in ,

Final Space: Uzayın Sonunda Bir Kahraman

Rick and Morty’nin yeni sezonunu beklediğimiz, Bojack Horseman’ın son sezonunu yeni bitirdiğimiz, Disenchantment’in ise bizi düş kırıklığına uğrattığı şu günlerde gözünüzden kaçmış kaliteli bir animasyon yapımına ne dersiniz?

final space

Final Space’in yayınlanma yolculuğu 5 Nisan 2016 yılında Youtube’a atılan bir pilot video ile başladı. Bu video sonrasında 2 senelik bir suskunluk döneminin ardından 15 Şubat 2018’de bir Reddit gönderisinde tekrar izleyicilerin görüşüne sunuldu. Gelen olumlu yorumların ardından TBS kanalı, ilk iki bölümü kanalın uygulamasında izleyicilerine sundu. Böylece Gary Goodspeed’in macerası başlamış oldu. Olan Rogers’ın hem yazdığı hem de başrol olan Gary’ye sesini verdiği yapımda Fred Armissen, Tom Kenny, Steven Yeun, David Tennant, Conan O’Brien ve Ron Perlman gibi usta sanatçılar da sesleriyle şova renk katıyorlar. Rotten Tomatoes’da %70 oranında iyi yorum alan dizinin seyirci skoru %95, IMDB puanı ise 8.4. Dizimizin ilk sezonu Netflix’te yayınlanırken ikinci sezonunun 2019 yılında gelmesi planlanıyor.

Perde açılıyor ve uzay kazasıyla başlıyor dizimiz. Başrolümüz Gary bütün uzay gemisi enkazının ortasında tek başına uzayın derinliklerine doğru sürüklenmektedir. Bu sırada konuşabildiği tek kişi Galaxy One’ın yapay zekâsı H.U.E. Gary’e sadece 10 dakikalık oksijeninin kaldığını ve astronot kıyafetinin sızdırdığını söyler. Böylece Gary için 10 dakikalık geri sayım başlamıştır ama bu 10 dakika içerisinde size anlatacağı 10 bölümlük hikâye vardır. Ve bu hikaye sadece bir mahkum-astronotun hayatta kalma mücadelesi değil bütün evrenin kaderini değiştirecek bir ölüm-kalım meselesidir.

final space 1

Beceriksiz ve sinir bozucu bir astronot olan Gary Goodspeed, Galaxy One isimli hapishane-uzay gemisinde 5 yıllık cezasının son günlerini saymaktadır. Ama özgürlüğüne kavuşacağı son günlerde, ona daha sonra Mooncake diye sesleneceği dünyalar tatlısı bir uzaylı ile karşılaşır ve Lord Kumandan isimli bir düşmanın hedefi olur. Lord Kumandan Mooncake’i kullanarak Son Uzay’ın kilidini açmak isterken, Gary sadece arkadaşlarıyla kumar oynayıp, kurabiye yemek ister. Böylece biz de eğlenceli bir bilimkurgu-komedi dizisine kavuşmuş oluruz.

Hikayemizin ana kahramanı  Gary beceriksiz ama bir o kadar da kahraman, hem duygusal hem de yaptığı tek bir mimik ile sizi kahkahaya boğacak kadar komik, yeri geliyor sorumluluk sahibi biri olup Mooncake’e ebeveynlik yapıyor yeri geliyor takım arkadaşlarını yüzünden tekmeliyor… Gary’i daha fazla anlatabilirim ama inanın bana o unutulmaz animasyon karakterleri listesine adını yazdıracak kadar iyi bir karakter. Ve tam bir drama lordu!

final space 2

Galaxy One’da, Gary ile sürekli iletişim halinde olan K.V.N. (Kevin) isimli bir robot ve Galaxy One’ı yöneten yapay zeka H.U.E. ise birbirinden absürt esprileri ve Gary ile olan muhteşem sinerjileri ile dizinin espri alt metnini sırtlıyorlar. Bazen hiç düşünmediğiniz bir anda Gary’nin, Kevin’e söylediği bir söz ya da H.U.E.’nin bütün soğukluğuyla yaptığı bir espri sizi kahkahalara boğabiliyor. Mürettebatımıza sonradan katılan Mooncake ise son yıllarda gördüğüm en tatlı animasyon dizi karakterlerinden biri, bu tatlılığı görünce zaten birçoğunuzun favorisi olacaktır. Geri kalan karakterleri anlatarak tatlarınızı kaçırmak istemiyorum, onlar yavaşça sizlere kendini tanıtıp, sevdirecektir. Ama şunun garantisini verebilirim, bu dizide kendinizi bulabileceğiniz, esprilerine gülebileceğiniz birçok karakter var.

final space 3

Bir yapımda en çok ilgimi çeken ve beğenimi toplayan şey karakter gelişimidir. Eğer bir karakter yolculuğunun sonunda, başına gelen onca şeye rağmen değişim yaşamıyorsa, karakteri gelişmiyorsa; hikâye ne kadar güzel olursa olsun ağzımda kötü çekirdek tadı bırakıyor. Her ne kadar Final Space bu denli önemli bir konuya dikkat etmeyecek kadar lakayt bir yapım gibi görünse de Gary’nin ilk bölümle son bölümü arasındaki değişimi çok ilgi çekici. İlk bölümlerde sadece gün sayan, kaptan olma hayalleri kuran, platonik bir âşıkken dizinin ilk sezonunun sonlarına doğru tam bir kahramana dönüşüyor.

Eğer siz de şu sonbahar günlerinde izlenecek tadımlık bir dizi arıyorsanız Final Space benden size bir tavsiye olsun. KVN sizi güldürebilir, Gary’e âşık olabilir ve Mooncake’e bağlanabilirsiniz. Ama şunu bilin ki; o tekrar öldürecek!

M. Halit Koçak

1994’te Erzurum’un soğuk bir kış gününde doğan, beyaz saçlarını ailesinden genetik yoluyla alan biri. Daha geçen seneye kadar dünyayı kurtarabileceğini sanan Çevre Mühendisi. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Denize ve denize yazılan bütün şiir, öykü ve hikayelere aşıktır. Bağımsız ve amatör olan bütün yapımlar onun için tutkudur. Onu her yerde ‘’Tavşan’’ diye bulabilirsiniz.

4 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Ishamael Ishamael dedi ki:

  Rick and Morty daha güzel olmasına rağmen bu küfürsüz de güldürebildiği için farklı anlamda güzel. Garry karakterini çok sevdiğimi söyleyebilirim. Kesinlikle izleyin.

 2. Avatar for galeme galeme dedi ki:

  İlgimi çekti. Disenchantment bittikten sonra bunu izleyeceğim.

 3. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

  Ben de bi’ ara şans vereceğim, attım listeye. Eline sağlık.

 4. Avatar for _OZ _OZ dedi ki:
  1. Sezon yakında çıkıyormuş. Herkese tavsiye ederim.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Gray Dawn inceleme

Gray Dawn: Kırmızı Çizgilerin Üstünde Tepinen Korku Oyunu

Harvard Dünya Edebiyatı Haritaları Sergisi

Harvard’da Dünya Edebiyatı Haritaları Sergisi