in ,

Legend of the Galactic Heroes İncelemesi: Uzayda Siyaset ve Felsefe

Legend of the Galactic Heroes incelemesi sizlerle. Ginga Eiyuu Densetsu izleme sırası ve kült anime replikleri bu yazıda sizleri bekliyor. 

Legend of Galactic Heroes inceleme
- Reklam -
- Reklam -

Legend of the Galactic Heroes ya da orijinal adıyla Ginga Eiyuu Densetsu; Yoshiki Tanaka’nın yazdığı Seiun ödüllü 10 kitaplık bir bilimkurgu romanından uyarlanan, Noboru Ishiguro’nun yönettiği, adı gibi efsane olan bir anime. Daha çok 20 yaş üstüne hitap eden, ufkunuzu açan, hayat felsefenizi geliştiren belki de değiştiren, politika, siyaset, savaş ve entrika gibi konuların işlendiği yapım.

Ginga Eiyuu Densetsu bir oturuşta 10 bölüm izlenen cinsten bir iş değil. Çünkü birkaç bölüm izleyince bile animenin kurduğu anlatı izleyiciyi doyum noktasına getirebiliyor. Yapım özünde cumhuriyet ve imparatorluğu, yani demokrasi ve otokrasiyi eleştiren bir anime olmasıyla dikkat çekiyor.

Ginga Eiyuu Densetsu bünyesinde çok kaliteli karakterler barındırır. Anime ilerledikçe en yüksek rütbeli generallerden tutun en düşük rütbeli erlere, en sıradan sivillere ve politikacılara da rastlarız. Hepsi de derinlemesine düşünülmüş, üzerinde uğraşılmış karakterlerdir. Hangi tarafın iyi, hangi tarafın kötü olduğu belli değildir. Seçim seyirciye bırakılır. Her karakterin kendi iyiliği ve kötülüğü de olduğu için bolca gri karakteri bu animede görmek mümkün. Bir tarafı çok sevseniz bile diğer tarafa düşman olamazsınız.

- Reklam -

Legend of the Galactic Heroes Konusu

Legend of the Galactic Heroes incelemesi

Gelecekte geçen hikâyemizde, insanoğlunun tüm kaynakların tükendiği Dünya’dan ayrıldığını, tüm galaksiye yayıldığını görüyoruz. Fakat insanlık galaksiye hükmetse bile davranışların değişmediğini, gurur, hırs, kıskançlık, kibir, bencillik, öfke ve şehvet gibi duygularının aynı şekilde kaldığını görüyoruz.

“Her devirde ve her yerde daima aynıdır insanların davranışları.”

Galakside 150 yıldır devam eden savaşta iki süper güç vardır: Galaktik İmparatorluk ve Hür Gezegenler Birliği. Bu savaşlarda on binlerce uzay gemisi ve milyonlarca asker çarpışmaktadır. Hikâyemiz de tam burada başlar.

İmparatorluk tarafında Reinhard von Lohengramm, Birlik tarafında ise Yang Wenli adlarındaki zeki karakterlerimiz bir yandan kişisel ve politik sorunlarla uğraşırken bir yandan da strateji ve taktik üzerine kurulu savaşlarına devam edeceklerdir. Onların bu mücadelesi insanlığın en büyük savaşına sebep olacak ve verdikleri her karar tarihe geçecektir.

Legend of the Galactic Heroes İzleme Sırası

Ginga Eiyuu Densetsu izleme sırası

Legend of the Galactic Heroes 110 bölümlük ana serisi 1988 yılında çıktı. Gaiden (yan hikâye) bölümleri ise 1998-1999 yıllarında çıktı. Fakat yan hikâyeler ana serinin öncesini anlatıyor. Bu nedenle önce yan hikâyeleri izlemenizi tavsiye ederim. Böylece ölen karakterlerle ilgili spoiler de yemeden keyifli bir şekilde izleyebilirsiniz. Film sırası ise biraz daha farklı. Onları da şimdi açıklıyorum. Öncelikle elimizde iki adet Gaiden OVA serisi var:

Ginga Eiyuu Densetsu Gaiden I (1998) 24 bölüm

Ginga Eiyuu Densetsu Gaiden II (1999) 28 bölüm

Fakat bu bölümlerde de hikâyeler daldan dala atlıyor. Kronolojik sırasını acayip karıştırmışlar. Kronolojik sırada izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

1. Gaiden bölümlerini kronolojik sırada izleyin.

Gaiden II, 1-14

Gaiden I, 1-4

Gaiden II, 15-22

Ginga Eiyuu Densetsu: Ougon no Tsubasa (Golden Wings) (Film) (1992)

