in ,

Friends: The Reunion İncelemesi: Sis Perdesinin Ardındaki Arkadaşlıklar

Friends: The Reunion incelemesi sizlerle. Finali milyonlarca kişi tarafından izlenen dizi, 17 yıl aradan sonra özel bir bölüm ile hayranları selamlıyor.

Friends: The Reunion inceleme

Friends: The Reunion özel bölümü ile HBO Max üzerinden yayınlandı. Yıllar sonra yeni bir bölüm ile seyirci ile buluşan yapım, Central Perk’teki eski günlerin sıcaklığını yansıtabildi mi?

Öncelikle şunu söylemek isterim ki; Friends: The Reunion, Friends’in başka bir bölümü değil. Geçmişin kısmen belgesel, kısmen oyuncu kadrosu ile birlikte anıldığı “özel” bir bakış. Ünlüleri, hayranları barındıran, aktör ve sunucu James Corden tarafından yönetilen bir söyleşi. Bir saatin üzerinde özenle seçilmiş görüntülerden oluşan nostalji marinesi.

Friends Oyuncuları Sis Perdesi Olmadan İzleyici ile Buluşuyor

1993’te Central Perk’ün yumuşacık sandalyeleri etrafında şakaları ve hikâyeleri paylaştıkları ilk anlarından itibaren Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry ve David Schwimmer kamera önünün yanı sıra, ekranların arkasında da sıkı bir bağ kurmuşlardı. 6 Mayıs 2004 yılında sonlanan dizinin finali tam 52 milyon kişi tarafından izlendi. O tarihten bu yana çeşitli platformlarda 5 milyardan fazla kez görüntülendi.

WarnerMedia’nın 2019 yılında HBO Max için ekibi yeniden ekranlara getirecek özel bir Friends bölümü hazırlanacağı haberini duyurdu. Bu tarihten itibaren dizi ve karakterlerin hayranları heyecanlı, bitmek bilmeyen bir bekleyişe girdi. Bu bekleyiş 27 Mayıs itibarıyla nihayet sonlandı. Finalinden 17 yıl sonra, Friends karakterlerini sis perdesi olmadan bu özel buluşmada yeniden görmek çoğu izleyicinin gözlerini yaşarttı.

Friends: The Reunion incelemesi

Late Late Show With James Corden’ın yapımcısı Ben Winston tarafından yönetilen özel yapım, dizinin ana kadrosunu oluşturan oyuncular dışında da birçok yıldıza ev sahipliği yaptı. David Beckham, Justin Bieber, BTS, James Corden, Cindy Crawford, Cara Delevingne, Lady Gaga, Elliott Gould, Kit Harington, Larry Hankin, Mindy Kaling, Thomas Lennon, Christina Pickles, Tom Selleck, James Michael Tyler, Maggie Wheeler, Reese Witherspoon ve Malala Yousafzai ara ara görünüp programa renk katan konuklar.

Friends: The Reunion’da yapımcı Kevin Bright, yaratıcılar David Crane ve Marta Kauffman’ın görüşleri yer alıyor. Marta Kauffman ve David Crane, New York’ta 20’li yaşlarında bir grup gencin anlatıldığı sitcomun hâlâ tutmayacak gibi görüldüğü bir çağda, şovu yayına almanın zorlu mücadelesini anlatıyorlar. Gösteriyi yayınlamaktan, meteorik yükselişine tanık olmaktan ve nasıl biteceğine karar vermeye çalışmaktan bahsediyorlar. Corden’ın yönettiği söyleşi ilginç bir sürprizle, bir moda şovuna dönüşüyor. Daha ilginç ve etkileyici olansa Friends’in dünya çapındaki etkilerini yansıtmak için kurgulanmış, evrensel hayranların röportajlarının yer aldığı kısım. Örneğin Koreli dünyaca ünlü grup BTS’in üyeleri de İngilizce öğrenmek için diziden çokça faydalandıklarını söylüyorlar.

İyiyi Hatırlamak, Kötüyü Unutmak

Friends: The Reunion hakkında bilgi

Hepimiz yaşamımızın güzel anlarını hatırlamayı severiz. Yaşananları anmak için yıllar sonra geçmişe dönmek eğlenceli ve kolay. Peki ya kötü anılar?

Friends: The Reunion eski bölümlerden eğlenceli sahneler sunarken yer yer oyunculara kendilerini özgürce ifade etmeleri şansını sunuyor. Perry geçmişte bağımlılık mücadelelerin, şovda bulunduğu süreçte rehabilitasyona girmek zorunda kaldığı noktalardan bahsetmişti. Ancak bu bölümde bu sorunlara değinilmiyor. Özel bölüm herhangi bir sıkıntılı deneyimi açıkça tartışmayı reddediyor. Elle tutulur bir rahatsızlık havada süzülüyor. Oyuncu arkadaşların birbirleri ile iletişim halinde kalıp kalmadıkları sorulduğunda Perry; “kimseden” haber almadığına dair bir şakayı o kadar ciddi yapıyor ki, bunun gerçekten bir şaka olup olmadığını anlamak imkânsız. Daha sonra, kadronun geri kalanı berbat ettikleri çekimlere ve seyircilerin nasıl tepki verdiğine gülerken, Perry her gece nasıl hissettiğini hatırlıyor. “Gülmeseler ölecekmişim gibi” ve “öyle olmadığını” kabul ediyor.

