in ,

Doc Martin İncelemesi: Asık Suratlı Başarılı Doktor

Doc Martin incelemesi sizlerle. Şimdiye dek 9 sezonu yayınlanan ve bu yıl 10. sezonu ile final yapacak olan diziye genel bir bakış atıyoruz.

Doc Martin İncelemesi

2021 yılında final yapacak olan ve ilk sezonu 2004 yılında yayınlanmaya başlayan Doc Martin dizi incelemesi sizlerle.
Hasta: “Tırnağım kırılmış bir krem alıp gidebilir miyim?”
Doc Martin: “Kes sesini ve muayene masasına uzan.”
Dizinin başrollerini İngiliz oyuncular Martin Clunes ve Caroline Catz paylaşmakta. Kendilerine yardımcı rollerde de Ian McNeice ve Joe Absolom eşlik ediyor.

Dizi İngiliz ITV kanalında yayınlanıyor ve yapımcı koltuğunda sevgili doktorumuzun da gerçek hayattaki eşi Philippa Braithwaite bulunuyor. Yapımı Türkiye’de Netflix üzerinden izlemek mümkün.

Doc Martin: Kan Fobisi Olan Cerrah mı?

Kısaca dizinin konusundan bahsedelim. Doktor Martin Ellingham Londralı ünlü bir cerrahtır. Tıp dünyasında neredeyse popüler bir futbolcu kadar tanınan bir isimdir. Ancak bir gün ameliyat sırasında birden bire kan fobisi ortaya çıkar. Bir damla kan görse dahi midesi bulanır ve hatta iş bayılmaya kadar gider. Bu durumda cerrahlık yapamayacağı için hastaneden ayrılır ve pratisyen hekimlik yapacağı Portwen isimli kasabaya taşınır.

Doktor Martin Ellingham’ın bu kasabayı seçmesi tesadüfi değildir. Bu kasabada teyzesi de ikamet eder. Doktorumuz küçük bir çocukken yaz tatillerinde ailesi tarafından teyzesine gönderildiğinden bu ortam ona tanıdık gelir. Teyzesini ebeveynlerinden daha çok sevmesinin de bu konuda bir etkisi vardır elbette.

Doktor Dediğin Sevecen Olmaz mı?

doc martin dizi inceleme

Söz konusu Doc Martin olunca olmaz efendim. Hatta kendisine Doc Martin denmesine bile tahammülü yok. Sadece tam adıyla, yani Doktor Martin Ellengham olarak hitap edilmesini istiyor. Herkese karşı çok sert. Bu kabuğunu asla kıramıyor. Eşine ve çocuğuna bile. Hatta bir örnek vermek gerekirse çocuğunu kucağına alırken bile ilk olarak ateşine bakıyor.

İlerleyen bölümlerde ve sezonlarda bir kez olsun gülümsesin istersiniz. Evlenince hatta bebeği olunca bile tamam dersiniz, bu kez gülümseyecek. Ama hayır, adeta bir mermer kendisi.

Tabi bu durum çocukluğuna uzanan bir travmadan kaynaklanıyor. Çok fazla detaya girmeyeceğim ama kısaca söylemek gerekirse doktorumuz sevgisiz büyümüş. Hatta bizzat annesi tarafından bu durum yüzüne karşı öyle bir anlatılıyor ki taş olsa çatlar.

Bütün kasaba sadece Doc Martin’den ibaret değil elbette. Kendisine saplantılı derecede hayran bir eczacı, yine doktorla kanka olamaya çalışan -hatta kendi deyimiyle “Dinamik İkili” olduklarını düşünen bir polis ve her girişimcinin ilham alması gereken baba-oğul Large’lar var.

Bir Doktor Her Hastalıktan Anlar mı?

doc martin inceleme

Doktor Martin’in bir cerrah olduğunu başta belirtmiştik. Fakat kendisi cilt hastalıklarından psikolojiye, cinsel durumlardan kırığa çıkığa kadar herzeye müdahale edebiliyor. İşinde de çok iyi. Zaten kasabalının kendisine tahammül etmesinin tek sebebi bu denebilir.

