in ,

Loki Dizisinin İlk Bölümü Marvel Sinematik Evreni’ne Neler Kattı?

Loki’nin ilk bölümü Disney+’taki yerini aldı. Peki Marvel Sinematik Evreni’nin merakla beklenen yeni dizisi nasıl bir başlangıç yaptı?

Loki 1. Sezon 1. Bölüm İncelemesi
- Reklam -
- Reklam -

Loki dizisi 1. sezon 1. bölümü ile geçen hafta Disney+ üzerinden yayınlanmaya başladı. Marvel Sinematik Evreni hayranlarının en merakla beklenen yapımlarından biri olan dizi, sonsuzluk taşlarının bile önemsiz olduğu bir boyut üzerinden izleyiciye neler sundu?

İlk bölümü ile hızlı bir giriş yapan Loki, genel anlamda olumlu algılanacak başlangıcı ile hayranları mutlu etti. Zaman Varyansı Birliği’ni sonunda sinematik evrene de getirmiş olan macera, Loki’nin Tesseract’ı alıp kaçtıktan sonra yaşadığı maceraları konu ediniyor. Aslında hayatına devam etmiş olsa, Thanos’un ellerinde can vermesi gereken Thor’un üvey kardeşi, kaçışıyla birlikte bir “varyans” yaratıyor. Böylece devreye Time Variance Authority ekibi giriyor.

Normalde, yaptığı şey yüzünden cezalandırılıp “sıfırlanacak olan” Loki, Owen Wilson’ın canlandırdığı Ajan Mobius sayesinde bu talihsiz kaderinden kurtuluyor. Açılış bölümleri ile birlikte, MCU’nun 10 yıl boyunca günden güne saf kötü karakterden bir anti kahramana dönüşen Loki’nin aslında daha en başından itibaren nasıl biri olduğunu gözlemiyoruz.

- Reklam -

Buradan sonra yazacaklarımız bölümü henüz izlememiş kişiler için spoiler sayılabilecek bilgiler içeriyor.

Loki 1. Sezon 1. Bölüm Fragmanı | İZLE

YouTube video

Her ne kadar bu yazının Loki’nin ilk bölümü ile ilgili sürpriz bozanlı bilgiler içereceğini söylesek de aslında iyi bir giriş olmasına rağmen oldukça sınırlı başlangıç yaptığını belirtmemiz gerekir. Bölümün neredeyse tamamı Zaman Varyansı Birliği’nin ofisinde geçiyor. Loki’nin zaten bildiğimiz geçmişine ve geleceğine odaklanıyor. MCU’yu yakından takip edenler, yaptığı hatalara rağmen karakterin sonunda verdiği doğru kararlar ile gerçek bir kahraman gibi davrandığını hatırlayacaktır.

Bu bölümde de geleceğini bir cihaz yardımıyla izleyen Loki, hızlandırılmış şekilde o bilindik “son”daki haline kavuşuyor. WandaVision’ın aksine 50 dakikalık doyurucu bir bölümle izleyicilerin karşısına çıkan karakterin, Ajan Mobius tarafından neden kurtarıldığı da bölüm sonunda belli oluyor: Kendisi olan başka bir varyansı durdurmaları için Loki’nin yardımına ihtiyaçları var.

Loki'nin ilk bölüm incelemesi

Dizinin ilk bölümü güzel bazı sürpriz yumurtalar da içeriyor. Örneğin, girişte gördüğümüz Avengers: Endgame’deki sahne aslında hepimizin hatırladığı görüntüleri içeriyor. Ancak bu sırada Loki’nin gözünden çekilen bazı ek sahneler filmde yer almamıştı. Dizi ile bu atılan sahnelerin çoğu kullanılmış oldu. Yani o gördüğümüz sahneler için tekrar bir çekim yapılmadı.

Loki’nin Tesseract’a el koyduktan sonra kaçması ve kendisini Moğolistan’ın Gobi Çölü’nün üzerine düşerken bulması da ilk Iron Man filmine bir atıfta bulunuyor gibi. Hatırlanacağı üzere Tony Stark da ilkel bir yüksek teknoloji zırh takımı yaratarak yakalanmaktan kaçar. Ancak aynı Loki’de olduğu gibi kaba bir şekilde bir çöle iniş yapar. Peki bu selamlaşma öylesine yapılmış bir şey mi? Marvel Stüdyoları sembolik göndermeleri oldukça sever. Iron Man, MCU’nun başlangıcını oluşturan bir yapımdı ve şimdi Loki ile tamamen farklı bir evreye giriyor. Bu gönderme de bunun tescili gibi bir şey oluyor.