Bu filmi normalde kronolojik sıranın en üstüne koyuyorlar. Fakat ben öyle yapmadım. Çünkü bu filmin başında anlatılan sahneler zaten Gaiden bölümlerinde var. Fakat Reinhard’ın binbaşı rütbesindeyken yaşadığı maceralar Gaiden bölümlerinde yok. Bu nedenle tam olarak bu sırada olması daha mantıklı. Aksi takdirde sıradaki bölüme geçerken “Binbaşı olmadan yarbay oldu” gibi bir tepki vermeniz muhtemel. Yalnız şunu da söylemeliyim. Tüm seri içinde en düşük puanı alan ve en kötü eleştirileri alan yapım da bu film. Çizimlerinde orijinale sadık olunmaması en büyük sebebi. Bu filmi atlarsanız bir şey kaybetmezsiniz. Fakat tüm hikâyeyi bilmek istiyorum diyorsanız bu filmi de izleyin derim.

Gaiden II, 23-26

Gaiden I, 5-8

Gaiden I, 13-24

Gaiden II, 27-28

Gaiden I, 9-12

2. Ginga Eiyuu Densetsu: Waga Yuku wa Hoshi no Taikai (My Conquest Is the Sea of Stars) (Film) (1988)

3. Ginga Eiyuu Densetsu: Arata Naru Tatakai no Overture (Overture to a New War) (Film) (1993)

Bu film ana serinin ilk 2 bölümünü daha detaylı daha iyi bir şekilde anlatıyor. Ana seriden önce izlenmesi önerilir.

4. Ginga Eiyuu Densetsu (1988) 110 bölüm

3. sıradaki yazdığım film izlenmişse ilk iki bölüm atlanabilir.

Ginga Eiyuu Densetsu incelemesi

Ginga Eiyuu Densetsu İncileri

Ginga Eiyuu Densetsu romandan uyarlama bir anime olduğu için çok güzel repliklere de sahip. Spoiler olmadan birazını sizinle paylaşmak istedim.

“Adil bir dava için savaştığını iddia eden iki ordu arasında kullanılan ve daha sonra gözden çıkarılanlar daima halklar olmuştur.”

14. bölümden

“Asker dediğin düşmanlarını öldürür, dostlarını göz göre göre ölüme gönderir ve tüm vaktini insanları nasıl kandırarak alt edebileceğini düşünmeye harcar. Beş para etmez bir meslek yani. (Burada askerden çok rütbeli komutan kastediliyor.)”

17.bölümden

“Bir aslanın liderliğindeki koyunlar, bir koyunun liderliğindeki aslanları yenermiş derler.

İmtiyazlar insanın ruhunun yozlaşmasına neden olur. Kendilerini haklı çıkarmak ve başkalarına eziyet etmek onlar için içgüdüsel bir davranıştır. (Kısaca, rütbe arttıkça ego da artar diyor.)”

18. bölümden

“Her devirde ve her yerde daima aynıdır insanların davranışları.

- Reklam -

Halkın yönetime sadık olmasını sağlamak için iki şey yeterli. Tarafsız yargı ve adil vergi oranları. Hepsi bu.”

27. bölümden

“Sosyal eşitsizliğe aldırmayan, askeri harcamaları sinsice artıran ve akabinde dış düşman bahanesiyle vatandaşlarını baskı altına alan bir ulus yok olmanın eşiğindedir.”

31. bölümden

“Demokrasi denen şey halkın kendi özgür iradesi ile kendi inançlarını ve ruhlarını yok etmeyi amaçlayan bir yönetim şekli midir?”

54. bölümden

“Din denen şey güç sahibi insanlar için ne kadar yararlı bir şey. Toplumu kontrol altında tutmak için bundan iyi bir araç olamaz.”

58. bölümden

“Siyasi iktidar istediği zaman sözlükteki “adalet” kelimesinin tanımını değiştirebiliyor.”

60. bölümden

“Değişiklikleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmenin en etkili yolu demokrasi değil otokrasidir.

Güçlülerin özdenetimini kanunlar ve kurumlar ile sağlayan sistemin adı demokrasidir.”

74. bölümden

“Televizyon dizilerindeki gibi mutlak iyi ve mutlak kötü diye bir şey olsaydı hayatlarımız ne kadar da kolay olurdu aslında.”

78. bölümden

“Demokrasi, iktidarların gücünün sınırını kanunlarla belirleyen bir sistemdir.”

88. bölümden

“Diktatörler tarafından düşünce suçlusu veya siyasi suçlu ilan edilip tutuklanmak bir cumhuriyetçi için adeta bir madalya değil midir?”

104. bölümden

“Bir demokrat ve cumhuriyetçi asla bir diktatör karşısında diz çökmemeli.”

