in ,

Lucifer 5. Sezon 2. Kısım İncelemesi: Aile Dramaları, Taht Kavgaları

Lucifer 5. Sezon 2. Kısım incelemesi sizlerle. Popüler Netflix dizisinde Şeytan’ı tüm evrenlerin kaderini belirleyecek bir taht kavgasının ortasında buluyoruz.

Lucifer 5. Sezon 2. Kısım İnceleme netflix

Lucifer 5. sezon 2. kısım Netflix kütüphanesindeki yerini aldı. Netflix’in karakterlerini Neil Gaiman’ın The Sandman çizgi romanlarından aldığı yapım hakkındaki inceleme yazımız sizlerle.

5. sezon 1. kısım hakkındaki görüşlerimizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Lucifer 5. sezon ilk kısmı ile 21 Ağustos 2020’de yayınlanmıştı. 8 bölümlük ilk kısmın ardından, neredeyse bir yıllık bir ara verildi. Koronavirüs pandemisi nedeniyle prodüksiyon bir hayli aksadı. Şimdiyse kalan 8 bölüm Netflix’teki yerini aldı. Yaratıcı koltuğunda Tom Kapinos’un oturduğu seri aslen Sandman çizgi romanlarında karşımıza çıkan Lucifer Morningstar karakterinin maceralarını hız kesmeden işlemeye devam ediyor.

FOX ekranlarına başlayan yapım, 4. sezon ile Netflix bünyesine dahil edilmişti. İki kısımdan oluşacak 5 sezon sonrasında final yapmaya hazırlanan yapım, sürpriz bir şekilde 6. sezon onayı almayı da başarmıştı.

lucifer 5 sezon 2 kısım yayın netflix izle

Şimdiye dek Lucifer dizisinde olanları özet olarak hatırlamak gerekirse… Cehennem bekçiliği görevinden ayrılan ve Los Angelas’a gelerek bir gece kulübü açan Lucifer (Tom Ellis), yeryüzündeki Dedektif Decker’a (Lauren German) âşık olur. Aşk yüzünden (ya da sayesinde) de çevresiyle ve kendiyle ilişkilerini gözden geçirmeye başlar. Anlayacağınız kötülükler kralı yeryüzünde adeta bir sınavda gibidir ve değişmeye başlar. Bunun yanında kendiyle beraber dünyaya dönen iblisler ve melekler de her bölümde kendilerine ait sorunlarla, ilişkilerle öne çıkıyorlar. Eh bir de her bölümde mutlaka bir cinayet çözülüyor. Bu polisiye ile harmanlanmış fantastik dizi yeni sezonda eskiye nazaran daha canlı, oldukça da keyifli.

Lucifer 5. Sezon 2. Kısım İncelemesi: Nerede Kalmıştık?

Önceki sezonda görsel efektlerin daha iyiye gittiğine değinmiştik. Bu sezonda da iyileşme devam ediyor, kolaycı Lucifer efektlerine daha az rastlıyoruz. Hatırlarsanız önceki kısımda yapıma Lucifer’ın ikizi Michael de katılmıştı. Bu kararın cesurluğunu ve Lucifer Morningstar rolündeki Tom Ellis’in oyunculuğunu övmüştük. Söz konusu mevzularda övgülerimiz yeni sezonda da devam ediyor.

Ayrıca ilk defa 5. Sezon 1. kısımda gördüğümüz tematik bölümlerin yine devamı getirilmişti. Daniel Espinoza’ya odaklanan Naked and Afraid adlı bölüm oldukça keyifli bir deneyim yaşatıyor. Dedektif Espinoza, içine düştüğü çaresiz durumdan kurtulmak için hayatını ortaya koyarak önemli bir mücadele vermek zorunda kalıyor. Tamamıyla bir yan bölüm olarak işlenen bu macera ise ileride önemli olayların ipuçlarını saklıyor.

lucifer 5. sezon 2. kısım

5. sezon ilk kısım finali meleklerin kavgasına artık dayanamayan Tanrı’nın yeryüzüne inmesiyle bitmişti. Biz de Tanrı rolüyle karşımıza çıkan Dennis Haysbert’in nasıl bir karakteri canlandıracağını ve diziye neler katacağına dair merak içindeydik. Doğrusunu söylemek gerekirse tanıdık Lucifer ciddiyetsizliğinden Tanrı da nasibini almış görünüyor.

Hazırsanız 5. sezon 2. kısım için sürprizbozan (spoiler) içeren incelememize başlayalım.

Tanrı Yeryüzünde

Tanrı’nın yeryüzüne inmesiyle geçen sezondan da tanıdık olduğumuz üzere aile dramaları devam ediyor. Tanrı’nın oğullarına karşı olan memnuniyetsizlikleri, sözgelimi Lucifer’ı Dedektif Espinoza ile kıyaslaması ya da Dedektif Decker ile çalışan ebeveyn olmakla ilgili muhabbeti mizah yanı yüksek sahnelerdi. Tanrı’yı ve onun kendisine karşı çıkan isyankâr oğlu şeytanı bir psikoloğun önünde sorunlarını çözmeye çalışırken izledik bu sezon.

Tanrı’nın sürekli anlaşılmaz biçimde konuşması üzerine olan eleştiriler de izleyiciyi cezbetmeyi başarıyor. Bu gizem hali gerçekte olduğu gibi kimsenin hoşuna gitmiyor elbette.

