in ,

Doctor Who 11. Sezon 6. Bölüm: Doctor ile Politik Doğruculukta Bu Hafta

Doctor Who’nun 11. sezonunda birçok bölümü geride bıraktık. Bir bakalım Chris Chibnall’un bizzat yazmadığı 6. bölüm nasıl olmuş? Sizler için inceledik.

Doctor Who’nun 11. sezonunda birçok bölümü geride bıraktık. Artık bu sezon izlediğimiz bölümler izleyeceklerimizden fazla. Sezonun yapısı kendisini iyi kötü ortaya koydu ve takipçiler bu yapıdan pek memnun gözükmüyorlar. Bir bakalım Chris Chibnall’un bizzat yazmadığı altıncı bölüm sezonun neresinde duruyor.

Daha önceki incelemelerde de ifade ettiğimiz gibi Doctor’un birinin aile bireyinin peşine takılarak maceranın ortasına düşmesi hadisesi artık iyiden iyiye sıkıntı yaratıyor. Neil Gaiman‘ın yazdığı ve Tardis’in ete kemiğe büründüğü Doctor’s Wife bölümünden de bildiğimiz üzere Tardis zaten Doctor’u belanın tam ortasına bırakmak konusunda gayet başarılı. Hâl böyleyken ufacık Sheffield kasabasının ortalama hayatlar yaşayan sakinlerinin yaşamlarında bu kadar uzaylının, bu kadar devcileyin örümceğin var olması çok da doğru gelmiyor. Can sıkıyor, moral bozuyor.

Bölümün uzaylıları Thijarlar tasarım olarak gayet güzel, kültür olarak gayet ilgi çekici bir tür. Tarihsel süreçte yaşadıkları büyük değişim, evrende dolaşıp yalnız başına ölen kişilerin yasını tutmaları, yok olan gezegenlerini yanlarında taşımaları gayet başarılı kurgulanmış durumlar. Fakat kurgu içerisinde ne yazık ki bayağı işlevsizler. Yani Thijarlar olmasaymış da Doctor ile yol arkadaşları sadece Hindistan Pakistan bölünmesi ortasında geçen dramatik bir öyküye dahil olsalar yine de çok büyük bir sıkıntı çıkmazmış.

Bölümün içeriğinden bahsetmişken şunu da söylemek gerekiyor: Bu sezon Doctor Who’nun en eleştirilen yanı aşırı politik doğrucu bir söylemin, cinsel, dinsel, ırksal ve mezhepsel bağlamda bütün azınlıkların gönlünün hoş tutulmasının ön planda olması ve bunun iyiden iyiye kurgunun önüne geçmesi. Bütün bu fazla göze sokulan politik doğrucu tavır sezon sonunda güzel bir noktaya bağlanırsa izleyicilerin durumu affedeceğini düşünüyorum. Ancak böyle bir şey atılım olmayacaksa kusura bakmayın ama biz neden hikâyeye hiç bir katkısı olmayan doğuran erkekler izledik?

Neyse ki bu bölümde verilmek istenen politik mesaj biraz klişe de olsa hikâyeye gayet güzel yedirilmiş. Hiç bir işlevi olmaksızın mesaj sokmuyor insanlar gözlerimize. Dramatik yapı sağlam kurulmuş, olay akışı fena değil. Pek deneyimli bir senarist olmayan Vinay Patel fena bir performans sergilememiş hatta Chris Chibnall‘un yazdığı bölümlerden bile iyi denebilir bölümüne. Akıllara soru işareti düşürüyor bu durum. Chibnall neyi eksik yapıyor, ilerleyen zamanda bunu doğru yapmayı başarır mı? Dizinin baş senaristi olarak hatasını düzeltecek kadar mevkisinde kalır mı?

Dizinin senaryosu ne kadar eleştiriliyorsa görselliği de o kadar övülmeli bana kalırsa. Doctor’un Tardis’i yeni kullanma biçimi çok tatlı. Daha mekanik, teferruatlı ve ilginçli. Sadece bir kolun aşağı çekilmesi ve mekânın sallanmasıyla ilerleyen Tardis’ten daha ilgi çekici. Doctor’un eldeki malzemelerle yaptığı tuhaf cihaz da güzel tasarlanmıştı. Keşke bu özenli tasarımları güzel senaryolarla izlesek.

Geçen bölümdeki gibi bunun da başında bizim izlemediğimiz maceralara atıfta bulunuldu. Hurda gezegenlerde dolaşmacalar, ölüm gözlü kaplumbağalar… Pek güzel, pek tatlı şeyler. Dizide böyle hayal gücünü gıdıklayan şeyler buldukça seviniyor insan.

Jodie Whittaker kendisine verilen senaryoyu en iyi şekilde oynuyor lakin hâlâ kendi dizisinde yan karakter olmaktan kurtulamadı. Biz umutla bekliyoruz.

Daha iyi bölümlerde görüşmek ümidiyle!

Uğur Uçkıran

1991 yılında Manisa'da doğdu, Ege Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Halen orada yüksek lisans yapıyor. Öyküler yazdı, öyküler yayınladı. Bilgisayarında iki öykü kitabı dosyası var. Bir ayağı Arthur C. Clarke'ta bir ayağı Ahmet H. Tanpınar'da. Bir gözü Tarkovski'de Bergman'da bir gözü Christopher Nolan'da.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for SJack SJack dedi ki:

    Aslında her şey güzel. Fakat, 10. ve 11. sezonların eleştirilmesinin tek sebebi David Tennant ve Matt Smith’in olduğu sezonların yanına bile yaklaşamamış olmalarıdır. Ne bileyim her yeni bölümde o eski tadı alamıyorum.

    1. Sezon 6. Bölümün nasıl olduğu hakkındaki yorumum ise ‘eh işte’ oluyor bu nedenle. Bittikten sonra ‘Ne bölümdü ama’ diyemiyorum.
  2. Avatar for Lik Lik dedi ki:

    Şimdi izleyebildim. Bence güzeldi ya. İçim ısınmaya başladı. Artık gözüme gözüme batan olumsuzluklar daha az. Tabi ki eskilerle hâla karşılaştırılamayacak düzeyde ama daha umut vadedici.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Tayfun Pirselimoğlu’nun Yeni Kitabı Geliyor: “Çölün Öbür Tarafı”

Otomatik Piyano: İnsan ve Makineleşme Savaşının Galibi Kim Olacak?