108. bölümden

“Yönetilenlerin hoşgörüsü yönetenin ihtiyatsızlığa sürüklenmesine ve dikkatinin dağılmasına sebep olabilir.”

Gaiden I – 7. bölüm

“Harici askeri faaliyetlere girişerek kamuoyunun dikkatini dağıtmak hükümdarların klasik yöntemlerindendi.”

Gaiden II – 27. bölüm

Güzel repliklerin yarısının yarısını yazdım belki de. Daha o kadar çok güzel replik var ki! Özellikle Yang ve Julian’ın konuşmaları çok iyiydi.

Legend of the Galactic Heroes inceleme

Müzikler ve Çizim

1988 yapımı olduğu için ilk başta garipseyebilirsiniz. Fakat shounen animelerden çok seinen animeler seviyorsanız, senaryosuna kapılıp gidersiniz. Bence çizimlerin en büyük eksiği kan efektleri. O kadar kötü olmuş ki herhangi bir yaralanma olayında sanki bir kova kırmızı boya dökülmüş gibi oluyor. Anime boyunca alışamadığım tek durum buydu.

Müzikleri konusunda ise genelde klasik müzik tercihine gidilmiş. Savaşlar devam ederken arka fonda klasik müzik çalması sanki bir orkestrayı izliyormuşsunuz hissi veriyor. İzlerken Beethoven, Mozart, Wagner, Lizst ve Bach’ı çok duyacaksınız.

İşleniş

Legend of the Galactic Heroes inceleme

Animeyi anlatan bir dış ses var. Bu durum bizi sanki tarih belgeseli izliyormuş gibi bir havaya sokuyor. Fakat ara sıra geleceği söylemesi pek hoş olmamış bence. Özellikle de kapanış müziğinden sonra, sonraki bölüm ölecek kişiyi söylemesi gerçekten ağır spoiler oluyor. Bu nedenle kapanış müziği sonrası sahnelerini atlamanızı tavsiye ederim. Animenin en büyük eksiği bu diyebiliriz.

Evrenin teknolojisi eski. Teknolojik mantık hataları var ama 1988 animesi olduğu için maruz görülebilir. Bölümler ilerledikçe başka mantık hataları da gözünüze çarpabilir. Fakat animenin anlatmak istediği mesajlar, yaratılan atmosfer ve karakterlerin kalitesi öyle yüksek ki mantık hatalarını görmezden geliyoruz.

Yeni Uyarlama

Ginga Eiyuu Densetsu inceleme

2017’den itibaren Production I.G tarafından sadece 12 bölüm ve de 3 film yapılmış. Uyarlama tüm hikâyeyi anlatırsa ve biterse umarım güzel olur. Ama şu anki haliyle çok fazla eksik var.

Production I.G iyi iş çıkarıyor. Çizimler, müzikler, animasyon, seiyuu seçimi, romana daha iyi uyarlama gibi durumlardan dolayı iyi diyebilirim. Biterse çok iyi olacak ama işte ne zaman biter bilmiyorum.

Zaman zaman duygulandıran, siyaset ve felsefe içeren Ginga Eiyuu Densetsu incelemesinin sonuna geldik. Sizin favori karakteriniz kim? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı bekliyoruz.

Metin Kibar

1994 yılında Konya’da doğdum. Çocukluğumdan beri animeleri seviyorum. Shinsekai Yori’deki “Hayal gücü her şeyi değiştirmeye kadirdir,” fikrine katılıyorum. Animeler hakkında yazarak diğer anime hayranlarına ulaşmak beni mutlu ediyor.

3 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Trao Trao dedi ki:

  Eline sağlık. Sayende güzel bir anime izleyeceğim. Şu “Galaktik İmparatorluk” Asimov’un Vakıf serisinde de vardı. Bir esinlenme var mıdır acaba?

 2. Avatar for Expelliarmus Expelliarmus dedi ki:

  Teşekkürler. Asimov hiç okumadım ama eminim pek çok animede olduğu gibi bu animeye de etkisi vardır. Konusuna baktım bazı yönleri benziyor. Animede göndermeler de vardır mutlaka.

  İyi seyirler.

 3. Avatar for ReinhardvonLohengram ReinhardvonLohengram dedi ki:

  Bir alıntı da ben yazayım belki tanıdık gelir :slight_smile:

  “Seçkin sınıftakiler, saraylar inşa ederken devletin zenginliğini yiyip bitirmeyi, halkı ezip geçerken kıymetli olanları almayı kendilerine hakmış gibi görüyorlar !”

  Golden Wings filminden, sırf bu söz için bile o film izlenebilir.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

george orwell çekiliş

ÇEKİLİŞ: 7 Kitaplık George Orwell Seti

Bridgerton 2. sezon

Bridgerton İzlenme Rakamları ile Netflix Rekoru Kırdı