in ,

Lucifer 5. Sezon İncelemesi: Birileri Olup Biteni Anlatabilir mi Artık?

Lucifer 5. sezon incelemesi sizlerle! İlk kısmı ile Netflix’e konuk olan yeni sezona dair yorum ve eleştirilerimiz yayında. Tom Ellis’li Şeytan geri dönüyor!

lucifer 5. sezon incelemesi
- Reklam -
- Reklam -

Lucifer’ın yeni sezonu Netflix kütüphanesindeki yerini alalı saatler oldu, dizinin sıkı takipçileri şimdiden gelecek bölümler için teoriler üretmeye başladı bile. 4. sezona nazaran daha düşük tempolu ve kafası karışık bir olay örgüsüyle karşı karşıyayız. İşte Lucifer 5. sezon incelemesi!

Toplamda 16 bölümden oluşan 5. sezonun ilk kısmı, 8 bölümün yayınlanması ile izleyici ile buluştu.

Diziye henüz başlayacaklar için minik bir özetle karşılayalım. Cehennem bekçiliği görevinden ayrılan Lucifer (Tom Ellis), yeryüzündeki Dedektif Decker’a (Lauren German) âşık olur. Bunun yanında kendiyle beraber dünyaya dönen iblisler ve melekler de her bölümde kendilerine ait sorunlarla, ilişkilerle öne çıkıyorlar. Eh bir de her bölümde mutlaka bir cinayet çözülüyor. Ama ben kimsenin diziyi cinayetler için izlediğini düşünmüyorum. Yapımın kendini izleten yanı içindeki şeytan tüyü…

- Reklam -

Lucifer 5. Sezon

Hazırsanız spoiler içeren incelememize başlayalım.

Lucifer 5. Sezon 1. Kısım Bölümlerine İlk Bakış

Geçen sezonda dizinin Netflix’e geçmesine rağmen artan bir bütçe ya da görsel efekt görmediğimi yazmıştım. Ama 5. sezon bu konuda oldukça ilerde. Kamera çekimleri çok özenli. Dövüş sahnelerinde kamera efektleri öyle iyi verilmiş ki bilgisayar ekranından dahi seyir keyfi yaşayabiliyorsunuz. Kolaycı Lucifer efektleri gitmiş, genelde dizide doğaüstü bir sahne olduğunda kamera açı değiştirir ve bir sonraki sekansta her şey değişmiş olurdu. Şimdi böyle bir hileye başvurulmuyor. Lucifer eliyle bir anda gökyüzünü değiştiriyor, kanatları anında açılıyor, şeytan yüzü açı değiştirmeden dönüşebiliyor. Diziye Lucifer’ın ikizi Michael de katılıyor. Bu oldukça cesur bir karar, biz iki ayrı karakterde aynı fiziksel özelliklere sahip insanları izliyoruz. Ellis’in oyunculuğu bu kısımlarda çok iyi. Fiziksel olarak duruşunu, konuşma tarzını başarıyla değiştiriyor.

Dizi için ilk fark edilen değişim işte bu, artan kalite. Başarılı görüntü yönetmenliği.

Baş Melek ile Lucifer Çekişmesi

Sezonun başında cehennemde olmaktan hiç de hoşlanmayan Lucifer’ı izliyoruz. Sorun şu ki geçen sezonu çok yüksek bir yerde kapattık. Şeytan tahtına oturuyor ve aramızdan ayrılıyordu. Ama bu bölümler pek öyle değil.

Lucifer’ın ikizi baş melek, şeytanı kıskanarak yeryüzüne dönüyor. Amacı Lucifer’ı kışkırtıp onu aynı hatalara sürüklemek, cehennemden yine kaçmasını sağlamak. Zaten sezon bunun üzerine kurulu. Michael durmadan şeytanın işini bozmaya, onu mutsuz etmeye başlıyor. Ama neden bilmem koskoca baş meleğin yaptıkları yaz dizilerindeki entrikalara benziyor. Kimse onu bir tehdit olarak da görmüyor olmalı ki Lucifer onun yüzüne hançerle bir iz bırakmakla yetiniyor.

