in ,

İçeriğin Peşinde #1: Replicant’lar Geri Dönüyor! | Blade Runner 2049

Kayıp Rıhtım’da konseptler bitmiyor! Yeni köşemiz “İçeriğin Peşinde” ile koleksiyonluk DVD’lerin içeriğini enine boyuna değerlendiriyoruz. İlk durağımız ise Blade Runner 2049.

icerigin pesinde 1
- Reklam -

Merhaba, İçeriğin Peşinde adlı serinin ilk bölümüne hoş geldiniz. Elbette ilk önce amacımın ne olduğundan bahsetmem daha doğru olacaktır. Yola çıkma gayem genel olarak marketten aldığımız film ve oyunların içerisinden neler çıktığına bakmak, onları değerlendirmek ve bu tür parçaların koleksiyonlarını yapan veya içlerinde ne olduğunu merak eden insanlara yol göstermek.

Örneğin aldığınız bir oyunun DVD’sinden sadece Steam adlı programın kurulum dosyaları çıkabilir. Oysa ki siz o oyunun DVD’sini sadece bilgisayarınıza daha kolay kurabilmek için almıştınız, çünkü aynı oyun internette çok daha ucuzdu. Ama içerisinden sadece Steam adlı program çıktı… Bu gerçekten üzücü olmaz mıydı? Bu incelemelerimle birlikte bu tür konulara açıklık kazandıracağım ve aldığımız ürünler arkasında yazan özelliklere sahip mi diye kontrol de edeceğim.

İncelememize başlamadan önce şunu da belirtmeliyim ki buradaki niyetim filmin kendisini incelemek değil. Daha ziyade DVD ile gelen özellikleri değerlendirmek. Elbette ben neyin ne kadar edeceğine karar veremem, bu oldukça kişisel bir olay. Fakat onun içinden çıkanları yazabilir ve bu ekstra seçeneklerin diğer incelediğim ürünlere oranla ne kadar iyi veya kötü olduğunu sizlere anlatabilirim. Ayrıca yapılan incelemelerin bazıları benim kişisel yargıma dayansa da neden düşük puan verdiğimi ve puanlamayı nasıl yaptığımı belirteceğim. Sizler elbette farklı puanlar verebilirsiniz. Diğer bir isteğim de zaten incelediğim ürünü tartışmaya açmak, bu yüzden fikirlerinizi de benimle paylaşmanızı bekliyorum.

- Reklam -

Eh… maksadımı açıkça belirttiğime göre ilk incelememle başlayabilirim. İlk bölümümüzün konuğu Blade Runner 2049’un DVD versiyonu. Bu DVD’yi 17 TL’ye yüzde elli indirimle aldım. Alırken de arkasını ve önünü bir güzel inceledim elbette. İçerisinde özel seçenekler olduğuna emin oldum. Sonuçta 10 TL’ye bile özel seçeneklerle dopdolu bir film alabilirsiniz, hatta 15 TL’ye içerisinde çift DVD bulunan filmler bile gördüm.

İlk inceleme için hangi filmi seçeyim diye düşünürken, aklıma ilk Rambo’nun ikinci filmi geldi. Ama daha güncel bir filmi incelemek için Blade Runner 2049 ile başlamaya karar kıldım.

Haydi başlayalım.

Kapak ve Disk tasarımı

DVD’ye ilk baktığımızda bizi oldukça güzel ve filmin konseptine uygun bir kapak fotoğrafı karşılıyor. Ayrıca kutunun arkasında yazan özel seçeneklerin hepsi DVD’nin içerisinde mevcut. Diskin beyaz oluşu hemen dikkat çekiyor. Bunun üzerine de fotoğraf basılabilirdi, bazı filmlerde hiç olmazsa kapak fotoğrafının aynısı basılıyor… zira burada beyaz ve sade bir disk tasarımı seçilmiş.

Menü Tasarımları

Disk açılır açılmaz bizi bir dil seçimi menüsü karşılıyor, fakat arka plana konulan fotoğrafın kalitesi pek iyi değil. Ayrıca bu menüde Türkçeyi seçseniz bile menüler dilimizde olmuyor. Yani İngilizce olarak kalıyor, bu da bir eksi. Her kısımda farklı fotoğraf kullanılmış, bunu video ve hareketli animasyonlar kullanan filmlerle kıyasladığımızda bu DVD’nin menü tasarımları çok ama çok sade kalıyor. Ek olarak ana menüde kullanılan müzik çok basit kalmış ve DVD’nin diğer bölümlerindeyse hiç müzik yok. Her bölümde farklı müzik kullanılan DVD’ler de mevcut, bu açıdan bakıldığında durum pek de parlak görünmüyor.

Dil Seçenekleri

DVD’nin benden en büyük artı kazandığı yer ise dil seçenekleri: İngilizce, Lehçe ve Türkçe dublaj seçenekleri yer alıyorken, İngilizce, Arapça, Yunanca, İbranice, İzlandaca, Lehçe, Portekizce ve Türkçe altyazı seçenekleri mevcut. Dil öğrenmek isteyen insanlar için oldukça ideal, fakat özel seçenekler Türkçeye çevrilmemiş. “Neden bunca dil seçeneği koydunuz ama özel seçenekleri Türkçeye çevirmediniz?” diye sorası geliyor insanın.

Özel Seçenekler

Evet şimdiye kadar bazı şeyler gerçekten baştan savma yapılmıştı. Peki bu durum özel seçeneklerde de aynı mı? İsterseniz gelin birlikte bakalım.

Prologlar

Bizi ilk olarak Prologlar karşılıyor. Bu kısımda ilk filmden ikinci filme kadar yaşanan olayları görüyor ve onlar hakkında bilgi ediniyoruz. Bu kısa filmler gerçekten harika bir şekilde çekilmiş ve tasarlanmışlar.

