in , ,

Liberated İncelemesi: Çizgi Roman Panellerinde Yolculuk

Çizgi roman panellerinde gezdiğimiz, noir havası içeren, siberpunk türüne ait hikâye odaklı aksiyon-macera yapımı Liberated oyununu inceledik.

Liberated İncelemesi

Atomic Wolf’un Liberated adlı yeni oyunu hakkında inceleme yazımız ile karşınızdayız.

Eskiden yer yer görsek de bilhassa son dönem oyunlarında sık sık depresif, iç daraltan ve karanlık görsel stiliyle öne çıkan, kapkaranlık dokusuyla geleceğe dair ürperten distopik soslu yapımlarla karşılaşıyoruz. 20. yüzyılda bilimkurgu edebiyatında yazarların, teknolojinin ve bilimin atağıyla beraber geleceğe dair kaygılarının yansıdığı distopya edebiyatının şaha kalkması herkesin malûmu. Bunun video oyunlarındaki hâliyse, bağımsız yapımların odakta olduğu yakın dönem oldu diyebiliriz.

Adından da anlaşılacağı üzere, George Orwell’in ünlü siyasi hicvi 1984’ün esinlenme kaynağı olduğu Orwell ve devamı Orwell: Keeping an Eye on You bunlardan bazıları. Bu oyunlar odağı ters yüz ediyor, bizi hükûmet ve baskıcı tarafa çekiyordu. Kısaca halkın eylemlerini kontrol eden baskıcı ve tehlikeli gözdük. Verdiğimiz kararlar hikâyeyi şekillendiriyor ve karakterimizi tanımlıyordu. Yine odağın zorbanın yanında yer aldığımız Beholder ve Papers, Please oyunlarını da farklı oynanış dizaynı, fakat benzer hissiyatıyla aynı kümeye dahil edebiliriz.

Kapkaranlık, sistemin tekdüzeliği hasebiyle insanın içine işleyen can sıkıntısı, hayattan bıkkınlığı buram buram işleyen; geçtiğimiz yıl çıkan ve sitede incelediğim Mosaic, sistemin baskısının zorlayıcılığının yanı sıra sıkıcı hayatları vurgulamasıyla da öne çıkıyordu. Örnekler çoğaltılabilir.

Yakınlarda Polonya merkezli bağımsız stüdyo Atomic Wolf’un geliştirdiği Liberated, yukarıda saydıklarımın hissiyatını barındıran; üzerine Deadlight oynanışı ve çizgi roman stiliyle farklı olmayı amaçlayan bir oyun. Çizimleriyle noir havası içeren, siberpunk türüne ait hikâye odaklı aksiyon-macera yapımı. Bakalım nasıl olmuş?

oyun inceleme

Liberated: Karanlığa Karşı Kapkaranlık

Mosaic’e kıyasla Liberated, teknolojik açıdan günümüze benzer, yakın gelecekte geçiyor. İnsanların eylemlerini sosyal ağlar, yüz tanıma sistemi aracılığıyla gözlemleyen ve buna göre insanlara kredi veren, sistem içindeki güvenirliğini belirleyen ‘gözleyici’ sistem yer alıyor. Bu buluşla birlikte insanların yaşamı da doğal olarak büyük ölçüde değişiyor. Daha çok Orwell oyun serisine yakın bir tarz diyebiliriz.

İki taraf var: Güvenlik bahanesiyle yeni teknolojiyi arkasına alan kontrolcü hükûmet ve isyankâr ‘Liberated’ adlı ‘terörist’ grup. İki taraf da oldukça radikal ve tartışmalı kararlar alıyorlar. Kısaca sertler. Aşırı otoriterliğe karşı, biraz da doğal olarak sert anarşik eylem filizleniyor.

