in ,

Deep Rock Galactic İncelemesi: Bize Mağara Dayanmaz!

Deep Rock Galactic oyun incelemesi sizlerle. Uzay cüceleri göreve hazır: Mağaraya in, böcekleri öldür ve değerli eşyalarla uzay üssüne geri dön.

Deep Rock Galactic inceleme

Zırhlar ve silahlar hazır, biralar tokuşturuldu, sakal tarandı. O zaman uzay cüceleri göreve hazır: Mağaraya inmek, böcekleri öldürmek ve değerli eşyalarla uzay üssümüze geri dönmek. Özgün yapısıyla dikkat çeken işbirlikçi nişancı oyunu “Deep Rock Galactic”i inceledik.

Bundan yaklaşık 5 yıl önce, Helldivers adlı üstten görünümlü çevrimiçi işbirlikçi nişancı oyunu çıkmıştı. Ne oyun nedir üzerine bir araştırma yapmış ne de hakkında yazılanları okumuştum. Açıkçası izlediğim fragmanıyla birlikte hemen görselliği ve oynanışı ilgimi çekmiş ve vakit kaybetmeden oynamaya koyulmuştum.

Oyunun amacını, dizaynını bilmeden atladım, bambaşka bir işle karşılaştım. Önceden oynadıklarımdan kendini ayırmayı başaran, özel tasarımıyla dikkat çeken; gelişim sistemi, harita üzerindeki bölgeleri böceklerden ‘gerçekten’ temizleme hissi, oynanışı, görev tarzı ve daha birçok özelliğiyle beğendiğim, hatta keşke böyle başka yapımlar çıksa diye beklediğim bir oyundu. Ancak söz konusu oyunun geliştiricisi ne yazık ki suskun kaldı.

Yakın zamanda erken erişimden çıkan Deep Rock Galactic ile karşılaştım. İlginç olan nokta şu ki, uzun zamandır Helldivers tarzı bir oyunu heyecanla bekleyen ben, 2 yıldır erken erişimde olan bu yapımı gözden kaçırdığımı üzülerek fark ettim. Önceden bu oyunu görmüştüm, lakin pek odaklanmadan geçmem gözden kaçırmama sebep olmuştu.

Geç olsun, güç olmasın diyelim. Sonunda buluştuk kendisiyle. Erken erişimden çıktığı zaman ilgimi çekti ve bu sefer oynamaya karar verdim. Arkadaşlarla oturduk bilgisayarın başına ve anladık ki, keyifli bir yolculuğun sinyalcisi bu.

Deep Rock Galactic inceleme

Biraz Böcek Ezelim

Helldivers’tan farklı olarak bu sefer kameranın açısını değiştiriyor, birinci şahsa çekiyoruz. Üstelik insan da değiliz. Ne olsak beğenirsiniz, mağaradan mağaraya değerli madenler için koşturan uzay cüceleriyiz! Tabii ki yine türlü böcekleri haşat ettiğimiz, işbirlikçi bilimkurgu nişancı oyunu var önümüzde.

Gelişim sistemi, görev tarzı, rastgele oluşan oyun alanları vesaire Helldivers’la birçok benzerlik taşısa da kendine özgü yapısını oluşturmayı başaran bir iş olmuş. Özellikle değerli kaynakları araştırmayla biraz Minecraft sosu, bunun yanı sıra atmosferi, müzikleri ve detaylı uzay üssüyle kendi özel yerini camiada tayin ediyor.

Bu oyun tarzı ilginç ve keyifli olduğu kadar da tehlikeli. Özellikle zayıf yapılırsa oyuncuyu daha ilk birkaç saatte sıkabilir. Çünkü tekrara düşme riskini de yanında taşıyor. Ancak hem değişken mağaralarla oynanış çeşitleniyor ve heyecan korunuyor hem de gelişim sistemiyle yeni unsurlar keşfetmeye ve bunları kullanmaya yönelik merak sıkılmadan oynamanıza vesile oluyor.

Deep Rock Galactic inceleme

Kim Olmak İstersin?

Deep Rock Galactic’te işbirlikçi oynanışın Helldivers‘a göre bir adım öteye taşındığını söylemem gerekli. İzci, topçu, mühendis ve delici (bu benim) olmak üzere 4 sınıftan birini seçebiliyorsunuz. Tabii istediğiniz zaman, oyun stilinize yahut görevinize göre farklı sınıflarla oynayabilir veya takım arkadaşlarınızla çeşitli kombinasyonlar yapabiliriniz. Hepsi ince detayları düşünülerek oluşturulmuş sınıflar bunlar.

Ayrıca mağaralarda çevre tamamen yok edilebilir olarak tasarlanmış. Bu hem tehlikelere gebe hem de oldukça keyifli bir oynanış sunuyor. Gitmek istediğiniz bir bölgeyi kazarak kendi yolunuzu açabilir, birden kendinizi yere çakılırken bulabilirsiniz (sık sık düştüğüm için takım arkadaşlarımdan tekrar özür diliyorum…). Hâlihazırda harita sistemi de sizi oldukça zorluyor. Yani kaybolmanız, “Neredeyim ben?” sorularıyla boğuşmanız da olası. Bu sebeple kendi yolunuzu oluşturmak ve haritanın zorlu takibi özel önem taşıyor.