Loki Sonunda Gerçek Amacını Buluyor

Tom Hiddleston 1. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

Dizinin anti kahramana en büyük getirisi, daha ilk bölümden ne istediği ile ilgili soruları sordurtması. Ancak unutmayalım ki bu kişi normal biri değil, kendisi kötülük ve kurnazlık tanrısı. Çok defa Thor’u kandırdığı gibi biz izleyicileri de kandırdığını biliyoruz. Bu nedenle Ajan Mobius’a karşı söylediği şeyler veya gerçekte korkuyor olduğu ile ilgili söyledikleri samimi mi belli değil. Kendisine şimdiden ve bir kez daha inanmak çok da akılcı olmayacaktır…

Loki’nin giriş bölümü WandaVision ve The Falcon and the Winter Soldier’dan farklı olarak bizlere çoklu evrenin açıklamasını sunan bir sahneyi de gösterdi. Miss Minutes adlı karakterin ağzından, Zaman Koruyucuları ve zaman çizgisi adına yapılanları, sonucunda Zaman Varyansı Birliği’nin neden kurulduğunu da gösterdi. Evrene ait önceki iki dizinin sinematik evrene karakter gelişimleri dışında pek bir faydası yok gibi gözüküyorken, bu dizi doğrudan Spider-Man, Eternals ve Doctor Strange in the Multiverse of Madness’da olacakların altyapısını hazırlıyor.

- Reklam -

Herkesin WandaVision ile beklediği bir karakter de nihayet bu yapımda izleyicilerin karşısına çıkacak gibi gözüküyor. Kilisede görülen şeytan, yani Mephisto. İlk bölüm sonunda Mobius’un ağzından duyduğumuz Loki’ye benzeyen varyansın da Mephisto’nun işi olması bekleniyor. Şu an için buna çok fazla deyinmeye gerek yok ancak bu sefer de bu karakteri diziye sokmazlarsa, hayranlar açısından ikinci bir hayal kırıklığı olabilir.

Loki Dizisi ile Evrene Katılan İsimler

Loki 1. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

Bunun yanı sıra Loki dizisi, evrene birçok yeni karakter kazandırdı. Ünlü aktör Owen Wilson, Mobius M. Mobius isimli ajan rolüyle diziye dahil oldu. Ajan Mobius, Kutsal Zaman Çizelgesini düzeltmeye çalışıyor ve bu sırada da Loki’nin kendisine yardım etmesini istiyor.

Dizi başlar başlamaz tanıştığımız karakterlerden biri de Hunter B-15 rolünü canlandıran Wunmi Mosaku. Kendisi her ne kadar Loki’ye nefret besliyor gibi gözükse de zamanla yakın dost olacakları belli oluyor.

İlk defa Avengers 23. sayıda gözüken Ravonna Lexus Renslayer karakteri de Loki’ye dahil olmuş durumda. Gugu Mbatha-Raw’un canlandırdığı karakter Time Variance Authority’ye (TVA) bir yargıç olarak yeniden tasarlanmış durumda. Ancak çizgi romanlarda kendisini Ant-Man 3 filminde de göreceğimiz Kang the Conqueror’la olan bağlantıları ile tanıyoruz.

Şu an için önemli olup olmadığı bilinmese de Eugene Cordero’nun canlandırdığı Casey adında bir Time Variance Authority ofis çalışanı da bulunuyor. Ayrıca diğer bölümlerde yeni bazı karakterlerin geleceği de biliniyor. Bunlardan biri, birçoğunun Loki’nin cinsiyet değiştirmiş bir versiyonunu oynadığına inanan Sophia Di Martino.

Loki 1. Sezon 2. Bölüm ile Sorular Çoğalacak

Loki'nin 2. sezon çalışmaları

Toplamda 6 bölümden oluşacak dizinin ilk iki bölümü yayınlandı. Henüz bitişine bir aylık süre varken, ikinci bölüm ile beraber sorular da artacak. Ancak muhtemelen hayranların en çok merak ettiği soru, Loki’yi bir kez daha asıl kahramanların yanında görebilecek miyiz?

Thor 4’un çekimlerinin tamamlanmasının ardından, şimşek tanrısını canlandıran Chris Hemsworth, Tom Hiddleston’ın Loki karakteri ile Thor: Love and Thunder’da yer almadığını söyledi. Yani en azından bu filmde kendisini göremeyeceğiz. Filmin yönetmeni Taika Waititi de yaptığı bir açıklamada, beşinci bir filmin olacağını bilmediklerini bu yüzden tüm kozlarını dördüncü filmde kullandıklarını belirtti. Şimdilik yeni bir Avengers’ın olmayacağı da biliniyor. Bu nedenle karakteri yeniden beyaz perdede görmemiz -en azından şimdilik- pek olası gözükmüyor.

Peki ya sizler Loki’nin 1. bölümünü nasıl buldunuz? Dizinin devamında neler olmasını bekliyorsunuz? Sizce MCU’nun şimdiye kadar yayınlanan ilk iki dizisine göre nasıl bir başlangıç yaptı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for murgul murgul dedi ki:

    Beklediğimden çok daha iyiydi, daha doğrusu bir beklentim yoktu ancak Kurtar Vadisi tarzı sürekli en güçlünün daha güçlüsünün çıkması ve onun konu edilmesinden çok sıkıldım.

    Aşırı kolaya kaçmak ve ucuz bir numara bence bu.

    Hikaye anlatma ve geliştirme konusunda çok daha kaliteli teknikler mevcut bence.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

John Steinbeck kitapları iletişim yayınları

John Steinbeck’in Yeni Yayıncısı İletişim Yayınları Oldu

bullet train vizyon tarihi

David Leitch’in Bullet Train Filminde Vizyon Tarihi Belli Oldu