Perry Alkol Bağımlılığı Nedeniyle Çoğu Bölümü Hatırlamıyor

Friend'in Özel Bölümü The Reunion: İlk Bakış

Dizi sırasında saç kesiminden giyinişine yaptığı her şey ikonikleşen Aniston sürekli mutluluk gözyaşları arasında gülümsüyor. Setin şimdi ne kadar küçük hissettirdiğine hayret ederek etrafta dolaşıyorlar, replikleri hatırlayamadıkları için birbirlerine nazik bir keder veriyorlar ve kaydırdıkları dekorları (Aniston için bir kupa, Kudrow için bir kurabiye kavanozu) ortaya koyuyorlar. Bazı bölümlerden önemli anların senaryo okumalarını yapıyorlar. Bu kısa sahnelerde bile oyuncular, neredeyse ürkütücü bir şekilde eski ritimlerine geri dönmeyi başarıyorlar. Aniston, görüntülere bakıldığında, eski metinlerinin çoğunu senaryo kitapçığı dışında okuyabiliyor.

Jennifer Aniston’ın Brad Pitt ile evli olduğunu, Matthew Perry’nin bir süre Julia Roberts ile çıktığını, David Schwimmer’ın maymun Marcel ile çalışmaktan nefret ettiğini tekrar hatırlıyoruz. Friends: The Reunion yalnızca zaman zaman hayranlarını üzecek detaylar barındırıyor; iki oyuncu, on yıllık diziyi izlemediklerini söylüyor. Schwimmer, son bölüm çekildikten sonra kızının ilgisini dile getirene kadar uzun yıllar izlemediğini söylüyor, Perry alkol bağımlılığı nedeniyle çoğu bölümü hatırlamıyor.

Sonu: 17 Yıllık Bekleyişe Değdi mi?

Friends'in Özel Bölümü İncelemesi

Friends: The Reunion oyuncu kadrosunun çoğunu içermiyor. Örneğin Paul Rudd’un kesinlikle orada olması gerekirdi. En az Maggie Wheeler kadar. Ana kadro derin sohbetlere girmeyi başaramadı. Bu şovu yapmak için bir yıl verildiğinde, prodüksiyon daha iyi olmalıydı ve oyuncular bu konulara önem verdiklerini göstermek için daha fazla çaba göstermeliydi. Bazı anlarda, oyuncu kadrosu kalabalıkla fazla kişiselleşmekten korkmuş gibi hissettirdi. En büyük sorun; böylesine sevilen bir dizi için çok az yeni bilgi içeriyor. Oyuncular, karakterlerinin mutlu sonlarıyla hikâyeyi bitirdiklerini söylüyor. Olası bir yeni bölüm tüm mutluluğun dağılmasına sebep olur düşüncesindeler.

Onca yıl bekledikten sonra kavuştuğumuz Friends ekibi, dizi boyunca Centrel Perk’teki eğlenceli ve samimi anların sıcaklığını hissettiremiyor. Ekibi ve tanıdık yüzleri yeniden görmek kalbinizi ısıtsa da, bunca bekleyişin ardından ortaya çıkan özel bölüm ile biz izleyicilerin daha iyisini hak ettiğini söyleyebiliriz.

Peki ya sizler yeni Friends bölümü The Reunion‘ı izlediniz mi? Sizler nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum‘da paylaşabilirsiniz.

Gülçin Kaya

1993’ten bugüne kitaplara, resimlere, notalara, evrenin her bir köşesine seyahat ediyor. Eğlenceli, zamansız ve mekansız yolculuk serüvenini paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyor.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Rayla Rayla dedi ki:

    Bir süredir buralara çok bakamadım o yüzden bu konu başka bir başlık altında konuşuldu mu bilmiyorum. Ben reunionı hiç beğenmedim. Çünkü ne yapacakları (ya da yapmayacakları) hakkında bir fikrim yoktu. Sonunda reunion geliyor deyince normal bölüm geliyor sanmıştım ama yine olmadı. Hani oyuncuların bir araya gelmesini Chandler’ın da diyeceği gibi “Could I care any less!”. Çünkü tam olarak hepsi toplanamamış olsa da oyuncuları bir arada gördük zaten ve friendsin olayı karakterler oyuncular değil. Doğrusu ben karakterlerin yıllar sonraki hallerini gösteren bir bölüm için de ölüp bitmiyordum ama friends reunion deyince mantıken bölüm çekmelerini bekliyor insan. Beğenmememin ana sebebi bu olsa da bu haliyle de çok iyiydi diyemeyeceğimm, süre doldurmak için midir insan çekmek için mi bilemiyorum (ki buna zaten gerek yok) ünlüleri getirip friends hakkında konuşturmaları da yine ilgimi çekmeyen bir konuydu. Tek beğendim diyebileceğim kısım eski sahneleri canlandırmalarıydı. O kadar reklamdan, haberden sonra bu muydu dedirtti. Ha bu arada oyuncuları da ekstradan seven ve bir arada görmek isteyen olur yani beğenene bir lafım yok.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Geleceğin Tarihleri - Lizzie O'Shea

Geleceğin Tarihleri: Lizzie O’Shea’dan Başka Bir Gelecek Tasviri

2021 BAFTA Televizyon Ödülleri Kazananları

2021 BAFTA Televizyon Ödülleri Kazananları Açıklandı