Yeni Dizi

Velhasıl baş melek ile şeytan arasındaki musibeti anlamak mümkün değil, yine baş meleğin insanlara olan garezi de onu meleklikten uzaklaştırıyor. Kötü olmak için de motivasyonu oldukça düşük. Anlayacağınız her sezon kadroya dahil olan olağanüstü yaratıkları göz önünde bulundurduğumuzda öykünün bu bölümlerde seyirciyi tatmin etmeyeceğini görüyoruz.

Üzgün Şeytan, Üzgün İblis, Üzgün İnsanlar

Diğer karakterlere baktığımızda İblis Mazikeen yalnızlıkla baş etmeye çalışıyor. Havva’nın onu terkedişini sindirmeye çalışırken yeniden kaybolduğunu görüyoruz. Annesi Lilith’i arayışı, sevgi istemesi bu sezon da sürüyor. Keşke senaristler kendisi için nihayet huzur bulabileceği bir hikâye yazsalar. O en arkada, sessiz sedasız yanıyor ama kimse görmüyor. Amenadiel babalığını yaşamaya çalışıyor, görece sorunlarını halleden tek karakter o. Linda ise geçmişiyle yüzleşiyor. Gençliğinde evlatlık verdiği çocuğu karşımıza çıkıyor ama bu da yine sonuca ulaşmayan noktalardan biri. Yarı melek Charlie’nin de güçlü mü güçsüz mü olduğunu anlayamıyoruz. Bu da havada kalıyor. Chloe ve Lucifer arasında yaşananlardan sonra Lucifer’ın güçlerini bir kazanıp bir kaybetmesi de yine anlaşılamayanlar silsilesine ekleniyor. Lucifer cehennemden Chloe için ayrıldığında Amenadiel onun yerine geçiyor ama o da hemen geri dönüyor. Bunun için açıklaması da artık cehenneme bir bekçinin ihtiyacı olmamasının Tanrı tarafından dillendirilmesi oluyor.

Lucifer 5. Sezon Yorum

- Reklam -

Yalnız şunu biraz sinirlenerek söylemek istiyorum, 5 sezondur en büyük problem nasıl oluyor da 2 dakikada çözüldü? Geçen sezonun büyük olayı Lucifer’ın cehenneme dönüşü değil miydi?

Ne çok şey havada kalıyor böyle.

Tematik Lucifer Zamanı! 5. Sezon 4. Bölüm: It Never Ends Well for the Chicken

Lucifer bu sezonda ilk defa tematik bir bölüme yer yeriyor. Bizi 1940’lara götürüp bir yüzüğün hikâyesini anlatıyor. Uzun süren başarılı dizilerde böyle geçmişe dönüşleri, paralel evrenleri sıklıkla görüyoruz. Bu tatlı sürpriz bölüm siyah beyaz çekilmiş, ışık kullanımına hayran kalmamak elde değil. Yukarıda da yazdığım gibi bu sezon teknik anlamda arşa yükselişin simgesi. Lucifer hiç bu konuda iddialı olamamıştı.

Lucifer 5. Sezon Siyah Beyaz Bölüm

Bu ara bölüm kendi içinde kusursuzdu evet ama senaryoda o kadar çözülmesi gereken yer vardı ki sanki bundan daha gerekli bir şeyler çekilmeliydi diyorsunuz. Eh ne diyelim, en azından kostüm tasarımı, ışık ve mizah anlamında epey iyi bölümdü.

Tanrı mı O?

Sezonun 1. kısmının son sahnesinde Tanrı 3 oğlunun dövüşünün ortasında yeryüzüne iniyor. Bu siyahi tanrı birkaç saniyeliğine gelip kavganın bitmesini istiyor ve sezonu sonlandırıyor. Chloe ve Lucifer’ın nihayet bir ilişkiye başlamaları ve Tanrı’nın yeryüzüne inmesi büyük adımlar gibi gözükebilir. Ama en azından ilki için diyebilirim ki oldukça sönüktü. Tanrı’nın durumunu ise 5. sezon ikinci kısımda göreceğiz bakalım.

