in ,

Dikkatlerden Kaçan İki Bağımsız Oyun: “Dave the Diver” ve “Season: A Letter to the Future” İncelemesi

Geçen yılda dikkatlerden kaçan “Dave the Diver” ile bu yılın bağımsızlarından “Season: A Letter to the Future” oyunlarının incelemeleri ile karşınızdayız.

Dave The Diver ve Season: A Letter to the Future İncelemesi
- Reklam -
- Reklam -

Dave the Diver ve Season: A Letter to the Future inceleme yazısıyla sizlerleyiz.

Bağımsız oyun yağıyor. 2023 yılında elbette birçok büyük oyun da çıkacak. Bunlardan birisi zaten yanı başımızda, Hogwarts Legacy. Hâliyle belli bir süre oyun dünyasını meşgul edecek isim belli. Fakat bağımsız oyunlar için de gayet iyi yıl olacağa benziyor.

Bunlardan birisi yakınlarda çıkışını yapan, inceleyeceğim oyunlardan birisi Season: A Letter to the Future. İlk tanıtıldığı günden beri atmosferi ve görsel stiliyle büyüleyen isim hâliyle beklenen bağımsızlar arasında yer almıştı. Diğer oyunsa geçen yıl medyanın gözünden kaçan Dave the Diver.

- Reklam -

Dave the Diver İncelemesi – Suşi Restoranı İşletelim mi?

Dave The Diver inceleme

Geçen yılın son döneminde, şimdilik sadece Steam’de çıkan ilginç bir oyun Dave the Diver. Büyük oyun sitelerinin radarına neredeyse hiç girmedi, inceleme veri tabanlarında ya da yayıncılarda pek rast gelmezsiniz, yani kısaca medyanın gözden kaçırdığı oyun bu. Fakat kulaktan kulağa yayıldığını, Steam’de iyi oyuncu kitlesi edindiğini söyleyebiliriz.

Şimdilik erken erişimde olan (tam sürümü Haziran 2023 tarihinde çıkacak) Dave the Diver, Güney Kore merkezli, Nexon’un alt markası Mintrocket tarafından geliştirildi. Dave the Diver belki medyanın gözünden kaçtı, fakat hızlıca şunu söylemekte fayda var, geçen yıl Cult of the Lamb ve Stray gibi öne çıkan bağımsız oyunların yanına hiç çekinmeden yazabilirim. En azından onlarla anılmayı hak eden başarılı bir yapım olduğunu düşünüyorum.

Eski silah tüccarı Cobra, para kazanma fırsatı görünce suşi restoranı açmaya karar verir. Bunun için suşi konusunda âdeta sanatçı olan uzman şef Bancho’yu ve sadece leziz suşileri yemek isteyen yönettiğimiz saf kahramanımız Dave’i ikna eder. Görevimiz her akşam suşi restoranında garsonluk yapmak ve ‘tuhaf’ denize her gün dalarak restoran için balık avlamak. O tuhaflıklar oynayacakların keşfedeceği tatlı sırlar olsun, zira sualtı gayet keyifli ve keşfetmek adına oldukça ilgi çekici.

Zengin Mekanikler

Geliştiriciler oyun için hibrit deniz altı macerası diyor. Güzel görünen 2D piksel stili, restoran işletmesi ve sualtındaki aksiyon-macerayı birleştirmesiyle Moonlighter gibi oyunlarla benzer yapıda olduğunu söyleyebilirim. Türlü sualtı canlı çeşitleri (200’den fazla), bölüm sonu canavarları, eğlenceli diyalog ve görevler derken oyunun içi dolu ve geliştirilmeye de müsait. Kullandığımız silahlar, ek özellikler ile aksiyonun hissi de başarılı.

Dave The Diver incelemesi

Şimdilik yaklaşık 10 saatlik içi dolu oynanış süresi var. Mekanikleri ve restoranda yapılacak onlarca şey düşünüldüğünde genişlemeye çok müsait. O sebeple ilerleyen süreçte oyuna nasıl eklemeler yapılacak, tam sürüme nasıl çıkacak görmekte fayda var. Şu anki hâliyle dahi deneyimlemesi gayet iyi, fakat heyecanla oyunu genişletmelerini bekliyorum. Çünkü oyun erken bittiğini hissettiriyor ve bilhassa restoran kısmında yapılacak onlarca şeyle birlikte ‘yarım’ kalmış hissi uyandırıyor. Kısacası oyunun temeli gayet iyi ve yeni eklemeler bu oyuna çok yakışır.