Konuları ise şu şekilde:

2022: Blackout (15.06)

Evet bu bir anime, hayır yanlış duymadınız, Shinichirō Watanabe tarafından yönetilen 15 dakikalık bir animasyon. Açıkçası bir film için anime yapıldığını görmek gerçekten çok hoşuma gitti. Ayrıca bu özel seçenek bir o kadar da tatmin edici içeriğe sahip.

Animenin konusuysa şöyle; birinci filmden sonra Replicant’lar insanlar tarafından zulme uğruyor, tecavüz ediliyor ve şiddete maruz kalıyorlar. İnsanların Replicant’lardan üstün olduklarını savunan örgütler çıkıyor ortaya. Replicant’lar ise bu durumdan kurtulmak ve Replicant’ların kayıtlarını yok etmek için Los Angeles şehrinde bir elektro manyetik bomba patlatma planı kuruyorlar.  Eh sonrasını izleyip görmelisiniz.

2036: Nexus Dawn (06.17)

Luke Scott tarafından yönetilen bu kısa filmde Tyrell şirketinin yerini alan Wallace yarattığı yeni Replicant’ları ve onların yeni özelliklerini bir kurula gösteriyor. Kurul ise bu Replicant’ların üretilip üretilmeyeceğine karar vermek için orada bulunuyor.

- Reklam -

2048: Nowhere To Run (05.36)

Yine Luck Scott tarafından yönetilen bu kısa filmde Los Angeles şehrinde çeşitli cadde ve sokakları, o zamanki insanların yaşayış biçimlerini görüyoruz. Ayrıca filmin içinde de yer alan Gentle Sapper adlı Replicant’ın halk içinde nasıl saklandığını, fakat sevdiklerine yapılanları gördükten sonra meydana gelen olayları izliyoruz.

Blade Runner 101

Adından da belli olacağı üzere bu kısımdaki kısa videolar sayesinde Blade Runner evreni hakkında bilgi edinebiliyoruz.

The Replicant Evolution (02.03)

Bu kısa video bize yeni Replicant modellerinden ve onların eskiye göre ne gibi avantajlara sahip olduklarından bahsediyor.

Blade Runners (01.31)

Bu kısa videoda Blade Runner’ların amaçlarını, nasıl yaşadıklarını, toplum içinden nasıl görüldüklerini ve bu işin nasıl farklılaştığını anlatıyor. Ayrıca yeni nesil Blade Runner’ları da değerlendiriyor.

The Rise of Wallace Corp (01.47)

İlk filmden sonra dünyanın nasıl değişim geçirdiğini ve Wallace’ın Tyrell şirketinin küllerinden nasıl yükseldiğini anlatıyor.

Welcome to 2049 (02.00)

Bu kısa videoda bizlere yeni Blade Runner filminin konusu hakkında bilgiler verirken ilk filmden sonra dünyaya ve insanlara ne olduğunu anlatıyor. Ayrıca zengin insanların yaşam standartlarından ve toplum yapısından da bahsediyor.

Jois (02.17)

Jois adlı sanal karakter yazılımını ve onun filmin ana karakteri ile ilişkisini anlatıyor.

Within the Skies: Spinners, Pilotfish and Barracudas (01.21)

Bu videoda filmde kullanılan yeni teknolojiler hakkında bilgi veriyor. Film dünyasının içerisindeki sahnelerde kullanılan malzemelerin nasıl yapıldığından biraz bahsediyor.

Özel Seçenekler Hakkında Genel Değerlendirme

DVD bizlere yaklaşık 37 dakika uzunluğunda özel seçenekler sunuyor. Elbette bu hiç yoktan iyi diyebileceğimiz bir uzunluk. Özellikle bu seçeneklerden bazıları oldukça tatmin edici olsa da genel olarak ne yazık ki o kadar da iyi değiller. Bunun en büyük sebeplerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz; çoğu filmde karşımıza çıkan yönetmenin yorumları bu filmde yer almıyor, özel seçeneklerin içerisinde neredeyse hiç kamera arkası görüntü koymamışlar, bundan çok daha uzun özel seçeneklere sahip filmler mevcut ve o seçeneklerin hepsi dolu dolu olabiliyor. Ayrıca tüm bu seçenekler iyi olsa bile en büyük eksik Türkçe altyazının bulunmaması.

Sonuç

Evet… bir sonuca varmamız gerekirse kapak ve DVD tasarımında bazı tembellikler vardı. Menüleri vasattı, özel seçenekler idare ederdi, dil seçenekleri oldukça fazla olmasına rağmen özel seçeneklerde Türkçe altyazı olmaması büyük bir eksi oldu diyebilirim.

Böylece ilk incelememizin sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ediyor ve inceleme hakkındaki fikirlerinizi yorumlarda belirtmenizi rica ederek sizi puanlama ile baş başa bırakıyorum.

Puan

blade runner 2049 puanlama

Halil Oğulcan Karamağara

Bir sürpriz yumurtanın içinde, 1994 yılında, İstanbul'da düşmüşüm annemin karnına. Mesela ağlamamışım doğduktan sonra. Tabii sonradan arayı kapattım. Şu anda Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Anime, dizi ve film izlemeyi çok severim. Okumayı da. Arada kendimi oyun oynamaya kaptırdığım da olmuyor değil. En çok da büyünce yazar olmak istiyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Ridley Scott - Merlin

Ridley Scott’ın Yeni Merlin Filminden Haberler Var

Alita: Savaş Meleği - Demir Kent

Alita’nın Öncesini Anlatan “Demir Kent” ile Tanışın