in , ,

Himouto! Umaru-chan İncelemesi: Gizli Oyun Ustası

Himouto! Umaru-chan incelemesi yayında. Umaru’nun çılgın oyun dünyasıyla tanışın! Animede geçen göndermeleri de içeren yazı sizleri bekliyor.

Himouto! Umaru-chan inceleme

Himouto! Umaru-chan komedisiyle ve chibi çizimleriyle öne çıkan bir anime. Hani dersiniz ya derslerim iyi olsun, sporda da iyi olayım. Ama eve gidince de televizyona ve bilgisayara bakayım. İşte Umaru bunların hepsini yapıyor. Onun dünyası, yaşıtlarının en azından bir kere hayalini kurduğu ütopik bir yaşam.

Himouto! Umaru-chan Konusu

Himouto! Umaru-chan, 2 sezon ve 1 ovadan oluşan 12 bölümlük komedi ve slice of life animesi. Umaru Doma, abisi Taihei ile birlikte şehirde yaşayan, 16 yaşında popüler ve güzel bir genç kızdır. Mükemmel bir liseli kız olan Umaru Doma’da olduğu gibi insanlar her zaman göründükleri kişi değildir! Dışarıdan görünen Umaru; derslerinde başarılı, herkese saygılı, iyilik sever ve güzel bir kızdır. Fakat gerçekte nasıl biri olduğunu kim bilebilir ki? Eve gelir gelmez dönüştüm geçirir resmen.

Hamster kapüşonunu giydiğinde, aşırı başarılı bir öğrenciden tembel, abur cubur yiyen bir otakuya dönüşür ve tüm ev işlerinin sorumluluğunu abisi Taihei’ye bırakır. Umaru evdeyken; uyumak, oyun oynamak, televizyon izlemek ve bir şeyler yemekten başta bir şey yapmamaktadır. Bütün ev işlerini de abisine paslamaktadır. Taihei tüm bunlara kızsa da asla Umaru’dan nefret etmez, edemez. Umaru’nun bu ikili hali arkadaşlıklarına da yansır. İşin komedi kısmı da burada devreye giriyor zaten. Bu arada Umaru sürekli abur cubur yiyip kola içtiği için animeden önce hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim.

İşleniş

Himouto! Umaru-chan; slice of life (hayattan kesitler sunan), okul, komedi ve seinen türünde bir anime. Seinen olması ilk başta garip görünebilir ama animede geeklerin özdeştirme yapması amaçlanıyor. Hobilerine, ilgi alanlarına, zevk aldığı şeylere dibine kadar dalanlar burada mı? Zevk aldığın şeyleri en detayına kadar öğrenmek neden daha zevkli olmasın ki?

Türlere geri dönelim. Himouto! Umaru-chan daha çok komedi ağırlıklı bir anime. Okulda çalışkan ama evde oyun düşkünü olan Umaru’nun bu çifte hayatını izlemek oldukça eğlenceli. Yan karakterler de oldukça başarılı ve komik. Öyle ki animeyi bitirdikten sonra altın değerindeki amv videolarına bakmayı unutmayın derim.

Akıllara zarar açılış müziği de içinde olan fragmanı paylaşıp animedeki göndermelere geçelim.

Himouto! Umaru-chan Animesinde Geçen 9 Gönderme

Animenewsnetwork’ün 2015’te yayınladığı Himouto! Umaru-chan yazısına göre animede 9 farklı gönderme var. Gelin bunu beraber inceleyelim.

Himouto! Umaru-chan inceleme 1

Himouto! Umaru-chan 9. bölümde otakuların çok sevdiği bir mekânı Japonya’da ünlü olan “Animate” isimli anime mağazasını görüyoruz. Bu tür referanslar verirken mizah da eksik olmuyor. Bu tür anime dükkanlarını Umaru ve Sylphynford’un gezileri sayesinde biz de görüyoruz.

Himouto! Umaru-chan anime incelemesi

Burada da bir prenses figürü görüyoruz. Animede buna benzer figürler de arada sırada görülüyor. Başkalarını da görmüş olabilirsiniz. Burada Pretty Cure isimli büyülü kızların olduğu animeye referans oluyor. Mağazada Pretty Cure için kocaman bir bölüm var.