Season: A Letter to the Future İncelemesi – Şiirsel ve Huzurlu Bir Kıyamet

2015 yılında kurulan Montreal merkezli oyun stüdyosu Scavengers Studio’nun hikâye odaklı keşfetme türündeki yeni oyunu Season: A Letter to the Future. Oyun başlıkta da belirttiğim gibi keşfetmeye dayalı oynanış stili, müzikleri ve atmosferiyle çok huzurlu, diğer yandan anlattığıyla gizemli bir kıyamet, oyundaki adıyla ‘sezon’ değişmesini konu alıyor.

Season A Letter to the Future inceleme

- Reklam -

Tabii tercih edilen anlatı tarzı sebebiyle ne olduğu tüm detaylarıyla oyuncuya aktarılan bir yapı yok. Bunun yerine daha gizemli, şiirler bir dil seçilmiş. Ne olduğuna yahut olacağına dair bazı ipuçları var ve bunları tamamlamak biraz da size kalıyor. Dillendirilen gizemli kıyametin sırları neler? İnsanlara ne olacak? Sezon ne demek, bir sonraki sezona nasıl geçiliyor? Kıyamet tarihi değişimin metaforu mu?

Bunların kapısını aralayacağız. İzole, kimsenin ayrılmadığı güzel bir kasabada yaşıyoruz. Fakat meraklı ve sanatçı ruhlu karakterimizle kasabayı terk ederek, sezon bitmeden kâh fotoğraf makinesiyle kâh ses kayıt cihazıyla dönemi günlüğümüze çizimler de yaparak aktarıyoruz.

Güzel Atmosfer ve Fotoğrafçılık

Oyunun öyle çok çetrefilli mekanikleri yok. Zaten bunu da amaçlamıyor. Bunun yerine şiirsel ve büyüleyici görsel dünyasına dalmanızı sağlayacak fotoğraf çekme ve ses kaydetme araçlarıyla ilerliyorsunuz ve tamamen sizin düzenleyeceğiniz günlüğe kaydediyorsunuz. Ayrıca elbette bisikletinizle bu yolculuk sizi bekliyor.

Bisiklet sürerken bazen takılma (oyunu kapatıp açmam gerekti) gibi sorunlarla karşılaştım. İleride kolayca çözülecektir diye düşünüyorum. Fakat şöyle bir eksiklikten söz edebilirim, keşfetmeye dayalı, bisikletin önemli yer kapladığı bir oyun Season: A Letter to the Future, bu düşünüldüğünde, bisiklet sürme hissiyatının daha keyifli olmasını isterdim. Dönüşlerin daha iyi hissettirdiği, hızınızı ayarlayabileceğiniz daha derin bir sürüş deneyimi sunabilirlermiş.

Season A Letter to the Future incelemesi

Her gittiğiniz bölge için günlüğünüzde sayfa açılıyor, orada çektiğiniz (istediğiniz kadar fotoğraf çekebilirsiniz) ve kaydettiğiniz sesleri günlüğe aktarıyorsunuz. Belli sayıda eklemeden sonra bölgeyi tamamlıyor ve yeni hatıralar biriktirmek adına başka yerlere gidiyorsunuz. Oyunun büyük bölümü gizemli insanların çoğunun terk ettiği ya da gizemli bir uyku hastalığına yakalandığı bölgede geçiyor, çok büyük olmasa da istediğiniz gibi gezeceğiniz açık dünyaya sahip. Elbette hâlâ vadide yaşan az sayıda sakin var ve onların ilginç hayatlarına dahil olacaksınız.

Oyun süresi sizin ne kadar keşfetmek istediğinizle değişiyor, 6-12 saatte bitirebilirsiniz. İlla şunu yapacaksınız gibi görevler yok, istediğiniz gibi gezin, istediğiniz kadar fotoğraf çekin. Ne kadar vakit geçirmek istiyorsanız, huzurla yaşamın hatırlarını kayıtlar altına alın. Farklı bir deneyim Season: A Letter to the Future. Herkesin ilgisini çekmeyecektir. Fakat şiirsel, huzurlu anlatıma dayalı güzel görselliğe sahip oyun arayanlar bakabilir.

Sezon değişiyor, hazır mısın?

Dave the Diver ve Season: A Letter to the Future oyunları hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazla oyun içeriği için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

55. SİYAD Ödülleri Kazananları

55. SİYAD Ödülleri’nde Kazananlar Belli Oldu: “Kurak Günler” Törene Damga Vurdu

30 Bin Yıllık Donmuş Sincap

Kanada’da 30 Bin Yıl Önce Donarak Ölmüş Bir Sincabın Kalıntıları Bulundu