Dizide olay işleyişi genellikle şu şekildedir: Hasta muayenehaneye gelir. Doktora derdini anlatır ve, “Eski doktor bu ilacı verdi. Yenisini yazabilir misiniz?” der. Ancak Doc Martin önce bir kızar kendisine işine karıştığı için. Sonra muayene eder ve başka bir tedavi verir. Hasta önce bu durumdan hoşlanmaz. Sonra doktorumuz kendisine tekrar kızar. Hasta da istemeye istemeye tedaviyi uygular. Fakat o da ne? Tedavinin işe yaradığını fark eder. Hasta teşekkür için doktora gelir, çoğu zaman bir hediyeyle. Eh, söz konusu Doktor Martin olunca bir kez daha azarı yer. Bunun görevi olduğunu söyler, hediyeyi çöpe atar ve sonraki hastayı çağırır.

Ve evet doğru bildiniz; bu durumlar yaşanırken doktorumuz asla empati, gülümseme veya babacan bir tavır göstermez.

“İngiltere’de Sağlık Bakanlığı yok mu?” dediğinizi duyar gibiyim. Evet var ve hatta Doktor Martin ilerleyen sezonlarda şikayet ediliyor. Bir soruşturma başlatılıyor. Bakanlık tarafından kendisi bir komisyon tarafından soruşturuluyor. Hatta bir süperiz vereyim. Soruşturmaya gelen doktorlardan biri Game of Thrones dizisinden tanıdığımız Lord Varys rolü ile efsaneleşen aktör Conleth Hill.

Bir Doğa Harikası Port Isaac

İngiliz dizileri

Dizimiz Portwenn isimli kasabada geçiyor demiştik ancak gerçek hayatta kasabanın ismi Port Isaac. Adeta bir Ege kasabasına benzeyen bu yerleşim yeri bir doğa harikası. Yeşilin ve mavinin iç içe geçtiği bu yer bir tablo gibi. Zaten yapımcılar da bunun farkında olsa gerek sık sık geniş plan doğa çekimleri göstermekten geri kalmıyorlar.

Dizi İngiltere’de o kadar popüler ki Port Isaac’e turist akını olmuş. Hatta bazı kaynaklardan okuduğuma göre yerel halk bu durumdan bıkmış vaziyette.

Biraz da Teknik Detaylar

Port Isaac

Dizide yer alan geniş plan çekimlerden bahsetmiştik. Görüntü yönetimi olarak açıkçası çok başarılı buldum. Zaten böyle doğa harikası bir yer olunca da insanın yetenekleri ortaya çıkıyordur.

Oyunculuklar ise adeta ödüllük. Yazıda çokça belirttik başrolün durumunu. Martin Clunes öyle bir hayat veriyor ki huysuz Doktor’a, alkışlamamak elde değil. birkaç satırda baba-oğul Large’lara hayat veren Ian McNeice Joe Absolom’dan bahsetmek istiyorum. Sanki gerçek hayatta da baba-oğul zannedeceğiniz bu ikilinin uyumu, kimyası bir harika.

Dizinin tıbbi danışmanı ya da danışmanları kim bilmiyorum ancak işin tıbbi kısmına değinecek olursak çok detaylı. Doktorumuz her hastalığı detayına kadar tıbbi terimlerle anlatıyor. Tıbbi terimden anlamayan hastaya da olabilecek en basit dilde durumu izah ediyor. Açıkçası en keyif aldığım anlar hasta muayene sahneleriydi.

Son Sözler

Doc Martin, bu yıl içerisinde final yapacak. Henüz tam tarih belli olmadı. Başrol Martin Clunes ve yapımcı Philippa Braithwaite katıldıkları bir panelde 10. sezonun son olacağını çünkü daha da uzatırlarsa çok fazla tekrara gireceklerini söyledi.

Doktor Martin 10. sezon
Şu ana kadar toplam 9 sezon olan ve her sezonu 8 bölümden oluşan bu yapımı mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Peki ya sizler Doc Martin dizisi ile tanışmış mıydınız? Yapımla ilgili yorum ve eleştirilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Okan Boynukısa

22 Temmuz 1984 Ankara doğumluyum. Bilişim sektöründe çalışıyorum. Okumak en büyük hobim. Buna şimdi de yazmayı ekledim. Sıkı bir Yüzüklerin Efendisi ve Star Wars hayranıyım. Ayrıca iyi bir PC ve PS4 oyuncusuyum.

Stephen King - Billy Summers

Stephen King Hiç Durmayacak: Yeni Kitap Billy Summers Duyuruldu

Deadpool 3 Wolverine

Deadpool 3, Wolverine Odaklı Olabilirdi: İptal Edilen Filmin Konusu Ortaya Çıktı