in ,

Little Nightmares 2 İncelemesi: Kâbuslar Kapımızı Tekrar Çalıyor

Little Nightmares 2 incelemesi yayında. Tarsier Studios’un geliştirdiği bulmaca ve platform türündeki korku oyunu hakkındaki yorumlarımız sizlerle.

Little Nightmares 2 incelemesi

Karanlıklardan gelen kâbuslar kapımızı tekrar çalıyor. Bulmaca ve platform türündeki, kasvetli ve karanlık atmosferiyle içimizi daraltan, Tarsier Studios tarafından geliştirilen oyun serisinin ikinci halkası Little Nightmares 2 incelemesi sizlerle.

Kayıp Rıhtım’da türü sevdiğimden yazdığım incelemelerde birçok yeni platform oyununa yer verdim (örn. karanlık DARQ, rengârenk Planet Alpha). Bazısı aksiyonuyla öne çıkıyordu, diğeri atmosferiyle, bir başkası türe farklı dokunuşuyla; hikâyesini oyuncuya doğrudan açık edeni vardı, küçük ipuçları vererek oyuncudan hayal gücüyle boşlukları tamamlamasını isteyeni de… kısacası son dönemde bağımsız oyun geliştiricilerden farklı yaklaşımlarda birçok platform oyunu gördük.

Yeni yapımları ele alırken, tabii ki eskilerden esinlenmeleri de örneklerle belirtmiştim. Aslında oldukça yakın tarihli olmasına rağmen, Little Nightmares 2017’de çıktığı zaman yapısı itibarıyla ‘yeni bağımsız platform dalgasında’ (böyle sinema akımı gibi oldu…) önemli yer edinmiş ve gelecek oyunlarda da kuşkusuz etkiye sahip olmuştu. Özellikle yine yandan görünümlü korku ve bulmaca oyunu DARQ’ta bunun etkileri hissediliyordu. Farklılıkları bariz olsa da hikâyesini açık etmeden atmosferiyle gerilimi hissettirme açısından benzer yönleri görmek mümkündü.

Hikâyenin kapısının atmosferle aralanması derken… Birçok yeni bağımsız platform oyununda gördüğümüz bir tavır bu. Eh, tabii ki Little Nightmares bunun en güçlü örneklerinden birisi. Öte yandan Inside, Far: Lone Sails gibi örneklerle de çoğaltabiliriz.

Little Nightmares 2

Şahsen Little Nightmares’i türde birçok iyi örnek olsa dahi bütünüyle baktığımda yarattığı atmosferden ana karakterlerine, düşman tasarımlarına, hissiyatına göre ilgi çekici ve estetik açıdan farklı bir yere koyduğum, çok özel bir yapım olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Hayranlığımı saklamaya gerek yok, tüylerimi diken diken eden, övgümü sakınmadığım bir oyundu.

Hâliyle ikincisini nasıl bir heyecanla beklediğimi, yine o kasvetli ve acımasız dünyaya, gerilmeye hazır saldırdığımı detaylıca anlatmama gerek yok. Oturdum başına heyecanla… gerisi geldi. Bakalım o zaman böyle sevdiğim bir oyunun ikincisi nasıl olmuş? Tarsier Studios üzmüş mü, yoksa ikincisiyle bambaşka bir seviyede seriye mi imza atmışlar?

Little Nightmares 2: Yeni Kâbuslar, Yeni Heyecanlar

İlk oyunda bildiğiniz üzere sarı yağmurluğuyla türlü tehlikelere göğüs gerdiğimiz Six’i oynamıştık. İlkini oynamamışlar olabileceği için sürpriz bozmak istemiyorum (ki oyunun arka planında açık edilmemesi gereken önemli hikâye yer alıyor), fakat o Six neler yapmıştı neler… Bu sefer gerilmeye baş karakterimiz Mono adlı çocuk ile devam ediyoruz. Yine bizi avlayanlar var, tehlikeler başımızdan eksik olmuyor. Fakat ikincisinde geliştirici stüdyo farklılığa imza atmış ve yanımıza yapay zekâ tarafından kontrol edilen arkadaşımız Six’i vermiş.

Sinyal Kulesi’nin karanlık sırlarına doğru iki arkadaş el ele (gerçekten Six ve Mono el ele tutuşabiliyor, ufak ve çok tatlı bir ekleme) ilerliyoruz. Bu sefer ilk oyunun yaklaşık iki katı uzunluğuna sahip macera var karşımızda, bu da demek ki tuhaf, ucube yaratıklarla başımız daha çok derde girecek. Sadist öğretmen, kana susamış avcı, akıl hastanesinde deney yapan canavar ve daha nicesi… Sağ çıkmak için işimiz çok!

Little Nightmares 2 yorum

Hemen bu noktada belirtmem gerekiyor, gizlenmenin ön plana çıktığı bu oyunda yapay zekâ bizim kontrolümüzde olmayan sorunlar yaratmıyor. Yani bir de onun aklıselim davranması için çırpınmıyoruz. Bu hem artı hem de karşılaştığım bir problemin işareti. Öyle ki oynarken bir noktada Six bizi arayan yaratığın dibinden rahatça geçti ve canavar tepki bile vermedi. Ama sadece bir kere bu durumla karşılaştığım ve bizim oyunumuzu baltalamasındansa daha kabul edilebilir olduğu için çok üstünde durmadım, rahatsız etmedi. Yine de bir sorun olarak not aldım.