Biz de hikâyeyi bu iki farklı perspektiften deneyimliyoruz. Hem isyancıların yaşamına dahil oluyor hem de hükûmete çalışan oldukça idealist ve gerçekten insanlığın güvenliğini isteyen polis aracılığıyla hükûmet kanadını oynuyoruz. Bu vesileyle iyi ve kötü silikleşiyor, gri bölgelere giriyoruz. Biraz sizin dünya görüşünüzle alakalı değerlendirmenize bırakıyor, hiç olmazsa bunu amaçlıyor.

Canlı Paneller

Hikâye anlatım biçimi ve çizimleri tabii ki bu oyunun en ilgi çeken özelliği. Zira toplam 4 orijinal, 2 çıkış tarihinde çıkan ek paket olmak üzere toplam 6 çizgi roman sayısını oynuyoruz. Canlı panellerde hikâyeyi takip ediyor, yeri geliyor yandan görünümlü aksiyona bizzat dahil oluyoruz. Video oyunlarıyla çizgi romanı birleştiren bir dizaynı var.

Liberated oyun inceleme

Çizimleriyse gerçekten başarılı. Zaten benim oyunu oynamama vesile olan da güzel atmosferi ve etkileyici çizimleri olmuştu. Burada bir ‘ancak’ demeliyim. Çünkü ne yazık ki buradan sonra biraz olumsuz yorumlara geçeceğim. Çünkü sarsıcı görselliği biraz oyunla ilgili yanıltıcı bilgi veriyor.

Sığ Oynanış ve Klişe Hikâye

Oyunun dizaynı ilgi çekici, farklı bir dokusu olduğu ilk bakışta fragmandan hissediliyor. Atmosfer tamam, çizimler güzel. Fakat güzel fikrin altı gerçekten çok zayıf doldurulmuş. Oynanış çok eksik. Başladığımda eh, ileride güzelleşir dedim. Fakat sonuna kadar neredeyse yeni hiçbir şey eklemedi. Hiç!

Sağa doğru ilerle, silahını ateşle, ilerle, ateşle, saklan, ilerle, ateşle… Sonuna kadar yeni başka bir şey sunmuyor ve üzücü olan şu ki bu sığ oynanış ilk yarım saatinde sıkmaya başlıyor. Ki eyleme geçtiğimiz zamanlardaki görsel tasarım da etkileyici yönünü kaybediyor. Üstelik oynanış akıcı da değil. Yer yer karşılaşılan hatalar (bug) da can sıkıyor.

Liberated oyun inceleme

Üzülerek olumsuz tarafının bununla kalmadığını eklemeliyim. Hikâye anlatım seçimi uzaktan tatlı görünse bile anlatımı ve diyalogları aşırı klişeye boğulmuş durumda ve bilhassa bu türün yakın takipçileri için başından sonuna kadar yüz ekşitmekle geçiyor takibimiz. Kısacası oyunun işçiliği ve edebî yönü çok kusurlu.

Son Olarak

Açıkçası Liberated duyurulduğundan ve fragmanını izlediğimden beridir merakla beklediğim, farklı bir tat alacağımı düşündüğüm bir oyundu. Fakat arkasındaki parlak fikir hiç doldurulamamış. Hikâye anlatımı ve kıytırık oynanışıyla ortaya kötü bir yapım çıkmış.

Hâlihazırda Nintendo Switch ve PC’den ulaşabilen Liberated, Steam’de 32 TL gibi bir etiket fiyatına sahip. Türkçe dil seçeneğinin olmadığını ve ilgisini çeken için orta seviyede İngilizce gerektirdiğini söylemeden geçmeyeyim. Şahsen şu anki fiyatıyla tavsiye etmiyorum, indirimde de sadece merak edenlere öneririm.

Sizler de Liberated hakkındaki yorum ve eleştirilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

* * *

* Destroy All Humans İncelemesi: Beyin Patlatma Zamanı

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

Sütçü - Duygu Akın - Anna Burns - Çevirmen

Sütçü – Duygu Akın | Çevirmenin Çemberi

Aquaman 2 korku filmi

Aquaman 2 Korku Dokunuşlarına Sahip Olacak