Bira İçelim, Dans Edelim?

Yani… çünkü zorlu görevimizden önce birlikte bira tokuşturmalı dwarf geleneğimizi atlarsak ayıp etmiş oluruz. Göreve sarhoş gitmek tehlikeli mi (gerçekten sarhoş oluyoruz), kimin umurunda?

Oyunda içtikten sonra bayılma, küçülme gibi farklı etkilere sahip farklı bira tarifleri mevcut. Aynı zamanda uzay üssünüzde müzik dinleyip dans edebileceğiniz, basket oynayabileceğiniz, anma salonunda gezebileceğiniz mekânlar var. Bunlar gibi ince detayların düşünülmüş olması gerçekten harika. Uzay üssünü yaşayan bir yere dönüştürüyor, takımımızın toplanma ve görevler arasında takılması için harika bir alan ortaya çıkıyor.

Deep Rock Galactic inceleme

Deep Rock Galactic’te olumsuz eleştirebileceğim gerçekten az unsur var. Bunların birçoğu da oyun sonu istatistikleri gibi geliştirilebilecek küçük detaylar. Oyundaki yaratık çeşitliliği de artırılabilirse hoş olur. Hâlihazırda oturmuş ve gelişime açık bir yapım olması asıl önemli olan. Gerisi zamana kalıyor. Geliştirici ekibin erken erişimi ne kadar iyi geçirdiği ve gelecekte de planladıklarının bolluğu, umutla bakmaya sebep oluyor. Zaten aklımdaki birçok olumsuz eleştirinin cevabını da yayınladıkları zengin yol haritasında buldum. Gayet farkındalar ne eksik, ne eklenmeli.

Son Olarak

Uzay üssünde içilen biradan karakter tasarımına kadar birçok detaya önem verilmiş bir oyun Deep Rock Galactic. Akıcı aksiyonu, taktiksel işbirlikçi yapısı, genel olarak yaratıcı tasarımı, müzikleri, estetik tarzı, atmosferi, müzikleri… Övmeye değer o kadar çok iyi özelliği var ki!

Steam’de 50 TL gibi bir ücrete sahip ve bunu son kuruşuna kadar hak ettiğini söyleyebilirim. Eğer oyun yapısı hoşunuza giderse uzun saatler boyunca bireysel yahut takımla keyifle vakit geçirebileceğiniz bir oyun vadediyor. Ayrıca oyunun Türkçe dil seçeneği olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim.

Görevlere sarhoş gitmeyin! Benim gibi…

Sizler de oynadıktan sonra yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum‘da paylaşabilirsiniz.

* * *

* Before We Leave İncelemesi: Yeraltını Terk Etme Vakti Geldi

Oyla!

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

4 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for UlianaHippogrief UlianaHippogrief dedi ki:

  Listeme eklediğim bir oyundu. Bu güzel incelemeden sonra kesinlikle edinmeye karar vermiş bulunmaktayım. :slight_smile:

 2. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

  Sevindim. Gerçekten çok keyifli bir oyun. :slight_smile:

 3. Avatar for UlianaHippogrief UlianaHippogrief dedi ki:

  Sanırım belirli sınıfların bulunduğu ve herkesin takım olarak bir göreve atıldığı oyunlar hep bir adım önde benim için. Bir nevi o Endgame vibelarını alıyorum. Önümüze gelene bin tekme misali, vurdulu kırdılı olunca kendimden geçiyorum. İyice çatlaklaştım galiba. :smile:

 4. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

  Erken erişimi sonlandırıp çıkışını yaptıktan bir süre sonra güncellenmiş yol haritalarını paylaşmışlardı. Burada erken erişimi nasıl geçirdikleri ve ardından düşünülmüş bir geleceğe yönelik plan tasarladıkları rahat görülebiliyor. Haziran için söyledikleri ilk büyük ücretsiz güncelleme de geldi. Söyledikleri gibi; içerisinde üç yeni yan görev, yeni BİRA! ve jukebox’da yeni müzikler ve bazı uzay üssü güncellemeleri geldi.

  Daha Smart Stout adlı yeni birayı deneme şansına erişemedim (malt yıldızım yetmedi…). Onun dışında büyük eklemeler olmasa da ufak eklentiler gayet güzel. Zaten detaycılığa önem veren bir oyun olduğunu söylemiştim yazıda. Ayrıca planladıklarını aksatmadan devam etmeleri de sevindirici.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Star Trek: Strange New Worlds

Star Trek: Strange New Worlds: Pike ve Spock Yeni Maceralarıyla Geliyor

The Mandalorian 2. Sezonu Muhteşem Görsel Efektlerle Geliyor

The Mandalorian 2. Sezonu Muhteşem Görsel Efektlerle Geliyor