Gerçeğin Arkasında Ne Saklanıyor?

Serinin ikinci oyunu ürpertici ve estetik açıdan büyüleyici karakterleriyle yine farkını ortaya koyuyor. Atmosfer yine soğuk, karanlık ve tehditkâr. Sadece görselliği bile gerilmemize sebep oluyor, tabii bununla yetinmiyor, karşılaştığımız yaratıklar da yine hem heyecanlandırıyor hem de gerçekten fena geriyor. Tasarımlar şahane.

Six’in yanımızda arkadaş olarak yer almasının yanı sıra bazı farklılıklar da mevcut. Oyun süresini belirtmiştim. Yaklaşık 6 saat sürüyor, tabii bu süre detaylıca oynarsanız çok daha uzayabilir. İlkine göre uzun. Bunun dışında biz de rakiplere karşı saldırma durumuna biraz da olsa geçiyoruz. Mono, balta gibi silahlarla kendi boyutumuzdaki rakiplere zaman zaman saldırabiliyor. Burada eklemeden geçemeyeceğim, ilk oyundaki dövüş mekaniği kullanılmamasının güçsüzlük, umutsuzluk hissiyatı üzerinde önemli bir yeri vardı.

Yani mekaniksizlik oyunun yapısının bir parçasıydı, kâh kocaman canlıların yanında güçsüzlüğümüzü pekiştiriyor kâh kaçarken yakalandığımızda çaresizliğimiz bize hissettiriyordu. Bu duygu oyunda yine mevcut. Ufak dövüş mekaniği sadece karakteri farklılaştırıyor ve oyuna yeni boyut katıyor, ancak yine çaresizliğimiz koca canlıların yanında buram buram hissettiriliyor. Diğer yandan bulmacalar çok zor değil, fakat atmosferiyle birlikte keyif veren türden.

Geçmiş ve Gelecek

Little Nightmares 2’nun müzikleri ilk oyunda olduğu gibi yine Tobias Lilja’ya teslim edilmiş. Atmosferi görselliğiyle yeterince övdüm, fakat oyunla uyumlu müziklerin katkısı da yadsınamaz. Lilja gerçekten tekrar tekrar dinlenesi eser ortaya koymuştu ilkinde. Bu sefer de köklerden pek farklılaşmadan tekrar etkileyici bir albüm çıkarmış. Tabii ilk albümü yeni olduğu ve tema şarkısıyla fark yarattığı için ikincisi o seviyede değil ve yenilik pek sunmuyor. Çünkü ilkinde şok etkisiyle bayılarak dinlemiştim. Yine de ilkindeki tınılarla tekrar karşılaşmak hoşuma gitti.

Little Nightmares 2 hakkında bilgi

Ayrıca ek paketlerle genişletilen, bize ucundan hissettirilen hikâye, ikincide çok özgün olmasa bile gayet etkileyici bir noktaya bağlanmış. Birçok soru işaretinin cevabını almamız bir yana, bunun aktarılma biçimini gayet beğendim. Geliştirici ekibi belli ki hikâyelerinin nereye gideceğini daha ilk başta kafalarında oturtmuş, bunu sona geldiğinizde hissediyorsunuz.

Zaten Tarsier Studios, oyun çıktıktan sonra da seriyi tamamladıklarını ve oyuna veda ettiklerini belirttiler. Bu belli bir kitle edinmiş oyun serisi için gayet cesur ve sömürülmesindense istenen bir hamle. Gerektiği yerde dur diyebilmek, eserin niteliği açısından çok değerli. Açıkçası bu ekibin ileride neler yapacağını şimdiden heyecanla bekliyorum. Diğer yandan Bandai Namco, seriyi başka ekiple devam ettirebilir tabii… bilemeyiz.

Son Olarak Little Nightmares 2 Hakkında

Kısacası Little Nightmares 2, ilk oyunun oluşturduğu soğuk, kasvetli ve oldukça ürpertici atmosferini yine oyuncusuna yaşatmayı başarıyor. İlkinin üzerine eklediği yenilikleri, yapısına ve duygusuna zarar vermeden etkileyici şekilde sunmuş. Hikâyesini tamamlamasıyla bize iki oyunluk harika deneyim sundular. Harika bir platform ve bulmaca türündeki korku oyunu yaşattıkları için teşekkür ediyorum.

Fakat… evet ne yazık ki oynanış süresi her ne kadar ilkinden uzun olsa bile, 149 TL gibi yüksek fiyatı ister istemez oyuncuda soru işareti yaratıyor. Gerçekten özel bir sanat eseri olduğunu belirtmekte fayda var. Yine de fiyatına göre iyice düşünüp taşınmak, belki de indirip beklemek lazım. Karar tabii ki sizin.

Yeni, küçük (!) kâbuslara hazır mısınız?

Little Nightmares 2 oyunu hakkında sizin düşünceleriniz neler? Yorum ve eleştirilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

Hayvan Mezarlığı Öncül Filmi Paramount Plus

Hayvan Mezarlığı’nın Öncesini Konu Alacak Yeni Bir Film Çekiliyor

Ölüler ve Dizginlenemeyen Güçleri - Karen Osborne | Çeviri Öykü

Ölüler ve Dizginlenemeyen Güçleri – Karen Osborne | Çeviri Öykü