Umaru anime incelemesi

Bunu fark ettiğim zaman baya gülmüştüm. Mahou Shoujo Madoka Magica izleyenler iyi bilir. Homura Akemi bu!

Umaru Koro Sensei

Koro Sensei’yi gördünüz mü? Assassination Classroom animesini izleyenler gördü bile.

Street Fighter IV göndermesi

Umaru’nun evinde oyun referanslarının çoğunu görmek mümkün. Karakterimizin odasında oyun geliştiricisi CAPCOM’un “Street Fighter IV” oyununa atıfta bulunan “Space Stream Fighter IV” posteri asılı. Sağ tarafta manga dolu kitaplığı da görüyorsunuz. Çok güzel değil mi? Ne yazık ki hangi mangalar olduğu belli değil. Ama ilk bölümde Umaru’nun Shounen Jump okuduğu da gözümüzden kaçmadı. Shounen Jump kapağından One Piece de rahatlıkla görünüyordu.

CAPCOM

Daha fazla CAPCOM referansını ilerleyen bölümlerde görmeye devam edeceğiz. Ama burada karakterler, Umaru’nun pudingini kimin yediğinin gizemini çözmeye başladığında, Taihei’nin ana kahraman Phoenix Wright ile aynı kıyafeti giydiği ve Wright’ın imzası olan “İTİRAZ” ifadesini kuşandığı bir Ace Attorney parodisini görüyoruz.

CAPCOM

Bu sahnede Umaru’nun Danganronpa oyun serisinin maskotu Monokuma’ya uyacak şekilde sıkıca ayı pelerininin rengini değiştirdiğini görüyoruz. Bu oyunlar aynı zamanda mahkeme salonu benzeri duruşmalara da sahip. Bu arada Danganronpa isimli anime de var. Tavsiye ederim. Fakat oyunu çok daha detaylı ve daha uzun, benden söylemesi.

Himouto Umaru-chan İncelemesi Zawawa

Zawawa

Başka bir sahnede Taihei, arka planda “zawawa” ses efekti yankılanarak mangaka Nobuyuki Fukumoto’nun sanat stilinde çizilen Kaiji Itou karakterini görüyoruz. Kaiji’de “zawa” (hışırtı) ses efekti, genellikle yen faturalarının sesini temsil etmek için kullanılır. “Zawawa” olarak değiştirildiğinde, fısıldayan bir sese dönüşür. Merak edenler için Kaiji’nin geçtiği anime Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor.

capcom oyunu

Bu ekran görüntüsünden eğlenceli, çok yönlü bir referans geliyor. Gösterilen oyun Monster Fantasy olarak bilinir ve muhtemelen hem Monster Hunter hem de Final Fantasy oyun serilerine atıfta bulunur. Oyun Capcom ve Nyanco tarafından geliştirildi ve Sony’nin PlayStation Portable ve PS3 sistemlerine referans olan “PP3” üzerinde oynanabilir. Bahsedilen “PP3”, ortalama PlayStation denetleyicisine çarpıcı bir benzerlik taşıyan bir oyun denetleyicisinin yanında oyun kasasının üzerinde görülebilir.

Animede geçen 9 büyük göndermeye böylece göz atmış olduk. Daha başka göndermeler bulmanız da mümkün elbette. Ama dikkatli izlemeniz lazım.

Himouto! Umaru-chan’ı izlediniz mi? Animede geçen başka göndermeleri fark ettiniz mi? Öyleyse yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da görmek isteriz.

Metin Kibar

1994 yılında Konya’da doğdum. Çocukluğumdan beri animeleri seviyorum. Shinsekai Yori’deki “Hayal gücü her şeyi değiştirmeye kadirdir,” fikrine katılıyorum. Animeler hakkında yazarak diğer anime hayranlarına ulaşmak beni mutlu ediyor.

Justice League The Snyder Cut

Zack Snyder’s Justice League Çıkış Tarihi Duyuruldu

Boba Fett Jeremy Bulloch

Boba Fett Aktörü Jeremy Bulloch Yaşamını Yitirdi