Öte yandan bir Brooklyn Müzikali havasında geçen sahnelerden de söz etmek gerekir. Zira bu da sezonun karakteristik unsurları arasındaydı. Klasik Lucifer müzikal bölümleri bu sezonun da ayırt edici unsurları arasında yer almayı bildi. Üstelik bunu, dikkat çekici bir yöntemle ve hikâyeye yedirerek yaptı. Tanrı neyi yarım görürse ya da ona ilahi bir ışık katmak isterse insanlara şarkı söyletiyor, dans ettiriyor ve bunları anlamsız zamanlarda yapıyordu. Bunun için aldığı eleştirilerden sonra da Tanrı olmaktan vazgeçiyor ve bir süre insan olmaya karar veriyordu. En sonunda da eski eşi Charlotte ile yeni bir başlangıç yapmak için emekliye ayrılıyordu.

lucifer 5 sezon 2 kisim muzikal

Tanrı’nın Emeklilik Planları ve Diğer Karakterler

Ardından biz, Lucifer’ın ikizi Michael, Lucifer ve Amenadiel’in, Tanrı’nın emekli olma kararından sonra kendi aralarında buna kimin layık olduğuna dair tartışmalarına ve ortaklıklarına şahit oluyoruz. Yeni melekler yeryüzüne iniyor, kutsal olan kişiler iyice karikatürize ediliyor ve Lucifer olgunlaşıyor. Bildiğimiz kahramanın sonsuz yolculuğu formatı kurallarına uygun şekilde işlenmeye devam ediyor.

Bunun yanında diğer karakterlere baktığımızda İblis Mazikeen muhtaç olduğu ruhu kendi içinde yaratmayı beceriyor, Havva ise ona geri dönüyor. Amenadiel babalığı ve çocuğunun ölümlü olmasıyla ilgili endişeler yaşıyor, Linda da nihayet ilk çocuğuna kavuşuyor. Chloe artık bu doğaüstü konularla daha iyi baş edebiliyor ve ilişkisinde daha kararlı davranabiliyor. Dizideki en değerli nokta bu sezon da devam ediyor; herkes birbiri için savaşıyor, aile oluyor ve büyüyor.

Dizinin her bölümünde farklı cinayetler araştıran Los Angelas Polis Teşkilatı, çözdüğü davalarla paralel olarak Lucifer’ın Dünya’ya bakışını da şekillendirmeyi sürdürüyor. Bir cinayetin gizemi, karakterin aşamadığı problemlere denk düşmeye devam ediyor. Lucifer ve Chloe hem olayları hem de kendi iç hesaplaşmalarını serinin polisiye yanı ile paralel şekilde işleyerek yan hikâyeleri ana maceradan ayrı tutmamayı başarıyor. Ancak bu formül kimi zaman dizinin fazla tekrara düşmesine de neden olabiliyor.

2 kısım dövüş

Finalde de Lucifer’ı Cennet’te yanmayan ve artık Tanrılık mertebesine erişmiş biri olarak görüyoruz. Gelecek olan son sezon muhtemelen Lucifer’ın nasıl bir tanrı olduğuna ya da tahtı elinde tutup tutamayacağına dair gelişecek sürece şahit olacağız. Şahsen ben Tanrı mefhumunun gereksizliği üzerine bir şeyler izlemeyi istiyorum. 5. sezon 2. kısımdaki son bölümler özellikle kadercilik anlayışıyla doluydu. “Olan her şey olanların en iyisidir,” mottosundan kurtulsak, klişe tutumları bir kenara bıraksak… Yine de bu ihtimal pek mümkün gibi gözükmüyor.

Lucifer 6. Sezon Hakkında

Lucifer, kanal değiştirdikten sonra kaderini toplam 5 sezon olarak çizmişti. Ancak yüksek izlenme oranları sürpriz bir sezonu kaçınılmaz kıldı. Serinin yürütücü yapımcıları Joe Henderson ve Ildy Modrovich, anlatacak bir sezonluk daha hikâyeleri olduğuna inandıkları için bu teklifi kabul ettiklerini belirtiyor.

Derinlikli bir final vadeden ikili, 6. sezonun toplamda 10 bölüm süreceğini de açıkladı. Bununla birlikte yeni bölümlerde karakterlerin hikâyelerine daha derinlikli bir bakış atma fırsatı bulacağımızı da ifade ettiler. Ayrıca, şimdiye kadarki en yüksek bütçeli Lucifer bölümünün de yine son sezonda izleyicileri beklediğini belirterek heyecanı dozunu iyice artırdılar.

lucifer 6 sezon netflix yeni

Lucifer her şeye rağmen akıp gidiyor ve boş zamanları değerlendirmek için iyi bir seçim. Yine de artık bitmesi gerektiğini hafif hafif izleyiciye hissettiriyor. Umuyoruz final sezonu beklediğimizin üzerinde olur ve yine sizlerle yorumlarımızı daha coşkulu biçimde paylaşabiliriz. Siz ne dersiniz?

Diziye dair yorum, eleştiri ve teorilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Uygar Özdemir

Sanat tarihi, Türk mitolojisi ve fantastik edebiyat meraklısı; sıklıkla okur, çizer, yazar.

Blood Red Sky Kızıl Gökler fragmanı

Blood Red Sky Fragmanı: Netflix’in Vampir Temalı Yeni Filmi Yolda

Umut Sarıkaya hp lovecraft benzerlik

Umut Sarıkaya ile H.P. Lovecraft Arasındaki Mekanik Benzerlik