in ,

Dark 2. Sezon: Beynimiz Yanmaya Devam Ediyor

Karanlık ve acımasız bir atmosfer, harikulade yazılmış vurucu diyaloglar, olaylar silsilesi ve felsefik düşüncelerle bezeli anlatım. Zamanı ve izleyiciyi büken dizi Dark’ın 2. sezonunu spoiler’sız olarak inceledik.

Dark 2. Sezon - İnceleme
- Reklam -

Tik, tak, tik, tak, tik, tak… Dark.

Bilimkurgu edebiyatının en önemli kalemlerinden H. G. Wells’in 1895’te yazdığı romanı Zaman Makinesi, uzaydaki farklı noktalar arasında insan veya objenin zaman içindeki belirli noktalar arasındaki hareket fikrini popülerleştiren kuşkusuz en önemli eserlerden birisidir.

Yıllar geçmesine rağmen bu farazi konsept, ardından gelen birçok edebiyat ve dizi/sinema eseri üzerinde büyük etkiye sahip oldu. Bu türdeki eserlere ilgisi olanların elbette bileceği üzere sinemada önemli yansımalarından biriyse Geleceğe Dönüş (Back to the Future) üçlemesiydi. Bu film serisi beni sadece zamanın üzerinde kurgusal bilimin işlenmesine değil, aynı zamanda başlı başına bilimkurgu türüne âşık olmama yol açmıştı.

- Reklam -

Günümüzdeyse teknolojinin gelişmesi, bilimkurgu türünün yükselmesi gibi değişimlerle zamanda yolculuk üzerine gördüğümüz işler iyice arttı ve artmaya da hızla devam edecek gibi görünüyor.

Yakın dönemde dizi dünyasında bu konuyu işleyen en öne çıkan ve başarılı yapımlardan birisiyse Netflix’in Alman dizisi Dark. Zira ilk sezonuyla da bizleri ikna ettiği üzere (incelememde de övgüyle bahsetmiştim), kompleks olay örgüsü ve özenli kurgusuyla üzerinde oynamanın tehlikeli olduğu zaman konseptini -en azından şimdiye kadar- ustalıkla işlemesiyle dikkat çekti.

Dark 2. Sezon

Hâl böyle olunca üçüncü sezonuyla final yapacak dizinin ikinci durağını merakla beklemeye koyulmuştuk. Ekranlara 2017’de konuk olan diziye iki senelik uzun bir aranın ardından nihayet kavuştuk. Bu ara çok uzuuun geldi, çünkü hem hâlihazırda çok karışık olan diziyi büyük ölçüde unuttuk hem de seri öyle bir yerde sonlanmıştı ki merakımız iyice alevlenmişti.

Gelin 21 Haziran’da yepyeni sekiz bölümüyle gelecek Dark’ın ikinci sezonuna ön inceleme tadında bir bakış atalım. Yazıda sürprizbozan (spoiler) olmayacak, rahatlıkla okuyabilirsiniz.

“Uçuruma uzun süre gözlerini dikersen, o da senin içini görür.” – Friedrich Nietzsche

Sic Mundus Creatus Est (Ve böylece dünya yaratıldı)

Öncelikle bu dizi üzerine yapılması en elzem uyarıyı yapayım: Yeni sezonu izlemeye başlamadan önce mutlaka öncesinde neler oldu, kim kimdi hatırlamanız için ilk sezon özeti hakkında bir araştırma yapın. Çünkü kendinizi “Bu kimdi?” derken bulabilirsiniz ve bu da alacağınız keyfi baltalar. Anlayacağınız sizi tekrar aile ağaçları ve olay tabloları bekliyor.