Açıkçası beni heyecanlandırdı.

Netflix Dizi

Son Olarak

Benim dizide sevdiğim kısım tüm karakterlerin birbirleri için bir aile olmalarıydı. Bu hâlâ devam ediyor, iblislerle dolu bir dizi için bile iç ısıtıyor. Ama diğer favorim olan şeytanın pahalı takım elbiseleri, özel hayatındaki aşırılıkları, eğlenceye olan bağımlılığı, sıyrılamadığı egosu gittikçe yok oluyor. Dizide bunları nadir görmeye başlıyoruz ve bizim tanıdığımız Lucifer bu değil diyoruz. Kendisi hep geçmişe takıntılı, babasına kızgın, çocuk ruhlu bir erkekti ama artık melankolik birine dönüşüyor. Chloe ile ilişkileri başlıyor ama bu da oldukça sıkıcı devam ediyor. Hadi ama… bizim bildiğimiz Lucifer zevk u sefa düşkünlüğüyle onu delirtmiş olmalıydı.

İncelememizi bitirirken 6. sezon meraklılarını şu haberimize alalım. Görünen o ki önümüzdeki yıllar yine şeytanla dans etmeyi sürdüreceğiz. 5. sezonun 8 bölümden oluşan 2. kısmının ise önümüzdeki aylarda izleyici ile buluşacağını hatırlatalım. Ne yazık ki devam bölümleri için henüz bir tarih açıklanmadı.

Lucifer 5. Sezon Fragmanı | İZLE

YouTube video

Lucifer her şeye rağmen akıcı ve keyif veren bir dizi. Boş zamanları değerlendirmek için birebir. Siz ne dersiniz? Kayıp Rıhtım Forum’a gelip bizimle diziye dair yorum ve eleştirilerinizi paylaşın!


* The Umbrella Academy 2. Sezon İncelemesi

Uygar Özdemir

Sanat tarihi, Türk mitolojisi ve fantastik edebiyat meraklısı; sıklıkla okur, çizer, yazar.

6 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for aeglos aeglos dedi ki:

  Az önce 5’inci sezonun yayımlanan 8 bölümlük ilk kısmını bitirdim ve çok başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Özellikle son 3 bölüm gayet iyiydi.

 2. Avatar for abkaen abkaen dedi ki:

  Hocam Lucifer hakkında çevremde veya tanıdığım çoğu kişi dizinin son sezonunu kötülüyor. Eski tadı vermediğini artık sadece izlenmeye yönelik, fan servis bir yapıma döndüğünü söylüyorlar. Açıkcası bende bu yorumlardan sonra devam etmek istemeyip izlememeye karar verdim. Sizce gerçekten dizinin 5. sezonu olmuş mu? Çerezlik için değil cidden izlemeye değer mi?

 3. Avatar for aeglos aeglos dedi ki:

  Son sezonun ilk birkaç bölümünde ben de beğenmeyeceğimi düşünmüştüm açıkçası ama yukarıda da yazdığım gibi özellikle son 3-4 bölüm bence çok iyiydi. Kesinlikle izlemeye değer olduğunu düşünüyorum.

 4. Avatar for abkaen abkaen dedi ki:

  Tesekkür ederim, bir şans vereceğim.

 5. Avatar for aeglos aeglos dedi ki:

  Bence de bir deneyin, bu yayımlanan 8 bölümü izleyin sarmazsa sezonun kalanını izlemezsiniz.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

1 cevap daha var.

Spider-Woman Film Sony

Spider-Woman Filminin Başına Olivia Wilde Geçti

WW 1984 Kritik

Wonder Woman 1984 Fragmanı Yayınlandı