal Ateş

Bu pek de kısa olmayan açıklamadan sonra gelelim Holy Fury’ye. Evet biliyorum, Paradox çok fazla indirilebilir içerik ve ek paket çıkarıyor. Bunlardan bazılarının içi boş, bazılarıysa oldukça dolu. Bence Holy Fury kesinlikle almanız gereken o ek paketlerden biri, çünkü oyuna olmazsa olmaz seçenekler ekliyor ve yüzlerce, belki de binlerce saat oynadığınız o oyunu resmen bambaşka bir oyuna dönüştürüyor.

Bana göre ek paketle eklenen en büyük özellik “Parçalanmış ve Rastgele Dünyalar” (Shattered and Random Worlds). Bu yeni özellik sayesinde oyuna başlamadan önce bütün krallıkları ve imparatorlukları haritadan silebilir, var olan tüm ülkeleri farenizin minicik bir tıkıyla tek bir toprağa sahip küçük ülkeler haline getirebilir ve herkes için durumu eşitleyebilirsiniz. Unutmayın ki oyuna siz de küçük bir toprakla başlayacak ve daha fazla yer için komşularınızla savaşacaksınız, ki ben bu duruma bayıldım. Diğer yandan dünyayı tamamen rastgele de oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca dilerseniz dinlerin, kültürlerin özellikleri de rastgele ve farklı isimlerden oluşabiliyor.

Bir diğer büyük özellik ise Pagan olarak kendi dininizin özelliklerini belirleyebilmeniz. Artık dininizi reform ettikten sonra bir pencere açılıyor ve isterseniz Müslüman ya da Hristiyan özelliklerine sahip bir inanca, hiçbirini beğenmiyorsanız da ortaya karışık özellikleri olan bir dine sahip olabiliyorsunuz. Bu size oyundaki diğer uluslara karşı büyük bir avantaj sağlıyor.

Elbette ek paket daha bir sürü irili ufaklı detay ekliyor oyununuza. Mesela büyük savaşçıların çocukları onların mirasından yararlanarak ekstra özellik kazanabiliyorlar. Yeni halefiyet kanunları da bu ek paketle ekleniyor. Bunların dışında bir de pagan savaşçı kulübü var ki bu da inanılmaz işe yarıyor. Bildiğimiz Dövüş Kulübü (Fight Club) gibi bir şey, ama sonunda ölüm var. Diyelim oynadığınız karakter öldü ve ülke iki kardeş arasında bölündü (siz otomatik olarak kardeşlerden birini oynuyorsunuz). Diğer kardeşi dövüşe davet eder ve onu dövüşte yenerseniz (öldürürseniz), ülkenizi hiç savaşmadan tekrar bir bütün haline getirebilirsiniz. Eğer ölürseniz diğer kardeş (biraz önce savaştığınız) olarak da devam edebilirsiniz ve ülkeniz yine birleşmiş olur.

Bunun dışında savaşlarda karşınıza çıkan metin kutuları sayesinde karşınızdaki ordunun komutanıyla savaşabilir ve onu öldürüp kahraman olabilirsiniz. Bu da oyuna daha fazla rol yapma havası eklemiş diyebilirim.

Ek Paket Dediğin Böyle Olur

Sonuç olarak Holy Fury o içi boş ek paketlerden biri değil ve eğer içinde bulundurduğu özellikleri beğendiyseniz oyununuza binlerce saat yeniden oynanabilirlik ekleyecektir. Sıkı bir Crusader Kings II oyuncusu olarak kendisi benden geçer not aldı. Ayrıca Steam incelemelerinde de an itibariyle oyuncuların %95’inden oldukça olumlu yorumlar aldığı gözüküyor.

Eğer oyun hakkında bir sorunuz olursa incelemizin altında yorum olarak sorabilir ya da görüşlerinizi, maceralarınızı ve stratejilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Sizlere iyi oyunlar diliyorum.

Halil Oğulcan Karamağara

Bir sürpriz yumurtanın içinde, 1994 yılında, İstanbul'da düşmüşüm annemin karnına. Mesela ağlamamışım doğduktan sonra. Tabii sonradan arayı kapattım. Şu anda Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Anime, dizi ve film izlemeyi çok severim. Okumayı da. Arada kendimi oyun oynamaya kaptırdığım da olmuyor değil. En çok da büyünce yazar olmak istiyorum.

Joker’in Çekimleri Tamamlandı

Elektronik Kitap, Dergi ve Gazetelere KDV Zammı Yapıldı