2 sene önce ekranın başından ayrıldığımızda zihnimizde onlarca soru vardı. Onların yanıtlanması için yanıp tutuşuyorduk. İlk bölüm başlangıcından itibaren sizi şoke edecek şekilde başlıyor. Bazı merak ettiklerimize dair sarsıcı yeni bilgiler öğreniyoruz. Evreni genişleten ve aydınlatan yeni bilgiler koymakta ellerini korkak alıştırmamışlar.

dark sezon 2 4

- Reklam -

Aynı zamanda bu her şeyin hızlıca çözüleceği gibi bir yanılgı oluşturmasın. Lakin ne olacağına dair gerilim yine had safhada. Her yeni bölümde öğrendiklerimizle birlikte bir o kadar kafamızda yeni sorular da belirmeye devam ediyor. Hikâye anlatımı karışıklığından hiçbir şey kaybetmemiş. Belli ki dizinin yaratıcıları beyin yakmayı çok seviyor.

Eh, beklendiği üzere 33 yıllık döngü genişliyor. Bu da yeni teoriler, karakterler ve olaylar demek. Yoksa siz daha rahat bir izleme deneyimi mi istiyordunuz? Nein!

Karanlığa Doğru!

İlk başladığı zaman Stranger Things çakması, benzeri söylemlerinin yöneltildiği Dark, bu iddiaları elinin tersiyle iterek çok özgün bir yapım olduğunu hızlıca göstermişti. Bu yeni sezonla farklı kimliğini tamamıyla izleyiciye belletiyor.

İnsanların boşa yaşadıklarını bildikleri hâlde, kafayı yememeleri müthiş gerçekten. Yaşam ve ölümün sonsuz döngüsü. Tüm bu ızdırap neden kaynaklanıyor?

Sonrasındaysa hem ilk hem de ikinci sezonunda görüldüğü üzere başarılı bir sanat filmi yönetmeni ve senaristinin elinden çıkmışçasına iyi çekimler, ton ve diyaloglarla bambaşka bir eser olduğunu açıkça kanıtlıyor. Bu gerçekten özel bir iş.

İlk sezonda olduğu gibi atmosferi iyice yaşamak ve harikulade oyunculukları deneyimlemek için diziyi İngilizce yerine orijinal dili Almanca olarak izlemenizi tavsiye ederim.

dark sezon 2 2

Her Başlangıç Bir Sondur

Yine karanlık ve acımasız bir atmosfer, harikulade yazılmış vurucu diyaloglar, olaylar silsilesi ve felsefik düşüncelerle bezeli anlatım. Dark başarılı bir şekilde yoluna devam ediyor. Karanlık mağaraya doğru beyin yakan maceraya dahil olmak isteyenler için birebir.

Unutmayın, zaman her zaman sizin yanınızdadır. İyi seyirler!


* Dark 3. Sezon İncelemesi: Schrödinger’in Sisifos’u

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

23 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for patriotic patriotic dedi ki:

  En sevdiğim dizilerden biri, olumlu incelemenizden sonra yüreğime su serpildi. Elinize sağlık.

 2. Avatar for HowardTheDuck HowardTheDuck dedi ki:

  Daha da heyacanlandım şimdi.

 3. Avatar for Erdal_01 Erdal_01 dedi ki:

  Yarın ikinci sezonu izleyeceğiz ama 3. Sezon için 2 yıl beklemeyiz umarım.

 4. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

  @patriotic Benim de en sevdiğim dizilerden birisi. Alman sosuyla bambaşka bir tat sunuyor. Ben ilk sezonu da sevmiştim. Aynı kaliteyi tutturmuş ilerliyorlar. Tabii üçüncü sezon kritik olacak. Çünkü bu kadar kompleks bir olay örgüsünü bağlamak kolay olmayacaktır.

  En zoru da son sezon olacak. 2 yıl beklememiz gerekebilir. Hızlıca getirmeye çalışırlar ve iyi bağlayamazlarsa memnun kalmayız zaten.

 5. Avatar for Erdal_01 Erdal_01 dedi ki:

  Tabi ben sonunun kötü olmasını düşünemiyorum bile. Lost ve Got finallerinin hayal kırıklığı gibi olmasın inşallah.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

18 cevap daha var.

Rosamund Pike Zaman Çarkı

Zaman Çarkı Dizisinin İlk Oyuncusu Belli Oldu!

The Boys

The Boys Dizisinden İlk Uzun Fragman Geldi